LIVE UPDATES
Politike

‘Fikja mikrofonin!’/ SHERR në KAS, Ilir Rusmajli kapet me juristin e PD-së: Por të provonit shkeljet, do ishit njeriu më

20 Maj 2021, 10:05 Nga DOSJA
‘Fikja mikrofonin!’/ SHERR në KAS, Ilir Rusmajli kapet me

TIRANË– Debat në Komisionin e Sanksioneve dhe Ankesave për procesin e votimit në qarkun e Vlorës. Anëtari i KAS, Ilir Rusmajli është përplasur me juristin e Partisë Demokratike, Marash Logu për provën e sjellë, ku 23 persona kanë vënë shenjën e gishtit për 60 të tjerë.

PJESË NGA MBLEDHJA E KAS:

Ilir Rusmajli: Ne na ka ardhur një provë dhe palët të reagojmë në lidhje me të.

Altin Kaziaj, LSI: Prova është kërkuar, qoftë nga një shikim i përciptë nga materiali i vënë në dispoziocin për Vlorën, ashtu siç kemi hasur në qarqe të tjera shohim raste të dyshimta. Janë të dyshimta sepse PEI thotë “suspect cases”. 2 shenja gishti janë depozituar në 2 raste. Në rastin e shenjës së gishtit, dyshohet se e njëjta shenjë gishti. Ky është një shqetësim që ne po e hasim për shumë qendra zgjedhore. Është një shqetësim që na ka ardhur me QV në Dropull ku një person ka votuar për 12 të tjerë. E shoh që ka shqetësim kur denoncohen fakte.

Ilir Rusmajli: Jo mo jo është rregullore. Seanca ka rend dite dhe duhet respektuar.

Marash Logu, PD: Nga kryqëzimi i të dhënave rezulton se shenjat e 23 personave janë përdorur për identifikimin e 60 zgjedhësve. Pra ka votuar 3 herë secili. Përveç këtij konkluzioni, SPAK ka 3 gjetje të tjera që duhen parë me vëmendje. Shenja e gishtit është përdorur për 2 zgjedhës në 2 qarqe të ndryshme. Në Vlorë dhe në Urën Vajgurore në Berat. Me numër rendor shohim se i njëjti person me iniciale G.B., ka votuar në Konispol dhe në Sarandë. Këto janë 3 gjetje të rëndësishme. Prandaj kërkojmë që në tërësinë e shkelje të ligjit të merren parasysh edhe të dhënat e PEJ.

Ilir Rusmajli: Thatë që 23 persona janë votuar 60 herë. Në gjykimin tuaj, a provon se 23 persona kanë votuar 60 herë!

Marash Logu, PD: Pse keni refuzuar të merrni prova nga SPAK për Vlorën? Pse refuzoni të merrni informacione nga Kadastra për legalizimet në Vlorë? Pse nuk merrni informacione për të punësuarit?

Ilir Rusmajli: Për të gjitha këto dhe 18 pyetjet që keni ju, do të keni një përgjigje të saktë dhe precize në vendimin e KAS. Mua më duhet gjykimi juaj që unë të gjykoj pastaj. Do habiteni zoti Logu. Mos na krijo incidente kot. Prit!

Marash Logu, PD: S’dua të pres, do e them tani. Unë e pyeta dje zv.komisioneren; a ekziston mundësia që një person të ketë me vete 19 karta, të paraqitet në një QV dhe të vendosë shenjën e të votojë. Përgjigjia e saj; ishte po! Kështu që përgjigjia për pyetjen tuaj është e njëjtë. Kjo provë e thotë këtë gjë.

Ilir Rusmajli: Dua të kuptoj qartë! Ekziston mundësia që të ketë ndodhur, por prova nuk e provon sepse do të ishit njeriu më i lumtur në botë. Këtë privilegj nuk e keni. Nuk të ndërpreva. Fikja pak mikrofonin

Marash Logu, PD: Nuk mund të keqpërdorë fjalën time.

Ilir Rusmajli: Fikja pak mikrofonin.

LAJMI KRYESOR: Ndahet mandati për 77 vota, KAS pranon kërkesën e LSI, vendos: Rinumërim të 114 kutive në Berat, por vetëm për partinë! PD kërkon paligjshmëri për Vlorën: 23 persona vunë ‘gishtin’ për 60 qytetarë

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike ilir rusmajli kas 20 maj 2021 marash logu ilir rusmajli kas 20 maj 2021 marash logu

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN