LIVE UPDATES

shqiptaret ne britani

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Kombësia e dytë për trafikun e drogës”, Ekspertët: Lufta e hapur e bandave shqiptare në rrugët e Londrës, katërfis - Bota
LIVE UPDATES
Bota

“Kombësia e dytë për trafikun e drogës”, Ekspertët: Lufta e hapur e bandave shqiptare në rrugët e Londrës, katërfis

14 Qershor 2020, 11:50 Nga DOSJA
“Kombësia e dytë për trafikun e drogës”,

BRITANI E MADHE– Pesë shqiptarë janë vrarë vitin e kaluar pasi bandat kanë rritur kontrollin e tyre në tregun e kokainës në Britaninë e Madhe. Trafikantët dhe kriminelët  shqiptarë po zhvillojnë një luftë të hapur në rrugët e Londrës, ndërsa përpiqen të zgjerojnë territorin e tyre që merret me drogë.

Dhjetë ditë më parë u shënua edhe sulmi i fundit, ku dy burra pjesë së bandës shqiptare u  qëlluan brenda një dite. Ndërkohë një 20-vjeçar është identifikuar në komunitetin shqiptar në Londër si shënjestër e atentatit ndaj Wilmington Gardens, Barking, në orën 2:15 të mëngjesit të së enjtes së 4 qershorit.  Oficerët e armatosur që shkuan në vendngjarje gjetën dy burrat e shtrirë e plagosur me armë zjarri.

Gashi, i cili ka jetuar në Britani për disa vjet, u tha se shkoi në spital në gjendje kritike për jetën, ndërsa personi i dytë nuk ishte shumë i rrezikuar nga plagosja. Ndërkohë një  26-vjeçar është arrestuar me dyshimin për vrasjen që mbeti në tentativë.

Ajo pason vrasjet e pesë shqiptarëve vitin e kaluar, pasi bandat kanë rritur kontrollin e tyre në tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, e vlerësuar nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) të ketë vlerë midis 9.4 miliardë dhe 11.8 miliardë paund në vit, dhe mbi 25.7 milion £ në ditë .

Përdorimi i kokainës në Britani të Madhe

NCA thotë se konsumi i kokainës në Angli, Uells dhe Skoci është rritur me të paktën 290 përqind nga viti 2011 në 117 ton në vit.

Kriminelët nga Shqipëria kanë krijuar një profil të lartë dhe një shkallë të ndikimit brenda krimit të organizuar në Britaninë e Madhe dhe po zgjerojnë gjithnjë e më shumë rrjetin e tyre, me qasje të konsiderueshme në tregun e trafikut të drogës në Britani, veçanërisht kokainën.”-ka deklaruar  një zëdhënës i NCA.

Në një faqe në Instagram, parë nga “The Sunday Telegraph”, një shqiptar postoi një video nga me mbishkrimin: Djemtë shqiptarë në Angli janë dembelë dhe nuk punojnë në një mënyrë të ndershme. Në mendjen e tyre është një gjë,  vetëm të shesin drogë. Kjo është ajo që ju ndodh në fund të marrëveshjeve të drogës. Më vjen keq për familjet e tyre. Shpresoj që pjesa tjetër të mësojë se jeta nuk është film apo aventurë. Mos mendoni se do të pasuroheni në një vit me drogë.

Mafia Shqiptare janë sindikatat kriminale të organizuara, për të cilët policia beson se po konsolidojnë fuqinë e tyre brenda botës së krimit në Britaninëe Madhe,  dhe janë në rrugën e tyre për të fituar sa më shumë në tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke importuar kokainë direkt nga Amerika e Jugut, Mafia Shqiptare ka hequr ndërmjetësin, duke i bërë të mundur që ata të zvogëlojnë rivalët e tyre, duke blerë drogën me çerekun e  çmimit direkt nga kartelet.

Ndër vrasjet e trafikantëve të drogës është edhe ajo e Flamur Beqirit, 36-vjeçari me origjinë shqiptare, që qëllua para gruas së tij jashtë shtëpisë së tyre në jug të Londrës dhjetorin e kaluar.

Më vonë doli se ai ishte një nga burrat më të kërkuar të Suedisë. Policia njoftoi për një vrasje të dyfishtë të dy shqiptarëve, njëri prej të cilëve u gjet në bagazhin e një makine të goditur me thikë.  Vetëm dy muaj më parë, një trafikant shqiptar, u vra në banesën e tij në Brighton.

Dy vrasje të tjera në korrik dhe shtator përfshinë një shqiptar që u qëllua jashtë një klubi nate në lindje të Londrës. Bandat shfrytëzojnë të rinj shqiptarë në Britaninë e Madhe, që joshen me premtime për punë dhe pasuri. Ata janë kombësia e dytë për trafikimin në Mbretërinë e Bashkuar.

Numri i shqiptarëve në burg është katërfishuar nga 212 në 2013 në 999 në mars të këtij viti, duke përbërë 10 përqind të të gjithë shtetasve të huaj në burg.

Burimi: Telegraph

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota kriminelët nga shqipëria mafia shqiptare kriminelët nga shqipëria mafia shqiptare

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE