LIVE UPDATES
Aktualitet

Braverman pranon dështimin me krizën e emigrantëve: Nuk tërhiqemi, nga 12 mijë vetëm 36 shqiptarë janë deportuar

Emigratët shqiptarë morën sërish sot vëmendjen e Sekretares së Bredshme britanike Suella Braverman, e cila gjatë një raportimi në Komisionin e Përzgjedhur të Punëve të Brendshme pranoi se qeveria britanike ka dështuar në politikën e saj të azilit. Zyra e Bredshme bëri me dije se nga 12 mijë emigrantë shqiptarë që kanë mbërritur në Britani përmesa kanalit të 'La Manshit' vetëm 36 janë deportuar në Shiqipëri në kuadër të marrëveshjes me shtetin shqiptar.

23 Nëntor 2022, 16:39 Nga e.k
Braverman pranon dështimin me krizën e emigrantëve: Nuk
Suella Braverman

BRITANI- Emigrantët e paligjshëm të mbërritur në mënyrë ilegale në Mbretërinë e Bashkuar janë kthyer në temën kryesore të ditës në mediat dhe qeverinë britanike. Shumë prej emigrantëve janë me origjinë shqiptare duke bërë që mediat prestigjoze si 'Daily Mail' apo 'BBC' të udhëtonin drejt vendit tonë dhe të zhvillonin shumë reportazhe. Emigratët shqiptarë morën sërish sot vëmendjen e Sekretares së Bredshme britanike Suella Braverman, e cila gjatë një raportimi në Komisionin e Përzgjedhur të Punëve të Brendshme pranoi se qeveria britanike ka dështuar në politikën e saj të azilit. Zyra e Bredshme bëri me dije se nga 12 mijë emigrantë shqiptarë që kanë mbërritur në Britani përmesa kanalit të 'La Manshit' vetëm 36 janë deportuar në Shiqipëri në kuadër të marrëveshjes me shtetin shqiptar.

“Ne kemi dështuar të kontrollojmë kufijtë tanë, po, dhe kjo është arsyeja pse kryeministri dhe unë jemi absolutisht të vendosur për ta rregulluar këtë problem. Unë nuk do të drejtoj gishtin e fajit ndaj një personi, nuk është aq e thjeshtë sa kjo. Nuk mendoj se është e dobishme të drejtosh gishtin e fajit te dikush", tha ajo. 

Ajo u vu përballë pyetjeve dhe kritikave të deputetëve britanikë në lidhje me politikat e ndjekura nga ministria që ajo drejton për procedurat e azilit. Braverman tha se po bëhët gjithçka që të rritet numri i shqyrtimit të kërkesave për azil dhe të bëhet depërtimi i të gjithë atyre që sipas nuk e meritojnë një leje qëndrimi. Braverman komentoi dhe situatën aktuale në qendrën e pritjes së emigrantëve në Manston, e cila është e mbipopulluar pasi nga një kapacitet me 1400 vende sot aty ka më shumë se 4000 emigrantë që presin t'u shqyrtohen kërkesat për azil. 

Braverman edhe gjatë ditës së sotme e bëri të qartë se nuk do të heqë dorë nga plani i saj për të dërguar emigrantët në Ruandë. Ajo u shpreh besimplotë që gjykata do të vendosë shumë shpejt dhe do e shpallë të ligjshëm atë vendim. Numri i emigrantëve që tentojnë të hyjnë në Britani përmes kanalit të 'La Manshit' ka rënë ditët e fundit kjo për shkak të motit të keq. 

Çështja e emigrantëve në Britaninë e Madhe, kryesisht atyre që vijnë nga Shqipëria është kthyer në debatin e ditës duke përfshirë zyrtyarët lokalë, qeverinë britanike dhe mediat që jo rrallë herë kanë udhëtuar drejt Shqipërisë për të zhvilluar reportazhe me historitë e të rinjve shqiptarë që janë deportuar në vend pas refuzimit të kërkesave për azil. Vetëm muajt e fundit nga 40 mijë emigrantë që kanë kaluar kufirin përmes kanalit të 'La Manshit' 12 mijë janë shqiptarë. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruan një marrëveshje me qeverinë franceze për të rritur bashkëpunimin mes vendeve për parandalimin e këtij fenomeni duke qenë se emigrantët përpara se të nisën drejt Britanisë qëndrojnë në zonat e Francës jugore ku trafikantët bëjnë dhe organizimin e nisjeve. 

shqiptaret ne britani suella baverman

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN