LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

12 vjet burg si bashkëpunëtor i Habilajve! Arrestohet ish-shefi i policisë Sokol Bode, 5 vite ishte në Angli

• Arrestohet Sokol Bode, ish-shefi i policisë kufitare në Dhërmi. Bode u kap në Berat në fshatin ku ai kishte lindur në kuadër të një operacioni të organizuar nga Forcat Operacionale. • Bode ishte fshehur në Angli për pesë vite. Në vitin 2017, ku prokuroria lëshoi fletën e arrestit për të, ish-shefi i policisë u arratis nga Muriqani dhe iku në Angli. Këtë verë mbërriti në Shqipëri dhe policia u informua për këtë gjë. • Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është dënuar nga GJKKO me 12 vite burg. Ai u dënua në mungesë në prill të këtij viti. Bode dyshohet se ka bashkëpunuar me Gjergj Kohilën, një tjetër zyrtar policor që u dënua me 12 vite burg për bashkëpounim me Habilajt. • Kohila u vetëdorëzua në dhjetor të vitit të kjaluar dhe GJKKO vulosi dënimin e tij. Kohila do të qëndrojë vetëm 8 vite në qeli pasi përfitoi nga gjykimi i shkurtuar. E njëjta gjë vlen dhe për Boden.

4 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

"Qetësohu, se dihej kjo"/ Arrestimi i Sokol Bodes, erdhi nga Anglia për vëllanë, kërkoi leje vetëm 2 minuta

12 vjet burg si bashkëpunëtor i Habilajve! Arrestohet ish-shefi i
Sokol Bode

BERAT- Sokol Bode u arrestua mbrëmë në banesën e tij në Berat. Ai kishte 4 ditë që ishte kthyer nga Anglia, kur në derën e shtëpisë së tij "trokiti" Policia e Shtetit. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se në momentin e arrestimi ka kërkuar vetëm 2 minuta kohë që të ndahej me prindërit dhe nga vëllai, i cili ishte me aftësi të kufizuara. Në momentin që po ndahej dhe përshëndetej me familjarët e tij, nëna e Bodes ka shpërthyer në lot, por në këtë moment ka ndërhyrë i biri, i cili e ka qetësuar duke i thënë: Qetësohu se kjo dihej tani...

Duke nënkuptuar se e priste që edhe mund të kishin marrë informacion për ardhjen e tij në Shqipëri. Ndaj dhe arrestimi ishte i pritshëm. 

Arrestimi i tij është bërë nga forcat e Policisë së Beratit, që në mbrëmjen e djeshme, rreth orës 21:40, kanë hyrë në banesën dy katëshe ku jetonte Bode dhe në ndihmë të tyre kanë qenë edhe efektivë të forcave "Shqiponja". Ai është shoqëruar në ambijentet e DVP Berat, për veprime të tjera proceduriale, ndërkohë që mësohet se do të transferohet drejt Tiranës. Për aksionin që u ndërmor mbrëmë u informua vetëm një grup i vogël efektivësh ishin në dijeni të këtij operacioni, pasi i druheshin një dekonspirimi të mundshëm. Por aksioni shkoi siç duhej. 

Kush është Sokol Bode?

Ai ishte dënuar me 8 vjet burg, pasi akuzohet nga SPAK për implikim në trafikun e narkotikëve të kryer nga organizata kriminale e drejtuar prej vëllezërve Moisi dhe Florian Habilaj. Bode, ish-drejtori i Postës në Dhërmi, ka qenë prej kohësh në vëmendje të publikut dhe medias, pas publikimit të një foto ku shihej përkrah Florian dhe Moisi Habilajt. Bode, bashkë me ish-drejtorin e Policisë së Vlorës, Jaeld Çela si dhe Gjergj Kohila, shefi i sektorit të luftës kundër krimit të organizuar, kanë drejtuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë gjatë viteve 2015-2016, ndërsa akuzohen si të përfshirë në dosjen ‘Habilaj’ për trafikun e kanabisit nga Shqipëria drejt Italisë. 

Në 3 shkurt 2019, Prokuroria e Krimeve të Rënda dërgoi në Gjykatën e Krimeve të Rënda dosjen për gjykimin e të pandehurve Saimir Tahiri, Jaled Çela, Gjergji Kohila dhe Sokol Bode, nën akuzën “Trafikimi i narkotikëve”, në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, “Grup i strukturuar kriminal”, si dhe “Kryerjen e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”, parashikuar nga nenet 283/a/1, 28/4, 333/a/2 dhe 334/1 të Kodit Penal. Ndërsa më 10 korrik 2019, gjykata vendosi pezullimin e gjykimit për të pandehurit Sokol Bode dhe Gjergji Kohila pasi nuk ishin gjetur, ndërsa ndau çështjen e tyre nga çështja nga Saimir Tahiri dhe Jaeld Çela. 

1 MUAJ ME PARE

Në kërkim prej 2017 për lidhjet me ‘Habilajt’/ Bode ishte fshehur për 5 vite në Angli, u arratis nga Muriqani

12 vjet burg si bashkëpunëtor i Habilajve! Arrestohet ish-shefi i
Sokol Bode

TIRANË- Sokol Bode, ish-drejtori i policisë kufitare në Dhërmi prej pesë vitesh fshihej në Angli. Në viitn 2017, kur dhe u shpall në kërkim nga Policia e Shtetit, Bode arriti të arratisej nga pika kufitare e Muriqanit dhe të arratisej në Mbretërinë e Bashkuar, ku jetoi për pesë vite.

Por, këtë sezon veror, i dënuari me 12 vite burg për bashkëpunim me grupin Habilaj në trafikun e drogës, erdhi në Shqipëri. Konkretisht, ai u vendos në Mimias të Beratit, fshat ku edhe ka lindur. Informacioni që Bode ishte kthyer në vendlindje ka mbërritur edhe në 'veshët' e Policisë së Shtetit. Për këtë arsye, Forcat Operacionale organizuan dhe finalizuan operacionin për ta vënë në pranga.

Bode po sillet drejt Tiranës. Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut është dënuar nga GJKKO me 12 vite burg. Ai u dënua në mungesë në prill të këtij viti. Bode dyshohet se ka bashkëpunuar me Gjergj Kohilën, një tjetër zyrtar policor që u dënua me 12 vite burg për bashkëpunim me Habilajt. Kohila u vetëdorëzua në dhjetor të vitit të kjaluar dhe GJKKO vulosi dënimin e tij. Kohila do të qëndrojë vetëm 8 vite në qeli pasi përfitoi nga gjykimi i shkurtuar. E njëjta gjë vlen dhe për Boden.

1 MUAJ ME PARE

PËRGJIMET/ “Vij për 10 minuta”, cili ishte roli i Bodes në grupin e Habilajve, fotoja ku shfaqet krah për krah me vëllezërit

12 vjet burg si bashkëpunëtor i Habilajve! Arrestohet ish-shefi i
Sokol Bode dhe grupi Habilaj

TIRANË- Sokol Bode, ish-drejtuesi i Policisë në Dhërmi që u vu në pranga sot në Berat ka qenë prej vitesh në qendër të mediave për shkak të fotove ku shihet duke konsumuar dreka e krah për krah me vëllezërit Habilaj (Florian dhe Moisi), të akuzuar e dënuar për trafik ndërkombëtar droge.

Në dosjen e dorëzuar në Gjykatë për grupin “Habilaj”, janë renditur si provë e bashkëpunimit të anëtarëve të grupit me Policinë edhe disa përgjime telefonike. Mes tyre është një bisedë e zhvilluar mes Bodes dhe Florian Habilajt. Sipas përgjimeve të zbardhura, është ish-shefi i Policisë Kufitare në Dhërmi, Sokol Bode, i cili e telefonon vetë Florian Habilajn për ta takuar në lagjen “Çole” në Vlorë.

PERGJIMET

Më datë 15.10.2017, ora 09:11, numri që mbaron me 777, që përdoret nga Florian Habilaj, është telefonuar nga numri që mbaron me 888, që i përket Sokol Bodes.

Bode: Alo
Habilaj: Po
Bode: Si je flori, mirë jeni?
Habilaj: Mirë, faleminderit
Bode: Sokol Bode të shqetëson
Habilaj: Po
Bode: Po vij për 10 minuta n’bazë
Habilaj: Ku të pres?
Bode: Poshtë
Habilaj: A do të vij te karburanti?
Bode: N’Çole, N’Çole
Habilaj: Hajt se po vij aty.

Bode u kap sot në Berat dhe po sillet drejt Tiranës. Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është dënuar nga GJKKO me 12 vite burg. Ai u dënua në mungesë në prill të këtij viti. Bode dyshohet se ka bashkëpunuar me Gjergj Kohilën, një tjetër zyrtar policor që u dënua me 12 vite burg për bashkëpunim me Habilajt. Kohila u vetëdorëzua në dhjetor të vitit të kjaluar dhe GJKKO vulosi dënimin e tij. Kohila do të qëndrojë vetëm 8 vite në qeli pasi përfitoi nga gjykimi i shkurtuar. E njëjta gjë vlen dhe për Boden.

1 MUAJ ME PARE

I dënuar me 12 vite burg si pjesë e grupit të Habilajve, arrestohet ish-drejtori i policisë Sokol Bode

12 vjet burg si bashkëpunëtor i Habilajve! Arrestohet ish-shefi i
Sokol Bode

BERAT- Sokol Bode, ish-drejtori i Policsë së Dhërmiut, i dënuar me 12 vite burg për trafik të lëndëve narkotike është arrestuar këtë mbrëmje në Berat. Mësohet se Bode është vënë në pranga dhe po sillet në Tiranë. Ai është shpallur fajtor për 'shpërdorim detyre' dhe është akuzuar për lidhje me grupin e Habiljave. Konkretisht ai akuzohet se ka lejuar trafikun ndërkombëtar të drogës nga banda e Habilajve. 

Ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode është dënuar nga GJKKO me 12 vite burg. Ai u dënua në mungesë në prill të këtij viti. Bode dyshohet se ka bashkëpunuar me Gjergj Kohilën, një tjetër zyrtar policor që u dënua me 12 vite burg për bashkëpounim me Habilajt. Kohila u vetëdorëzua në dhjetor të vitit të kjaluar dhe GJKKO vulosi dënimin e tij. Kohila do të qëndrojë vetëm 8 vite në qeli pasi përfitoi nga gjykimi i shkurtuar. 

Prokuoria lëshoi urdhër-arrest kombëtar për Boden dhe Kohilën në vitin 2017.

sokol bode arrestohet sokol bode

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra