LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestohen gjashtë shqiptarë në Australi, skema që përdornin për të mos u kapur

Hetuesit pretendojnë se Molla, i cili ka lindur në Shqipëri, është i lidhur me figura të njohura të krimit të organizuar ndërkombëtar në vendin e tij të lindjes dhe ishte duke koordinuar operacionin e rritjes në periferi të Melburnit.

30 Shtator 2022, 10:43 Nga A.B
Arrestohen gjashtë shqiptarë në Australi, skema që
Lenda narkotike

AUSTRALI- Gjashtë shqiptarë janë vënë në pranga në Melburn. Në mesin e tyre është dhe një agjent imobiliare, të cilët dyshohet se operonin në disa shtëpi të ndryshme të kultivimit të kanabisit në pronat me qira të Melburnit.

Agjenti i pasurive të patundshme në Melburn, Joe Tumino, akuzohet se ka përdorur njohuritë e tij të brendshme për të gjetur të paktën katër prona me qira për sindikatat në juglindje të Melburnit.

59-vjeçari dyshohet se synonte shtëpi në pronësi të investitorëve të huaj, të cilët nuk kishin gjasa të kryenin inspektime personalisht dhe ua jepte me qira anëtarëve të rrjetit të krimit të organizuar, të cilët i shndërruan në shtëpi për kultivimin e kanabisit. Pamjet e marra nga hetuesit në një nga shtëpitë në Keysborough tregojnë bimë kanabisi në vazo në një dhomë me ndriçim të dobët. Dyshemetë dhe muret janë të mbuluara me fletë plastike të bardha me drita të instaluara në tavan.

Gjethja e trashë mbulon pjesën më të madhe të dhomës dhe një sistem vaditës i improvizuar i përbërë nga një fuçi dhe disa tuba gome janë vendosur në një cep. Bombola të mëdha kimikatesh grumbullohen në një raft dhe tapeti dhe muret janë njollosur nga dheu dhe filigranët.

Policia Federale Australiane beson se Tumino punonte për 36-vjeçarin Avdi Molla, një ndërtues i Aspendale Gardens që besohet të jetë udhëheqësi i sindikatës.

Hetuesit pretendojnë se Molla, i cili ka lindur në Shqipëri, është i lidhur me figura të njohura të krimit të organizuar ndërkombëtar në vendin e tij të lindjes dhe ishte duke koordinuar operacionin e rritjes në periferi të Melburnit.

Oficerët e AFP bastisën shtëpinë e Molla qershorin e kaluar dhe gjetën një pajisje të aktivizuar me An0m, 270,000 dollarë para në dorë dhe pesë orë dizajni të fshehura në një zgavër çati. An0m ishte një aplikacion i koduar mesazhesh i zhvilluar dhe përdorur nga AFP dhe FBI për një goditje globale të krimit.

Oficerët zbuluan gjithashtu më shumë se 80 bimë kanabisi, që peshonin së bashku 96 kilogramë, në dy shtëpi në Keysborough të lidhura me sindikatat. Ata arrestuan dy persona në lidhje me operacionin.

Dy shtëpi të tjera të rritjes u zbuluan më vonë në Burwood East dhe Keysborough, ku gjetën më shumë se 20 bimë dhe 11 fidanë.

Molla dhe dy bashkëpunëtorë të tjerë, 46-vjeçari Emiliano Paron dhe një grua 23-vjeçare nga Dandenong, u arrestuan më shumë se një vit më vonë, në gusht 2022.

Molla akuzohej për drejtimin e aktiviteteve të një organizate kriminale, kultivimin e bimëve të kontrolluara për qëllime tregtare dhe kultivimin e një sasie kanabisi të tregtueshme. Paron dhe gruaja u akuzuan për kultivimin e bimëve të kontrolluara.

Ata u liruan me kusht në gusht dhe do të dalin para Gjykatës së Magjistraturës së Melburnit në nëntor.

Arrestimet ishin pjesë e Operacionit Ironside, një hetim i përbashkët tre-vjeçar midis AFP-së dhe FBI-së që ka çuar në arrestimin e dhjetëra figurave të dyshuara të biçikletave dhe mafias.

Hetimi, i cili është përshkruar nga zbatimi i ligjit si “goditja e shekullit”, përdori An0m për të monitoruar në mënyrë të fshehtë komunikimet në lidhje me tregtinë globale të drogës dhe aktivitete të tjera të paligjshme.

Rreshteri i AFP-së Glenn Tankard tha se i gjithë operacioni i sindikatës, përfshirë rrjetin e shtëpive të paligjshme të kultivimit të kanabisit në Melburn, ishte çmontuar tërësisht nga bastisjet.

“Ne pretendojmë se personat e arrestuar janë anëtarë të sindikatës së rëndësishme me lidhje me krimin e organizuar shqiptar, të cilët ndërmorën një planifikim të madh për të ekzekutuar operacionet e tyre kriminale për rritjen dhe kultivimin e kanabisit me ndihmën e lehtësuesve profesionistë,” tha Tankard.

Tumino do të dalë sot para Gjykatës së Magjistraturës së Melburnit, i akuzuar për një akuzë për mbështetje të një organizate kriminale.

arrestohen shqiptaret ne australi

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013