LIVE UPDATES
Politike

JA KONTRATA/ Si rrëzohet alibia e Ramës për çarterat, drejtoria e shërbimeve qeveritare lidhi marrëveshje vetë me "Air Albania"

Sipas kryeministrit për këtë çështje për të cilën veç mediave po reagon prej disa ditësh dhe opozita, po abuzohet dhe po shpifet. Por, në fakt, një dokument me pesë faqe që Dosja.al e sjell sot tregon të kundërtën.

1 Shkurt 2023, 10:26 Nga F.M
JA KONTRATA/ Si rrëzohet alibia e Ramës për çarterat,
Edi Rama

TIRANË- Mesditën e 27 tetorit të vitit të kaluar, hakerat iranianë të grupit ‘Drejtësi për atdheun’ goditën vetë kryeministrin pas një sërë sulmesh të realizuara ndaj faqeve qeveritare, duke zbuluar kështu fluturimet e tij në dy vitet e fundit dhe duke i dhënë një "armë" të fortë në dorë Opozitës që e akuzon kryeministrin se ka harxhuar plot 22 milionë euro për të fluturuar privatisht me para publike. Opozita akuzoi kryeministrin duke kërkuar edhe ngritjen e një komisioni hetimor për të hetuar orët e qëndrimit në ajër të Kryeministrit, por kërkesa u rrëzua, ndërsa Kryeministri u mbrojt duke thënë se ai i bënte reklamë Shqipërisë. 

"I Zot të qash a të qeshësh, vetëm këtu bën vaki të të dyndin me shpifje dhe të të thonë bëj transparencë! Po si bëhet kjo transparenca kur u tregon shifrat dhe bëjnë sikur nuk kuptojnë?! Po kur thonë pse i bën reklamë Shqipërisë? Po kujt t’i bëj, kanaleve, portaleve apo rublave?! Lëre pastaj kur thonë me charter udhëtojnë vetëm sheikët e diktatorët, ndërkohë që tërë qeveritë e rajonit, se Europës po e po, kanë avionët e tyre përjashto Shqipërinë e Kosovën! Ne s’e blejmë dot,me qera s’e marrim dot,ndaj kemi blerë orë fluturimi me marrëveshje promocionale! Po ku është hilja thonë se s’ka mundësi?! Ka si s’ka! Hilja është ashiqare fare tek përpjekja non stop për ta helmuar, çoroditur, nxitur për sherr e për konflikt këtë popull me shpifje sa më të përbindshme, nisur nga gjysëm të vërteta që janë edhe gënjeshtrat më të mëdha!".-shkruante Rama në Twitter. 

Në fakt, një dokument me pesë faqe që Dosja.al e sjell sot tregon të kundërtën. Kreu i qeverisë nuk ka fluturuar me çarter për t’i bërë reklamë "Air Albania" pasi nuk ekziston asnjë marrëveshje PR (Public relation) mes tij dhe kompanisë që i përket avioni ‘Airbus A319-100’, me emrin Ismail, me të cilin është akuzuar nga Opozita se ka shpënzuar të paktën 22 milionë euro për të qëndruar në ajër. Dosja.al ka sjellë marrëveshjen e firmosur me kompaninë “AirAlbania”, e cila nuk përmend në asnjë prej pikave që fluturimet e kreut të qeverisë do të jenë falas në këmbim të një reklame. Nuk bëhet fjalë për një marrëveshje promociale, por bashkëpunim dhe në dokumentin me pesë faqe, caktohen kushtet e të dyja palëve. (Shiko galerinë bashkëngjitur). 

JA KONTRATA/ Si rrëzohet alibia e Ramës për çarterat,

 

Edhe më herët, Birn (Reporter.al), investigoi për fluturimet e Kryeministrit duke gjetur se shpenzimet mbuloheshin nga drejtoria e Shërbimeve qeveritare. Sicc shihet edhe në kontratën mes palëve, ajo është lidhur nga Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare dhe kompania "Air Albania". Pavarësisht kësaj marrëveshjeje, Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare nuk ka publikuar asnjë informacion për koston e fluturimeve të kryeministrit duke i quajtur të dhëna "koefidenciale". Sa është kostoja e këtyre fluturimeve? Pse kryeministri thotë se bëhet fjalë për një "reklamë" kur në fakt kemi një kontratë të shkruar e zeza mbi të bardhë për avionin e përdorur nga kryeministri?/Dosja.al

edi rama fluturimet e rames me charter

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive