LIVE UPDATES
Aktualitet

Bujqësia në vendnumëro/ Ekspertët: Viti që kaloi, nuk ishte një moment suksesi

Viti 2022 nuk ishte një vit suksesi për fermerët e qershive, të vajit të ullirit, apo edhe të trangullit.

4 Shkurt 2023, 17:45 Nga k.m.
Bujqësia në vendnumëro/ Ekspertët: Viti që kaloi, nuk
Foto ilustruese

Rritja e eksporteve bujqësore në vitin 2022 arriti vlerën e 55 miliard lekëve, kjo gjë u prezantuar nga ministria e Bujqësisë, Frida Krica, si shifra rekord e ekporteve të frutave dhe perimeve.

“Eksportet është kali ynë i betejës, kemi një objektiv të arritur dhe të tejkaluar në vitin 2022. Ata që thonë ndryshe nuk e dinë ç’flasin. Konkretisht kemi një rritje 18.1% në vlerë krahasuar me vitin 2021”, tha Krifca.

Por fjala e Krifcës bie ndesh me të dhënat zyrtare që ka publikuar Banka e Shqipërisë. Guvernatori Gent Sejko, tha se të gjithë sektorët kanë pësuar rritje ekonomike, përveç bujqësisë e cila kësaj here ka sjellë më pak të ardhura në arkën e shtetit.

“Në këndvështrim sektorial, rritja ekonomike u mbështet nga zgjerimi i aktivitetit në sektorët e ndërtimeve dhe të shërbimeve, ndërkohë që aktiviteti industrial u tkurr dhe prodhimi bujqësor ishte pothuajse i pandryshuar”, tha Sejko.

Krifca eksportin e fruta perimeve e quan si kalin e fitores të bujqësisë, duke anashkaluar raportin midis importeve dhe eksporteve.

“Kur flasim për eksportet atë që thotë ministria e Bujqësisë, analiza në këtë rast bëhet krejtësisht e njëanshme. Që do të thotë nuk analizohen importet e prodhimeve bujqësore dhe ushqimore. Për vitin 2022 Shqipëria ka importuar 1.5 miliard dollarë, në një kohë kur eksportet janë 500 milion dollarë. Do të thotë që balanca tregtare, dificiti buxhetor-tregtar në sektorin e bujqësisë, diferenca import-exporte shkon gati 1 miliard dollarë më shumë importojmë se sa ekportojmë”, tha Ndoc Fasllia, ekspert i bujqësisë.

Viti 2022 nuk ishte një vit suksesi për fermerët e qershive, të vajit të ullirit, apo edhe të trangullit.

“Çdo vit 20-25% e prodhimit bujqësor vendas nuk del në treg, kjo është vlerë e munguar në treg dhe e ardhur e munguar nga shitja e prodhimit bujqësor. E para ndodh nga konkurenca nga produktet që vijnë nga vendet e rajonit që prodhojnë me kosto shumë më të ulët se ne. Dhe e dyta ne kemi një treg tërësisht të deformiar pa rregulla loje dhe me monopole”, tha Fasllia.

Tregu i padrejtë po i detyron fermerët të braktisin të mbjellat. Dhe kjo nuk është një histori suksesi./Top Channel

bujqesia ne shqiperi

Sondazh

Poll
Aktualitet 4 Shkurt 2023, 16:27 k.m.

Ulen çmimet e karburanteve

Foto ilustruese TIRANË- Bordi i Transparencës ka vendosur të ulë sërish çmimin e karburanteve në vendin tonë. Sip...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN