LIVE UPDATES
Aktualitet

I zuri frymën të moshuarës greke me qese plastike… Burim Duraku, profili i një emigranti të paligjshëm, shpëtoi me procedurë

I riu shfaqet tejet problematik në shtetin grek ku dhe emigroi në mënyrë të paligjshme më tepër se dhjetë vjet më parë dhe ku jo vetëm masakroi një qytetare duke i marrë jetën, por edhe vodhi shtetas të tjerë. Gjurmët e tradhëtuan djalin nga kukësi, ndonëse shfaqej në rrugë agresiv dhe i dhunshëm ndaj viktimave.

26 Qershor 2022, 13:35 Nga k.m.
I zuri frymën të moshuarës greke me qese plastike… Burim
Foto ilustruese

Duket se marrëdhëniet midis drejtësisë shqiptare dhe asaj greke nuk janë aq të mira. Pas dhjetëra lirimeve dhe refuzimeve për ekstradime - dy më të bujshmet ajo e Arben Frrokut nën akuzë për vrasjen e policit Dritan lamaj dhe ajo e Bledar Jambellit akuzuar për vrasjen e Dritan Cukut - edhe drejtësia shqiptare u dha të njëjtën monedhë homologëve. Lirimi i Burim Durakut, 33 vjec nga fshati Morinë i Kukësit, ngjan më tepër jo vetëm si një skandal i krijuar nga ngërcet dhe zvarritjet në gjyqësor derisa u dogjën afatet, por edhe si një reflektim i reciprocitetit mes drejtësive të të dyja vendeve, sa i takon dorëzimit të njerëzve me problem drejtësie.

Gazeta Si u interesua për profilin e të riut, të prangosur gjatë vitit 2019 dhe për të cilin u urdhërua nga gjykata e Kukësit lirimi i tij i menjëhershëm pasi i janë djegur afatet e mbajtjes në paraburgim. Nën akuzë për vjedhje në bashkëpunim më shumë se njëherë dhe vjedhje me pasojë vdekjen, ajo që tregohet nga policia për Gazetën “Si” është një jetë e mbushur me krime. I konsideruar si një i kërkuar për llogari të drejtësisë greke Duraku u kap dhjetorin e 2019, mbasi prej shtatë vitesh grekët ishin vendosur në kërkim të tij por pa asnjë rezultat. Ndonëse atij iu gjetën armë gjahu, dylbi dhe u hetua e dënua me 3 vite e 6 muaj burg për drogë, ai doli shumë shpejt nga burgu.

I riu shfaqet tejet problematik në shtetin grek ku dhe emigroi në mënyrë të paligjshme më tepër se dhjetë vjet më parë dhe ku jo vetëm masakroi një qytetare duke i marrë jetën, por edhe vodhi shtetas të tjerë. Gjurmët e tradhëtuan djalin nga kukësi, ndonëse shfaqej në rrugë agresiv dhe i dhunshëm ndaj viktimave.

Në një nga këto ditë vjedhjesh rezulton në sistemin ndërkombëtar të krimeve se Duraku në bashkëpunim me një të afër tjetër, sulmoi shtëpinë e shtetasit grek Pangeiotis Geugopoulis. Ata thyen dyert dhe rrëmbyen nga kjo banesë një kompjuter portativ, një aparat fotografik, sopatë, aparat radikomunikimi dhe rroba e sende me vlerë 2500 euro. Dhjetë ditë pas këtij krimi ata shfaqen sërisht në shtëpinë e një gruaje. Me fytyra të mbuluara dhe kapuc në kokë, i vendosën thikën në fyt të zonjës së shtëpisë dhe duke e shkelmuar me këmbë i kontrolluan gjithandej shtëpinë.

Burim Duraku së bashku me të afërmin vodhën prej andej 1 mijë euro dhe u larguan prej andej vetëm mbasi i prenë gruas linjën telefonike që gruaja të mos kishte mundësi të njoftonte policinë e cila në fakt kur mbërriti në vendngjarje e gjeti atë me gojë të mbyllur dhe të traumatizuar. Ajo tregoi për policinë se njëri ndër ta i grisi rrobat dhe e dhunuan mbasi i kërkuan me këmbëngulje se ku i kishte fshehur paratë. E njëjta shtetase u sulmua tre herë duke u vjedhur prej Durakut.

E fundit ishte fatale, pasi kur policia shkoi në shtëpinë e saj në lagjen Arostoli e gjeti të pajetë
Policia greke detajon në atë kohë në dosje: Gruaja ishte e lidhur në këmbë e duar me shiritë ndërsa grabitësit i kishin vendosur në kokë një qese plastike, ku si pasojë e asfiksisë ajo ka gjetur vdekjen. Në fakt sipas ekspertizës së grekëve, grabitësit ku bënte pjesë dhe Burim Duraku e kishin mbështjellë viktimën me tre kuverta dhe i vodhën përfundimisht asaj jo vetëm jetën por cdo gjë tjetër të cmuar. Sipas palës greke që kreu hetimet, në pyetje janë marrë në atë kohë mjaft shtetas grekë dhe të huaj që konfirmojnë se kishin mësuar që 33-vjecari kuksian kishte masakruar një grua të moshuar. Sipas kamerave të sigurisë të një Banke të Pireut, i riu shfaqet në skenën e krimit.

Kur policia mësyu në shtëpinë ku kuksianët jetonin me qera, gjetën një fotografi të të dyshuarit kryesor. Anastasio Laskario konfirmoi identitetin duke thënë; “po, ky është Burim Duraku”. Dhe e njëjta gjë u përsërit edhe nga furxhiu Hristomo Mitrae dhe tregtari i vezëve Anastasio Tsima. Duke marrë gjurmë në shtëpinë me qera, policia greke ndërkohë u vu në kërkim të identitetit real të dy emigrantëve të paligjshëm që do t’i krahasonte me gjurmët që u gjetën në shtëpinë e të moshuarës greke. Analiza e ADN-së e krahasuar me një mbetje biologjike në një fuci uji, konfirmoi se grabitësit e dhunshëm ishin dy shqiptarë me mbiemrin Duraku, njëri prej të cilëve u kap në vendin e tij i implikuar me drogë dhe armë. Aktet për këtë shtetas u përcollën nga pala greke dhe sipas vendimit për lirimin e tij, pritet që kjo të aplikohet edhe për akuzën e vrasjes që pritet të sjellë daljen e menjëhershme të tij nga burgu.

Në realitet ai nuk qëndroi në burgjet shqiptare si një i dënuar me 3.6 vite burgim për krime të kryera në Shqipëri si armëmbajtja dhe kultivimi i bimëve narkotike./Marrë nga GazetaSi

anastasio tsima burim duraku

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe