LIVE UPDATES
Insights

Ditë e re, gënjeshtër e re!

16 Shtator 2019, 05:38 Nga DOSJA
Ditë e re, gënjeshtër e re!

TIRANË- Ne pritje te vendimit te Keshillit te Europes per çeljen e negociatave te Shqiperise me BE-ne propaganda qeveritare, ndoshta e frikesuar nga ndarja gjate proçesit me Maqedonine e Veriut ose kushtet shtese, po perpiqet te injektoje ne opinionin publik idene se keto vendime nuk jane ne doren tone. Jane vendime politike te disa vendeve europiane qe kane problemet e tyre te brendshme, here-here edhe paragjykime raciste kundrejt Shqiperise.

Po cila eshte e verteta? Pse keto tre vende si Gjermania, Franca dhe Holanda qenkan kunder negociatave me Shqiperine?

Le t’i marrim me radhe.

Delegacionet holandeze ka qene pergjithesisht ne linje me institucionet e BE-se ne lidhje me progresin e Shqiperise. Kane vene theksin tek reforma ne drejtesi, lufta ndaj krimit dhe korrupsionit, respektimi i te drejtave te njeriut etj. Po çfare ndodhi? Pse ky vend me peshe specifike relativisht te vogel ne Europe po behet pengese per Shqiperine?
Ndodhi krimi i organizuar shqiptar.
Qeveria holandeze i ka kerkuar Komisionit Europian te pezulloje levizjen pa viza te shqiptareve ne zonen Shengen. (1). Shkak per kete eshte bere konstatimi i deputeteve holandeze mbi rritjen e aktiviteteve te narkotrafikut te mafies shqiptare ne Holande (2) dhe pasqyrimi i kesaj rritjeje ne media. (3)

Cfare ka bere qeveria shqiptare per te luftuar krimin e organizuar? Per t’ju pergjigjur kesaj pyetjeje mjafton te kujtojme faktin se nje ish Minister i Brendshem, pergjegjes i institucionit qe supozohet te çmontoje dhe luftoje grupet kriminale, eshte sot ne banken e te akuzuarit si pjesemarres dhe organizator i trafikut nderkombetar te droges!!!
Gjithashtu shkembimeve te zjarrit ndermjet grupeve kriminale ne zemer te kryeqytetit (te dyshuara se ushtrojne aktivitetin pikerisht ne Holande) kryeministri dhe perfaqesuesit e Min. se Brendshme iu pergjigjen me fraza minimizuese dhe ne kufijte e absurdit te tilla si “te hane kokat e njeri tjetrit” ose “qytetaret jane viktima anesore dhe jo target ne keto sulme, s’kane pse shqetesohen”. Qendrime te denja per regjime si ai i Dutertes ose milicite narcos ne Meksike po kurrsesi per nje vend europian.

Po Franca? Franca gjithashtu ka kercenuar me rikthimin e regjimit te vizave por per nje shkak tjeter, azilantet. (4)
Shqiptaret rezultojne te paret per kerkesat e azilit ne France, te ndjekur nga afganet ne vendin e dyte.

Cila eshte arsyeja e ketij numri kaq te larte te kerkesave te azilit nga nje vend qe nuk eshte ne lufte? Pergjigja s’do shume mend. Shqiperia eshte vendi me papunesine me te larte ne rajon dhe ndihmen sociale me te ulet. (5) (6)
Cfare ka bere qeveria shqiptare per ta ulur kete papunesi dhe per te rritur mireqenien sociale? Mjafton te kujtojme ketu flluskat e 300 mije vendeve te punes, paketa 1 miliard dollare ne investime publike, zhvillimin qe do sillte Rilindja Urbane, kredite e zbutura te Rilindjes Rurale, investimet mamuthiane ne segmente si Milot-Balldren, kontratat konçesionare me oligarket etj.
Njekohesisht edhe reformen e ndihmes sociale ku denoncoheshin publikisht abuzuesit e supozuar, nderkaq kjo ndihme ngelet poshte kufirit te skajshem te varferise.

C’mund te themi per Gjermanine? Gjermania, si shtet me influence te madhe ne Europe, eshte angazhuar mjaft ne reformat e brendshme te Shqiperise po edhe ne politiken e jashtme te rajonit. Ishte rezistenca gjermane ajo qe e varrosi perfundimisht idene e rrezikshme te shkembimit te territoreve Kosove-Serbi, ide e mbeshtetur nga treshja Vuçiç-Thaçi-Rama.
Ne letren e fundit qe Ministri gjerman per Europen, Michael Roth i dergon Bundestagut theksohet se kushtet per çeljen e negociatave me Shqiperine do jene reforma zgjedhore, reforma ne drejtesi dhe rezultatet konkrete te saj bashke me ngritjen e institucioneve perkatese dhe lufta ndaj krimit te organizuar. (7)
Kush mund te besoje se keto qenkan çeshtje te brendshme te Gjermanise dhe jo pergjegjesia jone direkte?

Shumica derrmuese e shqiptareve e presin me padurim çeljen e negociatave, afrimin e Shqiperise me standardet e EU dhe se fundmi anetaresimin ne kete Bashkim. Do ishim shume me te lumtur me nje sukses te cilin partia ne pushtet do e kapitalizonte politikisht sesa me nje deshtim per te cilin palet do i hidhnin fajin njera tjetres.
Mirepo shqiptareve u duhet thene e verteta. Nuk mund te mashtrojme askend dhe nuk ka asgje falas. Jemi ne qe duhet ta luftojme te keqen, abuzimin, vjedhjen per te miren tone dhe te brezave qe vijne. Bashkimi Europian eshte fener ndriçues per ne por nuk eshte deus ex machina qe do na zgjidhe te gjithe hallet. Asnje bashkimi shtetesh nuk i duhet nje shtet i kapur, inefiçent dhe i korruptuar dhe kunder ketij te fundit ne duhet te luftojme pa kompromis, dite pas dite.

Referencat:

1 – https://www.schengenvisainfo.com/…/dutch-government-asks-e…/

2 – https://www.schengenvisainfo.com/…/dutch-mps-propose-the-s…/

3 – https://lapsi.al/…/mediat-hollandeze-mafia-shqiptare-e-kok…/

4 – https://www.schengenvisainfo.com/…/france-threatens-restor…/

5 – https://lexo.com.al/shqiperia-me-shkallen-me-te-larte-te-p…/

6 – https://shekulli.com.al/ke-ndihma-ekonomike-ne-shqiperi-po…/

7 – http://shekulli.com.al/michael-roth-shqiperia-te-permbylle…/

(Postuar nga Lolita në Facebook)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog erion veliaj gjenjeshtra e re hapja e negociatave me be lolita erion veliaj gjenjeshtra e re hapja e negociatave me be lolita

Sondazh

Poll
Insights 16 Shtator 2019, 05:09

I gjori stadium…

TIRANË- U tha se do te ndertohej brenda 2 vjetesh…por ka nisur te ndertohet qe ne Qershor te 2016 …e akoma pas tre vitesh e kusur ende nuk ka p...

Insights 12 Shtator 2019, 14:10

Rasti Bolton – Trumpi nuk duron kritika

SHBA- Ishte një tërheqje e pazakonshme e këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton, pas një viti e gjysmë në detyrë. I njohur si Skifteri, një politikan i ...

Insights 12 Shtator 2019, 06:15

Kjo ishte humbja më e ëmbël në jetën time

Për fatin tim të keq, për shkak të trafikut të dendur, unë, bashkë me dy çikat e mia, u futëm brenda në stadium dy minuta më vonesë. E përjetova një konf...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve