LIVE UPDATES
Aktualitet

Ilegal në Gjermani, arrestohen 7 shqiptarë, pritet të riatdhesopen në Shqipëri

Gjithashtu, një nga shtatë personat dhe një tjetër shqiptar morën kallëzim penal për kontrabandë me të huaj.

29 Gusht 2022, 18:06 Nga I.A

 

Ilegal në Gjermani, arrestohen 7 shqiptarë, pritet të
Foto ilustruese

 

GJERMANI- Policia federale në Rosenheim dërgoi dje në burg shtatë shqiptarë, me vendim gjykate. Wasserburger-stimme shkruan se kjo është për t'u siguruar që burrat e moshës 22 deri në 50 vjeç do të kthehen në vendlindjen e tyre. Secili prej tyre akuzohet se kanë tentuar të hyjnë ilegalisht në vend dhe kanë marrë punë në mënyrë të paligjshme. Gjithashtu, një nga shtatë personat dhe një tjetër shqiptar morën kallëzim penal për kontrabandë me të huaj. Dy kontrabandistët e dyshuar ishin secili pas timonit të automjeteve që u ndaluan në kontrollet kufitare në A93 në rreth.

Në nivelin e Kiefersfelden, oficerët e policisë federale ndaluan një minibus dhe një makinë me targa gjermane. Mirëpo, drejtuesi 30-vjeçar i makinës dhe gjithsej gjashtë pasagjerë nga të dyja automjetet nuk i kishin dokumentet që do të kërkoheshin për qëndrimin e synuar në Gjermani. Në pyetje në policinë kufitare, shtetasit shqiptarë kanë deklaruar se aktualisht punonin në një kompani gjermane. 

Sipas hulumtimeve fillestare të Policisë Federale në Rosenheim, megjithatë, ata janë të punësuar pa kontrata pune dhe me sa duket punojnë ilegalisht në Republikën Federale. Për shkak të dyshimit për punë të paautorizuar, është përfshirë dogana kryesore përgjegjëse në Mynih. Shoferi i minibusit, i cili aktualisht jeton në Gjermani, u raportua për kontrabandë dhe u lirua nga paraburgimi pas përfundimit të masave policore.

Drejtuesi i makinës ka marrë kallëzim penal për kontrabandë dhe tentativë për hyrje të paligjshme. Në përputhje me urdhrin e gjykatës së rrethit Rosenheim, ai u burgos së bashku me gjashtë bashkatdhetarët e tij shqiptarë, të cilët përballen me akuzën e tentativës për hyrje të paligjshme. Nga atje me shumë gjasa do të duhet të largohen nga vendi për në atdheun e tyre, thotë sot policia federale.

policia gjermane shqiptaret ilegal ne gjermani

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve