LIVE UPDATES
Politike

Vazhdon sherri në KAS, Rusmajli: Pyetjet nuk i bëj për karshillik, juristi i PD i kthehet: E bëj më mirë se ti leksionin.

20 Maj 2021, 10:36 Nga DOSJA
Vazhdon sherri në KAS, Rusmajli: Pyetjet nuk i bëj për

TIRANË– Vazhdon debati në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve. Anëtari i KAS, Ilir Rusmajli ka sqaruar se pyetjet që bën gjatë seancave dëgjimore janë për të sqaruar më shumë pretendimet e përfaqësuesëve të partive politike.


PJESË NGA BISEDA NË KAS:

Ilir Rusmajli: Pyetjet nuk i bëj për karshillik. As për të atakuar. Por për të kuptuar, raportin e provës me ligjin. Është vendimtare që të kuptojmë vlerën provuese të saj. “A ekziston mundësia” bën fjalë për një hipotezë, prandaj ka rëndësi. Unë bëj të pamundurën që të gjej prova. Kjo është e rëndësishme. E plotësova përgjigjen tuaj vetëm për këtë fakt që njerëzit që e ndjekin. Kaq! Pjesë tjetër bëhet për tymnajë. Duhet fjali pohuese. Logu nuk e thotë dot sepse dokumenti nuk e provon dot.

Marash Logu, PD: Përsa kohë personi që bën leksionin është shembulli më i keq i intimidimit dhe kërcënimit. Të lutem më lini të flas. Pse nuk e ndaluat atë? E bëj më mirë se ai leksionin. Nuk e ka tagërin për të dhënë leksione etike dhe morali. Ka anëtarë që përpiqen t’u shërbejnë argumentave të njëanëshëm. Kjo provë është shumë e qartë. Duhet lidhur ngushtë me atë që tha nënkomisionerja. 23 zgjedhës kanë vendosur shenjat e gishtave për të identifikuar 60 votues. A e lejon akti nënligjor? Ne e dimë që është në kundërshtim. Nuk dal garant, por ekziston mundësia të kenë votuar për ta. Kemi të bëjmë me shkelje ligji. Prandaj jeni thirrur nga palët.

Ledio Braho: Pretendoni paligjshmëri të zgjedhjeve?

Marash Logu, PD: Po, kjo është.

Ilir Rusmajli: Nuk e provoni se kanë votuar? Qëndrimet ne i japim si trupë, nëse u shpreh qëndrimin tim në mënyrë të njëanëshme do të thotë se jam abuzuar. Do shprehem kur të merret vendimi. Kuptova kontekstin ku doni ta fusni provën. Kam një dilemë për deklarimin. Provon apo jo?

Marash Logu, PD: Për ne është shkelje ligji. A jeni i interesuar për të parë çfarë po ndodh?

Ilir Rusmajli: Unë jetoj për seancën, jo për më gjatë. Unë provën e kam shumë të qartë. Fjalia e Logut nuk është në dokument. Mos dilni në konkluzione.

Altin Kaziaj, LSI: Dal në konkluzione për vullnetin tuaj për të mos bërë gjëra. Nuk iu ndalon askush që të bëni hetim të thelluar. Mund të bëni kallëzime dhe kjo ëshët e drejta juaj. Ju keni rrëzuar çdo provë që kemi sjellë. Unë sqaroj ligjin. Nuk po iu tregoj si të bëni detyrën, e dini shumë mirë. Fakti është që në të mirë të procesit, nuk iu ndalon gjë të bëni hetim të thelluar. Për ne kjo provë është shumë e qartë. Duhet marrë dhe administruar.

Marash Logu, PD: Konkluzionet i kemi në 7 faqe. Kreditë e buta u akorduan 4 muaj para zgjedhjeve. Zyra e bujqësisë shpërndau tollona për fermerët. Iu treguam edhe prova të tjera. PD kishte foto dhe video se Alket Hyseni dhe Sinaj shfaqeshin duke shpërndarë leje legalizimi. Edi Rama, Taulant Balla, Damian Gjiknuri, u shfaqën publikisht dhe falenderuan patronazhistët. Këto prova janë dëshmi e pakundërshtueshme se vullneti i 1.78 milionë votuesve u diktua nga krimi dhe paligjshmëria. Megjithatë, ne do ta vazhdojmë betejën. Sepse këtë betejë nuk po e bëjmë as për vete, as për anëtarët e KAS, por për qytetarët shqiptarë, të cilët janë viktimat e vërteta e 25 prillit.

LAJMI KRYESOR: Ndahet mandati për 77 vota, KAS pranon kërkesën e LSI, vendos: Rinumërim të 114 kutive në Berat, por vetëm për partinë! PD kërkon paligjshmëri për Vlorën: 23 persona vunë ‘gishtin’ për 60 qytetarë

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike ilir rusmajli kas 20 maj 2021 marash logu ilir rusmajli kas 20 maj 2021 marash logu

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN