LIVE UPDATES
Politike

Emigrantët/ Ministri i jashtëm britanik telefonon Ramën: Folëm gjatë dhe qetë, kjo është mënyra si zgjidhen gjërat

Edi Rama akuzoi furishëm Braverman për diskriminim ndaj shqiptarëve, për të shpërqendruar nga dështimet e saj politike pasi ngriti çështjen në Dhomën e Komunave në fillim të kësaj jave dhe tha se Britania po vuante një pushtim. Duke folur për një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Cleverly i tha agjencisë së lajmeve PA se ata e kishin diskutuar këtë çështje kur ai foli me Ramën më vonë gjatë javës.

4 Nëntor 2022, 22:36 Nga I.A
 
Emigrantët/ Ministri i jashtëm britanik telefonon Ramën:
Edi Rama dhe James Cleverly

ANGLI- Sekretari i Jashtëm James Cleverly ka telefonuar kryeministrin Edi Rama në lidhje me situatën e emigracionit. UkDailyNews shkruan se, Ministri Cleverly ka deklaruar se ka bërë diskutime shumë të sinqerta me kryeministrin shqiptar pasi sekretarja e Brendshme Suella Braverman sulmoi Shqipërinë për numrin e emigrantëve nga vendi që përpiqeshin të shkonin në MB.

Edi Rama akuzoi furishëm Braverman për diskriminim ndaj shqiptarëve, për të shpërqendruar nga dështimet e saj politike pasi ngriti çështjen në Dhomën e Komunave në fillim të kësaj jave dhe tha se Britania po vuante një pushtim. Duke folur për një takim të ministrave të jashtëm të G7 në Gjermani, Cleverly i tha agjencisë së lajmeve PA se ata e kishin diskutuar këtë çështje kur ai foli me Ramën më vonë gjatë javës.

“Ne folëm për gjërat që foli ministri i Brendshëm, që është numri shumë, shumë i madh i shqiptarëve që po vihen në duart e trafikantëve. Sigurisht që kemi diskutuar situatën dhe bisedimet që janë bërë nga të dyja palët dhe deklaratat që janë bërë nga të dyja palët. Përfundimisht, unë dhe kryeministri patëm një bisedë shumë të mirë, një bisedë shumë miqësore dhe për shkak se kemi një marrëdhënie shumë të mirë pune, unë dhe ai, ne mundëm të bisedonim në një mënyrë shumë, shumë miqësore, dhe gjithashtu një bisedë shumë e sinqertë. Kjo është mënyra se si i zgjidhni situatat duke qenë në gjendje të flisni hapur me bashkëbiseduesit tuaj," tha ai.

Gati 40,000 emigrantë kanë mbërritur në Britani pasi kaluan Kanalin Anglez deri më tani këtë vit. Megjithatë, asnjë kalim nuk është regjistruar nga Ministria e Mbrojtjes (MM) në tre ditët e fundit. Totali paraprak për vitin 2022 deri më tani është 39,913. Doëning Street thotë se numri i njerëzve në Manston ka rënë në 2,600, me 1,200 të tërhequr nga vendi në katër ditët e fundit. Sekretarja e Brendshme vizitoi qendrat e imigracionit të enjten, teksa përpiqej të merrte një zgjidhje për krizën e emigrantëve mes kërcënimeve për veprime ligjore kundër Manston, akuzave për sulme seksuale në një hotel ku strehohen azilkërkuesit dhe kritikave ndërkombëtare për përdorimin e saj të gjuhës.

james cleverly edi rama shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin