LIVE UPDATES
Aktualitet

613 kg kokainë, Çekaj ka ende në dorë magazinën, përsëritet rasti i Admir Hoxhës

28 Tetor 2021, 19:38 Nga DOSJA
613 kg kokainë, Çekaj ka ende në dorë magazinën,

TIRANË- Arbër Çekajt, iu sekuestrua sasia më e madhe e kokainës e kapur ndonjëherë në vendin tonë, plot 613 kilogramë. Lënda narkotike që vinte nga Ekuadori ishte fshehur në kontejnerët me banane të kompanisë së tij

“Arbri Garden”. Ai u dënua me 14 vite burg. Në Prill të vitit 2021, u prangos edhe i ati Selim Çekaj. Njësoj si të birit, atij i gjenden në kontejnerin me fruta 49 kilogramë kokainë. Top Story ishte në magazinën e Çekajt në Maminas. Aty gjithcka duket e mbyllur. Bien në sy disa mjete të cilat janë pa targa. Nëse shohim në QKB, aktiviteti i kompanisë rezulton i pezulluar.

Çuditërisht, kompania dhe magazina e drogës nuk janë marrë në administrim nga shteti. Pas aksionit të vitit 2018, Çekaj ka ndërhyrë duke hequr nga ekstrakti disa adresa dytësore të aktivitetit në Maminas dhe në tregun agroushqimor të Tiranës. Kjo, të çon te dyshimi i tjetërsimit të pronave para se ato të sekuestrohen.

“Që nga momenti i sekuestrmit deri në marrje në dorëzim janë kritere të përcaktuara kështu që organet duhet të vihen në lëvizje. Kur nuk përfundojnë procedurat e sekuestrimi, marrjes në dorëzim rrezikojmë mos ta ushtrojmë këtë të drejtë se nuk ka asnjë vlerë që ti e rrethon me shirit të kuq atë pronë dhe e mirëmbajnë personat që e kanë pasur në posedim”u shpreh profesori i drejtësisë, Alban Koçi

Shumë pranë rrethimit të aeroportit të Rinasit, bie në sy një resort luksoz. Dikur aty organizoheshin festa të ndryshme. Sot, duket i braktisur. Në tetor të vitit 2018 aktiviteti i resortit ‘Ador’ u ndërpre. Kompleksi u sekuestrua pasi pronari Admir Hoxha, u zbulua të ishte ideatori i ngritjes së laboratorit të heroinës në Brenog të Hasit. Aso kohe hetimi zbuloi bashkëpunimin me Avdylajt e Shijakut dhe grupe të tjera të fuqishme. Gjatë aksionit të koduar ‘VolVo 4’ u prangosën edhe ish deputetët socialistë Arben Ndoka e Arben Çuko. Pavarësisht bujës së aksionit, resorti është ende në duart e Admir Hoxhës.

“Ky vendim ska ardhur asnjëherë në AAPSK. Mund të jetë pezulluar, qëndorn atje për veprime etj etj, por në AAPSK ska ardhur asnjëherë” u shpreh Qirjako Theodhori, Kryeadministrator AAPSK

“Nëse i referohemi raportit të DASH për sekuestirmin e pasurive nga korrupsioni dhe krimi organizuar aty evidentohet frika e prokurorëve apo drejtësisë për të ndëshkuar njerëz të fuqishëm që janë të lidhur me krimin e organizuar apo janë të korruptuar” u shpreh Erinda Skëndaj, Komiteti Shqiptar i Helsinkit

Marrë nga Top Channel

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet admir hoxha alban koçi arber cekaj arbri garden admir hoxha alban koçi arber cekaj arbri garden

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren