LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët që vranë dhe groposën babanë e tyre (DËSHMITË dhe AKUZAT)

• Gjykata e Durrësit ka caktuar masën e sigurisë "arrest në burg" për tre fëmijët e Pëllumb Metës. • Hygerta, Hysen dhe Amarildo Meta akuzohen pë vrasjen dhe groposjen e babait të tyre. • Vajza 19-vjeçare gjatë dëshmisë para gjykatës, ka pranuar se ishte ajo që e ka qëlluar për vdekje të atin, ndërsa dy vëllezërit akuzohen për fshehje të krimit. • Hysen Meta i cili fillimisht dyshohej nga policia si autori i dyshuar i vrasjes tha se ishte e motra e cila ka shtënë me armë ndaj babait, duke e lënë të vdekur. • Në sallën e gjyqit nuk kishte të pranishëm asnjë nga familjarët. • Nga ana tjetër, mamaja e fëmijëve, Blerina Meta është procedua në gjendje të lirë lidhur me krimin e rëndë. • Ajo e mohon vazhdimisht se ka pasur dijeni për vrasjen dhe se mund të ketë qenë e përfshirë. • Ndërkohë, nga dosja hetimore detajet në lidhje me motivin e ngjarjes, ku thuhet se versioni që vrasja ka ndodhur për shkak të një fejese të padëshiruar nga vajza, Hygerta Meta është rrëzuar. • Të pyetur nga policia, familja që ku mund të fejohej Hygerta, ka pohuar se pavarësisht dëshirës së tyre për të lidhur krushqi me familjen Meta, i ati vajzës Pëllumb Meta ua kishte bërë të qartë se krushqia nuk mund të bëhej pasi vajza do të vazhdonte shkollën dhe nuk kishte plane për ta fejuar. • Në ceremoninë e varrimit të 50-vjeçarit, që u krye nga vëllai i tij, mori pjesë vetëm vajza e madhe e familjes, e martuar në Krujë, ndërsa 2 vëllezërit e saj dhe motra ndodhen pas hekurave dhe bashkëshortja ishte shoqërua nga policia në banesën e prindërve të saj në Laç.

7 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Dëshmitë kontradiktore të Hygertës, avokatja: Ka nevojë për hetime shtesë nga prokuroria

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
avokatja

DURRËS- Avokatja e tre fëmijëve të Pëllumb Metës, të cilët akuzohen se kanë bashkëpunuar me njërit-tjetrin për vrasjen e babait të tyre.

Avokatja tha se Hygerta Meta ka bërë tre dëshmi, dy prej të cilave janë kontradiktore. Madje ajo sugjeroi që në kushte të tilla ka nevojë për hetime shtesë nga ana e prokurorisë.

“Sa i përket dy të mbrojturve prej me, Hygerta pranoi veprën. Tha jam unë ajo që e kam kryer vrasjen. Do vijojnë hetimet sepse prokurori ka sjellë caktimin e masës së sigurimin për nenit 303, jo për vrasje. Janë bërë dy deklarime kontradiktore, ka vend për hetime shtesë”, tha avokatja.

Kujtojmë se sot Gjykata e Durrësit ka caktuar masën "arrest me burg" për tre fëmijët, të cilët akuzohet për "vrasje në rrethana familjare" dhe "fshehje dhe asgjesim të kufomës". 

1 MUAJ ME PARE

Vranë dhe groposën babanë, gjykata e Durrësit cakton "arrest në burg" për tre fëmijët e Pëllumb Metës (AKUZAT)

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
tre femijet

DURRËS- Gjykata e Durrësit ka caktuar masën e sigurisë "arrest në burg" për tre fëmijët që vranë groposën në kasolle, babanë e tyre, Pëllumb Metën.

Vajza 19-vjeçare, Hygerta Meta pranoi se e ka kryer ajo vrasjen, ndërsa nga frika e policisë kishte menduar tja linte fajin të vëllait. 

Akuzat e ngritura ndaj 3 të rinjve:

Hysen Meta akzuohet për "vrasje në rrethana familjare";

Hygerta Meta akzuohet për "fshehje dhe asgjësim i kufomës";

Amarildo Meta akzuohet për "fshehje dhe asgjesim i kufomes në bashkëpunim".

Nga dosja hetimore  dolën detaje në lidhje me motivin e ngjarjes, me tre fëmije të arrestuar dhe me nënën nën hetim ku thuhet se versioni që vrasja ka ndodhur për shkak të një fejese të padëshiruar nga vajza, Hygerta Meta është rrëzuar. Të pyetur nga policia, familja që ku mund të fejohej Hygerta, ka pohuar se pavarësisht dëshirës së tyre për të lidhur krushqi me familjen Meta, i ati vajzës Pëllumb Meta ua kishte bërë të qartë se krushqia nuk mund të bëhej pasi vajza do të vazhdonte shkollën dhe nuk kishte plane për ta fejuar.

Blerina Meta, nëna e 3 fëmijëve të arrestuar, vendndodhja e të cilës mbahet sekret për shkak të sigurisë, ndodhet nën hetim në gjendje të lirë e dyshuar se kreu veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës. Blerina vazhdon ta mohojë që ishte në dijeni të ngjarjes, pavarësisht se në një nga dëshmitë e shumta që vajza ka dhënë mbi ngjarjen, dhe që prokuroria e ka pjesë të dosjes, thuhet se e ëma, kur ka ardhur në banesë ka ngelur e tronditur nga ajo që kishin bërë fëmijët.

1 MUAJ ME PARE

"Doja t'ja lija fajin vëllait", Hygerta pranon se ka vrarë babain: Jam penduar por nuk ka kthim pas (DËSHMIA)

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
hygerta meta

TIRANË- Autorësia e vrasjes së Pëllumb Metës në Shënavlash të Durrësit duket se u kthye të personi që dyshohej fillimisht, e cila ishte vajza, Hygerta Meta.

Vetë kjo e fundit ka pohuar para gjykatës se ka vrarë të atin, ndërsa tha se fajin donte t'ja linte vëllait, Hysen Metës.

Hygerta Meta: Duke qenë që ishte shumë e vështirë, frika nga policia ja lashë fajin e vrasjes vëllait. Konflikti ka nisur që në Dhjetor. I thashë jo për fejesën. Kisha frikë se nga refuzimi i fejesës se do më vriste. Ai preu bomblën e gazit dhe nuk e rregullloi, por më vonë. Në fund të Janarit më tha sërish për fejesën. Më tha që ju nuk keni për të bërë hajër ne këtë shtëpi, kishim frikë. Ka pasur konflikte dhe me mamin, e ka goditur mamin edhe kur ka qenë në gjumë për shkak se ishte zgjuar vonë. Babi ka qenë gjithmonë agresiv. Nuk e kam denoncuar nga frika, sepse kishim frikë të na vriste. Shumë herë na ka thënë do ju vras. Ai mund të paguante edhe dikë për të na vrarë.

Gjyqtarja: Si të lindi mendimi për ta vrarë babin?

Hygerta Meta: Herë më ka thënë mamaja ka thënë babi do ju vras e një herë e kam dëgjuar vetë. Unë e dija që kishte armë dhe dija momentin kur vinte nga puna. Erdhi babi nga puna ra duke pushuar, ishte me kurriz dhe mora armën, ja tregova babit. Nuk më tha gjë dhe më tha ku shkon me atë armë. Kur më tha ku shkon me të, i thashë çohu në këmbë, ai më ik andej. Unë e qëllova pas kësaj. Isha 2 metra larg. Jam penduar pasi e bëra. Por nuk ka kthim pas.

1 MUAJ ME PARE

Prokuroria kërkon burg për fëmijët/ Flet Hysen Meta: E ka qëlluar motra, nuk e vrava unë babain

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
pamje nga gjykata

DURRËS- Në gjykatën e Durrësit po zhvillohet seanca gjyqësore ndaj tre fëmijëve që akuzohen për vrasjen e babait të tyre, Pëllumb Metës. 

Sipas policisë ekzekutori ishte djali i madh, Hysen Meta, ndërsa ky i fundit e ka mohuar këtë gjë para gjykatëses. Ai ka thënë se ishte prezente kur e vranë dhe se e ka qëlluar Hygerta.

“Cili ishte shkaku qe arritët sipas dyshimeve për këtë vepër, Nuk e kam bere un, të flasë ai që e ka bërë. Kam qenë prezent dhe e kam parë, ishte motra e vogël që e qëlloi”, tha ai.

Prokuroria ka kërkuar masën e sigurisë arrest me burg për tre fëmijët, të cilët më 10 shkurt vranë babain e tyre dhe më pas e groposën.

1 MUAJ ME PARE

Vrasja e Pëllumb Metës, zbardhet dëshmia e djalit të vogël: Më tha mamaja kanë vrarë babain, më pas nisëm të fshihnim gjurmët

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët

DURRËS- Zbardhet dëshmia e Amarildo Meta, djali i Pëllumb Metës, i cili ishte i pari nga fëmijët e viktimës që foli para togave të zeza.

I riu tregoi në sallën e gjyqit se kishte shkuar në banesë më 10 shkurt në orën 18:30, ku kishte gjetur nënën e shqetësuar e cila i kishte treguar për ngjarjen.

“Erdha në shtëpi në 18 e 30 minuta gjeta mamanë të shqetësuar dhe më tha; se kishin vrarë babai. Sapo kisha ardhur nga puna. Më pas nisëm që të fshihnim gjurmët. I kërkova shokëve një makinë që të bënim lëvizjet tona.”, tha Amarildo.

1 MUAJ ME PARE

Vranë dhe groposën babain, tre fëmijët e Pëllumb Metës dalin kokëulur para gjykatës (FOTO)

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
pamje nga gjykata

DURRËS- Kanë mbërritur në gjykatë tre fëmijët e Pëllumb Metës të cilët vranë dhe groposën babanë e tyre. Hygerta, Amarildo dhe Hysen Meta do të njihen sot me masën e sigurisë. Në seancën gjyqësore nuk është i pranishëm asnjë nga familjarët e tre të arrestuarve. 

Mbi tre fëmijët, rëndojnë akuzat e “Vrasjes për rrethana familjare në bashkëpunim” si dhe “mos kallëzim krimi”. Nga dosja hetimore kanë dalë detaje të reja në lidhje me motivin e ngjarjes, me tre fëmije të arrestuar dhe me nënën nën hetim ku thuhet se versioni që vrasja ka ndodhur për shkak të një fejese të padëshiruar nga vajza, Hygerta Meta është rrëzuar. Të pyetur nga policia, familja që ku mund të fejohej Hygerta, ka pohuar se pavarësisht dëshirës së tyre për të lidhur krushqi me familjen Meta, i ati vajzës Pëllumb Meta ua kishte bërë të qartë se krushqia nuk mund të bëhej pasi vajza do të vazhdonte shkollën dhe nuk kishte plane për ta fejuar.

Blerina Meta, nëna e 3 fëmijëve të arrestuar, vendndodhja e të cilës mbahet sekret për shkak të sigurisë, ndodhet nën hetim në gjendje të lirë e dyshuar se kreu veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës. Blerina vazhdon ta mohojë që ishte në dijeni të ngjarjes, pavarësisht se në një nga dëshmitë e shumta që vajza ka dhënë mbi ngjarjen, dhe që prokuroria e ka pjesë të dosjes, thuhet se e ëma, kur ka ardhur në banesë ka ngelur e tronditur nga ajo që kishin bërë fëmijët.

1 MUAJ ME PARE

Horrori në Durrës/ Vranë babain dhe e groposën në kasolle, tre fëmijët dalin sot para gjykatës

HORRORI në Durrës/ Gjykata lë në burg tre fëmijët
hygerta, pellumb dhe hysen meta

DURRËS- Tre fëmijët e Pëllumb Metës, të cilët akuzohen se kanë vrarë të atin e tyre, do të dalin sot para gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë. Në bashkëpunim me njëri-tjetrin tre fëmijë vranë me armë zjarri babanë e tyre, e groposën në kasollen e bagetive pranë banesës dhe më pas e raportuan të zhdukur. 

Mbi tre fëmijët, rëndojnë akuzat e “Vrasjes për rrethana familjare në bashkëpunim” si dhe “mos kallëzim krimi”. Nga dosja hetimore kanë dalë detaje të reja në lidhje me motivin e ngjarjes, me tre fëmije të arrestuar dhe me nënën nën hetim ku thuhet se versioni që vrasja ka ndodhur për shkak të një fejese të padëshiruar nga vajza, Hygerta Meta është rrëzuar. Të pyetur nga policia, familja që ku mund të fejohej Hygerta, ka pohuar se pavarësisht dëshirës së tyre për të lidhur krushqi me familjen Meta, i ati vajzës Pëllumb Meta ua kishte bërë të qartë se krushqia nuk mund të bëhej pasi vajza do të vazhdonte shkollën dhe nuk kishte plane për ta fejuar.

Blerina Meta, nëna e 3 fëmijëve të arrestuar, vendndodhja e të cilës mbahet sekret për shkak të sigurisë, ndodhet nën hetim në gjendje të lirë e dyshuar se kreu veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës. Blerina vazhdon ta mohojë që ishte në dijeni të ngjarjes, pavarësisht se në një nga dëshmitë e shumta që vajza ka dhënë mbi ngjarjen, dhe që prokuroria e ka pjesë të dosjes, thuhet se e ëma, kur ka ardhur në banesë ka ngelur e tronditur nga ajo që kishin bërë fëmijët.

hygerta meta pellumb meta vrasje ne durres amarildo meta hysen meta

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni