LIVE UPDATES
Aktualitet

5-vjeçari vuan nga epilepsia por nuk merr kemp, mjekët i shkruajnë diagnoza të ndryshme. Apeli i nënës: Kam shumë nevojë

“Stop” komunikoi me mjekun në spitalin e Pogradecit dhe ai thotë se e ka shkruar siç i kanë thënë se e pranon sistemi. Por më pas i nxjerrin problem. Mjeku thotë, se e kishin shkruar “farmakorezistente”, por i thanë të telefon ta bënte “të gjeneralizuar ediopatike”.

27 Janar 2023, 23:25 Nga DOSJA
5-vjeçari vuan nga epilepsia por nuk merr kemp, mjekët i
Emisioni Stop

TIRANË- Emisioni investigativ “Stop” ka udhëtuar drejt Pogradecit, ku qytetarja Suada Kurti tregon se djali i saj 5 vjeç prej 1 viti, vuan nga sëmundja e epilepsisë. Ajo shkoi në Komisionin e Nivelit të Parë në Pogradec për kemp, por i erdhi përgjigja negative pa asnjë shpjegim. Suada thotë, se i ka të gjitha dokumentat të rregullta, por nuk i jepet një arsye për refuzimin. Duket se përcaktimi i diagnozës ka shfaqur gjithë këtë problematikë.

Denoncuesja: Kam një fëmijë 5 vjeç. Prej 1 viti vuan nga sëmundja e epilepsisë. Kemi bërë të gjitha dokumentacionet dhe të gjithë mjekët e kanë parë të arsyeshme që ka nevojë për kemp. U paraqitëm në komision dhe përgjigjia pas 1 muaji më rezulton negative. Jam drejtuar në qytetin e Korçës për të marrë 1 shpjegim për fëmijën dhe atje më ka ardhur përgjigja negative nga komisioneri Zamir Capo. Tek mjeku kam shkuar dhe ai nuk më jep asnjëlloj shpjegimi, asnjëlloj arsyetimi. Kërkoj që për fëmijën tim të gjendet e drejta sepse ai vuan nga një sëmundje e pashërueshme dhe kërkoj të drejtën e fëmijës tim për ta përfituar këtë kemp sepse kam shumë nevojë.

“Stop” komunikoi me mjekun në spitalin e Pogradecit dhe ai thotë se e ka shkruar siç i kanë thënë se e pranon sistemi. Por më pas i nxjerrin problem. Mjeku thotë, se e kishin shkruar “farmakorezistente”, por i thanë të telefon ta bënte “të gjeneralizuar ediopatike”.

Gazetarja: Nga interesimet që unë kam bërë, më thonë që sistemi e kërkon diagnozën epilepsi farmakorezistente.

Mjeku: Ne e kemi shkruar farmakorezistente. Na kanë thënë në telefon, që shkruajeni të gjeneralizuar ediopatike.

Mjeku: Ato atje, punonjëset! 

Gazetarja: Punonjëset e shërbimit social?

Mjeku: Se kështu e pranon sistemi dhe ne ashtu e kemi bërë. Sepse unë e di, që është farmakorezistente, se kështu na kanë thënë në trajnim. 

Gazetarja: Tani që të sqarojmë diçka, diagnoza e djalit është epilepsi farmakorezistente?

Mjeku: Po ashtu është, farmakorezistente. 

“Stop” u drejtua në Komisionin e Nivelit të Parë dhe komunikoi me mjekun, i cili tha se arsyeja që djali nuk përfiton kempin është se janë bërë dy diagnoza të ndryshme nga mjeku i Tiranës dhe nga mjeku i Pogradecit.

Mjeku: Në vlerësimin tonë rezultoi që nuk është fitues sepse dhe formulari që sjellin është formular aplikimi. 

Gazetarja: Cila është diagnoza, që e përfiton? Pra, cila epilepsi e përfiton? 

Mjeku: Mund të jenë 100 diagnoza. 10 përfitojnë. 

Gazetarja: Mendoni se nuk i ndikon në aktivitetet e përditshme? 

Mjeku: Natyrisht! Në vlerësimin tonë. 

Gazetarja: Fillimisht i jepet një shpjegim zonjës pse nuk e përfiton! 

Mjeku: Si t’ia jap shpjegimin, kur është një gjë komplekse? 

Gazetarja: Nuk është komplekse sepse dhe ajo që të jetë e qartë duhet ta dijë pse nuk e përfiton, sipas jush sigurisht!

Mjeku: Patjetër! Diagnoza nga mjeku specialist i Tiranës vjen “epilepsi bilaterale”, ndërsa manuali kërkon “epilepsi bilaterale idiopatike”. 

Gazetarja: Po këtu, pse është e shënuar kështu? (ndryshe) 

Mjeku: Atëherë, ajo është një diagnozë e vendosur nga mjeku, që ka mbushur formularin këtu në Pogradec. Është përtej diagnozës, që ka vendosur mjeku specialist në Tiranë. 

Gazetarja: Dhe pse bëhen nga të dy mjekët, kur nuk merren parasysh? 

Mjeku: Nuk e di, duhet të pyesni mjekët!

Gazetarja: Dhe e bën vlerësimin vetëm mbi atë, që ka thënë mjeku në Tiranë? 

Gazetarja: Djali, kur ka ardhur këtu, ka qenë në kriza? 

Nëna: Dola prej këtu dhe djali më pësoi kriza gjatë rrugës. 

Mjeku: Po si t’i marr unë në konsideratë? S’di unë çfarë ndodh, sapo del nga kjo zyrë e sa herë ndodh në shtëpi. 

Ajo që mbetet është që të bëhet ankesa dhe të paraqitet në Kempin Epror, me shpresën e gjetjes së zgjidhjes.

Marrë nga Tvklan.al

emisioni stop suada kurti

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN