LIVE UPDATES
Bota

aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

14 Janar 2021, 20:49 Nga DOSJA
aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

Shtetet e Bashkuara, të përballura kohët e fundit me një shtim të vdekjeve nga COVID-19, kanë nxjerrë për përdorim të gjitha dozat e vaksinave të disponueshme dhe kanë udhëzuar shtetet individuale të fillojnë menjëherë vaksinimin e personave mbi 65 vjeç si dhe të individëve me probleme ekzistuese shëndetësore.

Kjo është një ndër pikat kryesore të vaksinimit në Manhatan të Nju Jorkut. Ky objekt mund të vaksinojë 10,000 vetë çdo 12 orë. Por si rezultat i numrit të kufizuar të vaksinave që merr Nju Jorku, nuk ka sasi të mjaftueshme për të operuar me kapacitet të plotë.

Howard Zucker, Departamenti i Shëndetësisë i Nju Jorkut

“Na duhen më shumë vaksina. Këtë periudhë e konsiderojmë një mobilizim si në kohë lufte dhe në çdo minutë ka jetë në rrezik,” thotë Howard Zucker, zyrtar i shëndetësisë në Nju Jork.

Në shtete si Pensilvania dhe Nju Xhërsi, ritmet e vaksinimeve ende nuk po ecin me të njëjtën shpejtësi me furnizimet që marrin këto shtete.

Departamenti i Mbrojtjes tha se mbi 29 milionë doza vaksine janë shpërndarë në shkallë vendi. Por sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, deri të martën ishin bërë vetëm 9 milionë vaksina.

Dr. Graham Snyder, Qendra Mjekësore e Universitetit të Pitsburgut

“Duhet personel për të bërë vaksinat. Duhet një vend ku të vijnë njerëzit për t’u vaksinuar. Duhet të krijosh infrastrukturën elektronike ku njerëzit të caktojnë orarin e imunizimit dhe të komunikojnë me qendrën mjekësore. Duhet të përgatitësh personelin mbi personat që duhet dhe ata që nuk duhet të vaksinohen, çfarë efektesh anësore mund të japë vaksina dhe si t’i mbash simptomat nën kontroll. Deri tani kemi krijuar disa modele për këtë proces,” thotë Dr. Graham Snyder me Qendrën Mjekësore të Universitetit të Pitsburgut.

Në fillim të javës, qeveria federale tha se do të shpërndajë të gjitha dozat e disponueshme të vaksinës, në vend që të mbajë gjysmën e dozave për raundin e dytë të vaksinimit. Po ashtu nxori edhe udhëzime të reja mbi ata që do të vaksinohen.

“U kemi thënë shteteve se mund të hapin vaksinimet për të gjithë personat mbi 65-vjeç, po ashtu për ata nën 65 që kanë probleme shëndetësore,” tha Sekretari i Shëndetësisë, Alex Azar.

Presidenti i Zgjedhur Joe Biden është zotuar se brenda 100 ditëve të para të administratës së tij do të bëhen 100 milionë vaksina.

Ai theksoi parimin e proporcionalitetit në shpërndarjen e vaksinave, sidomos ndër të varfërit dhe pakicat, të cilët punojnë në profesione me rrezik më të lartë si në dyqane apo në transportin publik. Por deri tani nuk ka të dhëna mbi shpërndarjen demografike të vaksinave.

“Nëse mungojnë të dhënat, është sikur të ecësh me sy mbyllur. Nga ato që na ka mësuar historia e këtij vendi, nëse nuk bën përpjekje specifike për të shënjestruar popullatat më të rrezikuara, atëherë ata përjashtohen,” tha Taison Bell me Universitetin e Virxhinias.

Të martën, Shtetet e Bashkuara raportuan numrin më të lartë të vdekjeve brenda një dite kur u regjistruan 4,327 viktima sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins.

Afro 385,000 amerikanë kanë vdekur nga koronavirusi, ndërkohë janë diagnostikuar mbi 23 milionë të infektuar në shkallë vendi.

Marrë nga VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota covid 19 ne shba shba covid 19 ne shba shba

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve