LIVE UPDATES
Aktualitet

Guardia di Finanza shkatërron bandën italo-shqiptare, u kapën me 187 kg kokainë me një fitim 5 mln €

Operacioni i sotëm është rezultat i një hetimi kompleks dhe të artikuluar të policisë gjyqësore të koordinuar nga Prokuroria Publike e Savonës, i cili filloi në vitin 2020 dhe që kishte çuar tashmë në arrestimin në flagrancë të pesë personave dhe sekuestrimin e mbi 500 gram kokainë dhe rreth 800 hashash. 

15 Nëntor 2022, 13:05 Nga d.a.
Guardia di Finanza shkatërron bandën italo-shqiptare, u kapën me
Droga e kapur

ITALI- Tre persona të arrestuar dhe një me masën ndalim qëndrimi, janë përfundimi i një hetimi nga Guardia di Finanza për trafikun e drogës me një bazë operacionale në zonën e Savonës dhe që përfshinte vendndodhje të ndryshme në veriperëndim.

Sipas mediave italiane, Operacioni i sotëm është rezultat i një hetimi kompleks dhe të artikuluar të policisë gjyqësore të koordinuar nga Prokuroria Publike e Savonës, i cili filloi në vitin 2020 dhe që kishte çuar tashmë në arrestimin në flagrancë të pesë personave dhe sekuestrimin e mbi 500 gram kokainë dhe rreth 800 hashash. Të arrestuarit e sotëm akuzohen se kanë tentuar të nxjerrin 187 kg kokainë të ruajtur në kontejnerë të mbërritur në portin e Vado Ligure, objekt i sekuestrimit nga Fiamme Gialle.

Në pranga përfunduan italianë dhe shqiptarë të moshave 42 deri në 60 vjeç, të cilët u njoftuan për urdhrat e kujdestarisë të firmosura nga gjyqtari hetues i gjykatës së Savonës. Hetimi nisi në vitin 2020 me arrestimin në flagrancë të pesë trafikantëve, sekuestrimin e 500 gram kokainë dhe 800 gram hashash. Tani zhvillimi i ri i hetimit. Të arrestuarit akuzohen se kanë tentuar të nxjerrin 187 kilogramë kokainë të ruajtur në kontejnerë të mbërritur në portin e Vado Ligure, të sekuestruara nga Fiamme Gialle.

“Rikonstruksioni i veprave penale të kryera nga shoqata kriminale, e përbërë nga jo më pak se 6 subjekte, ka bërë të mundur edhe përcaktimin sasior të tregtimit të paligjshëm të mbi 18 kilogramëve hashash dhe gjysmë kilogrami të kokainës." thuhet në një shënim nga Guardia di Finanza.

Aktiviteti i paligjshëm do të kishte sjellë në total mbi 5 milionë euro fitime. Rezultati i arritur dëshmon edhe një herë për vëmendjen e vazhdueshme të Guardia di Finanza në luftën kundër trafikut të drogës dhe në përgjithësi për të gjithë trafikun e paligjshëm që bëhet në zonën e Savonës”.

policia italiane shkatërrohet banda italo-shqiptare

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!