LIVE UPDATES
Bota

Tesla hap zyrtarisht ‘Gigafactory’ në Berlin, e para në Europë për prodhimin e makinave

22 Mars 2022, 18:43 Nga DOSJA
Tesla hap zyrtarisht ‘Gigafactory’ në Berlin, e para në

GJERMANI– Fabrika e katërt e Tesla-s, dhe e para në Evropë, po hapet zyrtarisht sot nga CEO i kompanisë Elon Musk jashtë kryeqytetit gjerman të Berlinit, dhe zyrtarisht quhet Giga Berlin-Brandenburg.

Si pjesë e ceremonisë së hapjes, Tesla po dorëzon te klientët makinat e para të prodhimit të prodhuara në fabrikë të cilat përfshijnë 30 SUV kompakte Model Y të cilat kanë një distancë prej 320 milje dhe shiten për 63,990 €.

Në njv postim në Twitter, Musk tha se ndjehet i lumtur me hapjen e fabrikës dhe dorëzimin e makinave të para blerësve në Gjermani.

Excited to hand over the first production cars made by Giga Berlin-Brandenburg tomorrow!

— Elon Musk (@elonmusk) March 21, 2022

Tesla-s iu dha miratimi i përkohshëm për të filluar prodhimin komercial në fabrikë në fillim të këtij muaji, duke e lejuar atë të prodhojë deri në 500,000 automjete në vend në vit. Kompania fillimisht kishte shpresuar të fillonte prodhimin në fabrikë në verën e vitit 2021, por një kombinim i pandemisë, ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit dhe shqetësimeve mjedisore vonuan hapjen e saj.

Shqetësimet mjedisore e kanë rrethuar fabrikën që në fazat e hershme të përgatitjes së saj, që datojnë në shkurt 2020 kur Tesla u detyrua të ndalonte përkohësisht punën e saj në vendin e fabrikës. Por Tesla dhe CEO i saj kanë mbrojtur vazhdimisht ndikimin e fabrikës në mjedis. Musk argumentoi se Gigafactory do të përdorë ” relativisht pak ” ujë dhe se pylli që duhej pastruar përpara ndërtimit të tij nuk ishte i natyrshëm.

Megjithëse fabrika tani është në funksion, Musk ka paralajmëruar më parë se rritja e prodhimit është sfida e vërtetë. Tesla shpreson të rrisë prodhimin në rreth 1,000 njësi në javë dhe fabrika mund të kontribuojë maksimum me 30,000 automjete gjatë gjysmës së parë të 2022. Përfundimisht, Tesla ka thënë se synon të prodhojë sa më shumë si 500,000 makina dhe 50 GWh kapacitet baterie në vit në vendndodhje.

Krijimi i një qendre prodhuese evropiane do të jetë një fitore e rëndësishme logjistike për Tesla-n, e cila aktualisht importon makina evropiane nga fabrikat e saj diku tjetër në botë. Gigafactory Berlin vjen pas fabrikës në Nevada, Nju Jork dhe Shanghai, Kinë. Një fabrikë e pestë është aktualisht në ndërtim në Teksas, ku kompania do të ketë dhe selinë e saj.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota elon musk tesla elon musk tesla

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE