LIVE UPDATES
Aktualitet

Dy herë mat, bëhet realitet/ 16-vjeçarja Klea, kampione ndërkombëtare me paratë e familjes

Për 16-vjeçaren, 2022 është viti më i suksesshëm me 3 fitore të njëpasnjëshme, duke bërë të mundur që kupat të mos i përkasin vetëm Kleanës por edhe që emri i Shqipërisë të lartësohet në arenën ndërkombëtare.

15 Gusht 2022, 22:26 Nga DOSJA
Dy herë mat, bëhet realitet/ 16-vjeçarja Klea, kampione
Kleana Shuqja

Jo vetëm në filma si ai “dy herë mat”, por talentet e vajzave shqiptare në shah po krenojnë Shqipërinë ndërkombëtarisht. Kleana Shuqja ka mësuar të luajë shah që në moshën 4-vjeçare me ndihmën e babait të saj, e më pas prej 12 vitesh është stërvitur me profesionalizmin e profesorit Shkëlqim Çelës.

“Në fillim shkoja se më dukej qejf, por pastaj u përkushtova se më pëlqenin rezultatet…”, tha shahistja Kleana Shuqja.

“Kleana ka marr pjesë në 100 gara ndërkombëtare, 70% të tyre e ka mbuluar nga shpenzimet e familjes”, tha Shkëlqim Çela, profesor shahu.

Për 16-vjeçaren, 2022 është viti më i suksesshëm me 3 fitore të njëpasnjëshme, duke bërë të mundur që kupat të mos i përkasin vetëm Kleanës por edhe që emri i Shqipërisë të lartësohet në arenën ndërkombëtare.

“Çmimi i parë në qershor si kampione e femrave të Shqipërisë, më pas në korrik kampione e Europës në shahun e shpejtë në Greqi dhe së fundmi në olimpiadën botërore të shahut në INDI”, tha Kleana Shuqja, shahiste.

“Rezultatet ishin të pritshme sepse niveli i Kleanës ishte shumë i mirë.më ka bërë krenar”, tha Shkëlqim Çela, profesor shahu.

Por ëndrrat e shahistes së re janë edhe më të mëdha, teksa me durimin, përqëndrimin e ambicien karakteristikat e një lojtareje të fortë, duket se nuk do të jenë edhe aq të largëta.

“Synimi im është të marr titullin mjeshtre e madhe në shah dhe të jem një personalitet në këtë fushë”, u shpreh Kleana Shuqja.

Ndonëse është me periudhë pushimesh, ajo i kushton cdo ditë 4-5 orë shahut dhe një garë e fortë, tregon 16 vjecarja zgjat po aq..

“Mund të luajë 4-5 orë.. dy herë më ka shkuar dhe 6 orë lojë. Ndonëse mund të ketë momente që nuk jep më të mirën, nuk duhet ta ndalosh punën dhe ta humbësh besimin.. kështu do të fitosh”, u shpreh shahistja.

Kultura për shahun në Shqipëri, sipas profesorit Çela, ka ndryshuar në dhjetëvjeçarin e fundit, ku moshat e vogla po afrohen drejt këtij sporti ndaj ai mendon se është momenti që vec përkrahjes nga familjarët edhe shteti ti kushtojë më shumë vemendje.

“Nëse në kohën time mosha e zhvillimit të shahut ka qenë 10-12 vjeç, sot është ulur te 4-5-6 vjeçarët”, u shpreh profesori shahut.

Marrë nga TopChannel

kleana shuqja

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës