LIVE UPDATES
Aktualitet

'DOSJA-JOSIFI'-Zanafilla, si u përfshi këshilltari i Xhaçkës në ortakërinë me bossin gjeorgjian të kriptovalutave, festa luksoze si "Getsbi i Madh" dhe heshtja në Shqipëri

Amant Josifi është një nga emrat kryesorë që kërkohen nga autoritetet spanjolle për çështjen e mashtrimit përmes investimeve në kriptovalutë. Por edhe pse në Shqipëri emri i tij përmendet pak, historia nuk ka nisur sot. Një konsorcium me gazetarë nga 23 vende, zbuloi në vitin 2020 se Amant Josifi, asokohe këshilltar i Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka ishte përfaqësues në Shqipëri i Milton Group. Milton Group akuzohej në Ukrainë për mashtrim me kriptovalutë. Ai u filmua në festat e kompanisë për fundvit ndërsa kur gazetarët e pyetën për lidhjen me mashtrimet, tha se nuk kishte përparësi biznesin por punën si Këshilltar.

2 Dhjetor 2022, 11:16 Nga Fjola Graçi
'DOSJA-JOSIFI'-Zanafilla, si u përfshi këshilltari i
Amant Josifi dhe David Todua

TIRANE- "Dosja" sjell sot zanafillën e parë të përmendjes së emrit të biznesmenit Amant Josifi në një çështje të mashtrimit përmes kriptovalutës tashmë me përmasa ndërkombëtare. Ishte viti 2020, kohë kur në ministrja Olta Xhaçka drejtonte Ministrinë e Mbrojtjes. Në atë kohë, Amant Josifi ishte ende pjesë e kabinetit të saj. Si rrufe në qiellin e pastër të Tiranës, më 4 mars 2020, një artikull i botuar nga OCCRP (Projekti për raportimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit) ku pjesë ishte edhe gazetarja Lindita Çela, u pa si i pabesueshëm në Shqipëri. Akuza ishte e rëndë dhe e pabesueshme. Këshilltari i Ministres së Mbrojtjes akuzohej për një lidhje direkte në skemën e mashtrimit me Call Centerat përmes investimeve në kriptovalutë, e po ashtu ai akuzohej për një lidhje biznesi me vëllain e kryeministrit Edi Rama, Olsi Rama. Investigimi u bë nga një ekip ndërkombëtar gazetarësh të cilët publikuan edhe një foto të Amant Josifit, me David Todua, i cili është cilësuar si një ndër njerëzit kryesorë në skemën e mashtrimit. OCCRP mundi të zbulojë se Call Center i Milton Group në Kiev është pjesë e një rrjeti të operacioneve të ngjashme në disa vende ku punësohen një ushtri shitësish për të bindur viktima nga e gjithë bota të hedhin para në investime të dyshimta. Ky është edhe artikulli i parë për të vazhduar me investigimet e mediave botërore, ku jo më larg se dy ditë më parë, El Pais zbërtheu raste konkrete të mashtrimit, ku vetëm në Spanjë, një të moshuare, Call Center-i i drejtuar nga Amant Josifi i vodhi 800 mijë euro. 

Artikulli i plotë i OCCRP

Në festën e çmendur të Milton Group për fundvitin 2020, qindra të rinj pinin dhe kërcenin gjatë gjithë natës, ndërsa disa nga njerëzit kryesorë të dhomës dolën nga festa për të pozuar në një foto së bashku. Të veshur thuajse njësoj, me kostum të zi, kokë të rruar dhe me truproja, ata u rreshtuan në ballë të një sfondi me pisha të zbukuruara me kupa ari dhe që stolisej me urimin “Gëzuar Vitin e Ri! Milton Group”. Këto foto përfunduan në Instagramin e dy pjesëmarrësve dhe shërbyen si një e dhënë kryesore për gazetarët që të kuptonin se Milton Group e tejkalon Ukrainën, atje ku nisi edhe skema e mashtrimit, nga ku u morën qindarkat e fundit të viktimave. Duke përdorur provat nga media sociale, intervistat me punonjës të call centerave, dhe raportime të fshehta, OCCRP mundi të zbulojë se Call Center i Milton Group në Kiev është pjesë e një rrjeti të operacioneve të ngjashme në disa vende ku punësohen një ushtri 'shitësish' për të bindur viktima nga e gjithë bota të hedhin para në investime të dyshimta.

Në pamjet e festës në Instagram, duket një këshilltar zyrtar i ministrit të mbrojtjes të Shqipërisë që qëndron në rreshtin qendror. Pranë tij ishte një njeri me emrin David Todua. Todua, një gjeorgjiano-izraelit, ishte në radarin e gazetarëve pasi një informator i call center, e përmendi atë si një njeri të rëndësishëm në kompani, që viziton zyrën e Kievit. Informatori i cili denoncoi rastin edhe tek autoritetet suedeze, e përmendi Toduan si njeriun që qëndron pas këtyre operacioneve.

'DOSJA-JOSIFI'-Zanafilla, si u përfshi këshilltari i

Ndonëse asnjë dokument zyrtar nuk e lidh Toduan me Milton Group, ai ka në pronësi një sistem online pagesash që është përdorur për të procesuar shumë prej qytetarëve që janë mashtruar nga Milton. (Todua mohon me forcë çdo përfshirje zyrtare ose joformale në Milton Group.) Pasi u dha një tufë me dokumente gazetarëve, informatori ra dakord të kthehej në kryeqytetin Ukrainas për të marrë pjesë dhe për të regjistruar në mënyrë sekrete festën e fundvitit, që premtohej se do ishte tejet luksoze.

Tema e eventit ishte “Getsbi i Madh”, një roman klasik i shkrimtarit amerikan i vendosur në epokën e Jazzi-t dhe që përbëhej nga performanca të elaboruara me drita neoni dhe çmime. Festa kulmoi me fjalimet nga liderët e kompanisë dhe torta me 3 qirinj në nder të ditës së lindjes së kompanisë Milton Group.

'DOSJA-JOSIFI'-Zanafilla, si u përfshi këshilltari i

Drejtori ekzekutiv (CEO) i Milton Group, Jacob Keselman, dha një fjalim tejet motivues iu referua Toduas si “babai” i kompanisë. Ai më pas e thirri atë në skenë për t’i dhuruar tortën e ditëlindjes me tre qirinj të ndezur, një referencë për vitet e operimit të call center. Sinjalizuesi, që morri pjesë në ngjarje, e identifikoi këtë “David” si David Todua. (Todua konfirmoi për gazetarët që kishte marrë pjesë në festë, por vetëm si mysafir i Keselman. Keselman, nga ana e tij, u tha gazetarëve se nuk e njihte Toduan.)

Në fjalimin e tij, Keselman, dha një indicie për ekzistencën e një rrjeti të madh të Milton kur ai formalisht përshëndeti pjesëmarrësit nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Gjeorgjia në festën e fundvitit.

“Vitin e shkuar [2019] ne treguam që jemi kompania numër një në Ukrainë. Le të tregojmë këtë vit që ne jemi kompania numër një në botë," -tha ai për të karikuar punonjësit. 

Kjo festë nuk ishte e para. Në dhjetor, sipas fotove që ai postoi në rrjetet sociale, Keselman mori pjesë në një tjetër festë luksoze të Vitit të Ri në Tiranë. Atje ai po pozonte për një selfie krah një burri biond. Ai u identifikua në rrjetet sociale si Andrii Romanko dhe është taguar me flamurin shqiptar duke pohuar një lidhje me shtetin e vogël ballkanik.

Duke ndjekur lajmërimet për hapjen e një call center-i të ri në rrethinat e Tiranës, reporterja e OCCRP filmoi të njëjtin njeri, bashkë me biondin e veçantë, jashtë zyrave në fjalë.

Në dokumentet e kompanisë që u hetuan nga OCCRP rezulton se qendra është drejtuar nga CTA Groupe Shpk dhe APA Liaison Shpk —në pronësi të Amant Josifit, këshilltari i Ministres së Mbrojtjes që u kap në xhirimin e kryer bashkë me Toduan.

31-vjecari, Josifi ka lidhje të forta në Shqipëri. Ai, është këshilltari i Ministres së Mbrojtjes që nga Dhjetori 2017, kur ai u emërua nga Olta Xhaçka, një anëtare e Partisë Socialiste që drejtohet nga Edi Rama.

Josifi është gjithashtu një ish-ortak i vëllait të kryeministrit, Olsi Rama, me të cilin ai ka pasur në pronësi një kompani telekomunikacioni dhe telemarketingu, Pegasus Communications, derisa Josifi i shiti aksionet e tij në Dhjetor 2017.

'DOSJA-JOSIFI'-Zanafilla, si u përfshi këshilltari i

Në një përgjigje me shkrim, Josifi është shprehur se ai ka qenë në festën e Milton Group në Janar meqë kishte shkuar “thjesht me pushime” në Kiev dhe e njihte David Toduan. Ai tha se ka marrëdhënie formale me kompaninë. “Unë e kam takuar për herë të parë z.Todua në Izrael dhe më pas në disa evente,” u shpreh thatë në përgjigjen e tij.

Ai këmbënguli se çdo referencë e call center-ave shqiptarë në festën e Milton nuk i referohet bizneseve të tij. Por ama ai dha një detaj, atë se Andrii Romanko ka qenë i punësuar në një nga call center-at e tij që nga 2018 në “pozicionin e operatorit”.

Një punonjës i call center, me të cilin foli OCCRP në kushtet e anonimatit nga frika e hakmarrjeve, tha se Romanko ishte një prani e shpeshtë dhe e rëndësishme në zyrë dhe se ai ishte përgjegjës për sigurimin e numrave të telefonit të klientëve.

OCCRP nuk ka parë asnjë provë apo dokument që tregon se qendra e Tiranës ka përdorur të njëjtat teknika si ajo e Kievit, ose ka mashtruar.

Punonjësi i tha OCCRP që operacionet e call center ishin të strukturuara si ato të zyrave në Kiev, me qindra shitës të rinj që bënin deri në 500 thirrje në ditë për klientët në të gjithë botën, duke u përpjekur t’i bindnin ata të dërgonin para për investime që nuk ekzistojnë. Ata bënë minimumi 300 euro në muaj, me shpërblime që përkthehen në më shumë para. Ashtu si në Kiev, “tavolina” të ndryshme grumbullonin folësit e gjuhëve të ndryshme.

Punëtorët i shesin këto investime përmes të ashtuquajturave “marka”, secila me faqe interneti të krijuar me kujdes për ta bërë atë të duket si një firmë e besueshme financiare. Punonjësi tha se Call Center-i në Tiranë kohët e fundit kishte operuar në tre marka të ndryshme: CryptoKartal, AurumPro dhe Virtual Stocks.

“Unë i marr njerëzit në telefon dhe u tregoj atyre një video që flet për njerëz të ndryshëm që fitojnë miliona euro duke investuar në një bursë Bitcoin, dhe unë u them atyre se është një shans i mirë për ata që të fitojnë,” tha personi.

“Unë e di që mashtrojmë njerëzit.”

Punonjësi gjithashtu përshkroi një proces dyfazor të ngjashëm me atë në Kiev, me një grup të shitësve që përdorin “marka” të reja për të mbështetur klientët dhe për të marrë një investim fillestar, si dhe një grup tjetër që i mban ata të fiksuar duke nxjerrë më shumë para prej tyre.

“Ata marrin gjithçka që kanë [klientët],” tha personi. Josifi nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjeve nëse qendra e tij ishte marketing CryptoKartal, Aksione Virtuale, apo AurumPro. Ai tha se e kishte vendosur biznesin në plan të dytë pas marrjes së pozitës së qeverisë së tij si këshilltar i ministrisë së mbrojtjes dhe nuk ishte më i përfshirë direkt në menaxhimin e tij./Dosja.al

amant josifi david todua mashtrimi me call centerat

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare