LIVE UPDATES
Aktualitet

Kokaina “pushton” Europën! Shqiptarët dominojnë në trafikun e drogës, e shpërndajnë bashkë me mafian italiane

Shumica e prodhimit të kokainës ndodh në Kolumbi, Bolivi dhe Peru; megjithatë, analiza e re përshkruan se si kokaina po përpunohet tani në Evropë, kryesisht në Belgjikë, Spanjë dhe Holandë, tregon EMCDDA. 

21 Qershor 2022, 21:38 Nga k.m.
Kokaina “pushton” Europën! Shqiptarët dominojnë
Foto ilustruese

TIRANË- Kërkesa në rritje për kokainë në Evropë po nxit ndryshime në rrjetet globale të prodhimit të drogës ndaj dhe kriminelët evropianë po prodhojnë tani kokainë dhe metamfetaminë në terrenin e tyre, me ndihmën e homologëve të tyre në Amerikën Latine. Sipas një raporti të datës 6 maj nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat (EMCDDA) dhe Agjencia Evropiane për Bashkëpunim në Zbatimin e Ligjit (Europol), bashkëpunimi midis bandave evropiane dhe amerikane latine, veçanërisht nga Meksika dhe Kolumbia, rezulton në prodhimin, konsumin dhe tranzitin e kokainës dhe metamfetaminave të cilësisë së lartë në Evropë.

"Mbiprodhimi i kokainës në Kolumbi […] i shtyn organizatat kriminale të shikojnë shumë më tepër drejt Evropës, ku çmimi i kokainës është gjithashtu më i lartë se në Shtetet e Bashkuara,"-Martin Verrier, një profesor ndihmës në Qendrën Evropiane për George C. Marshall. Studimet e Sigurisë, një qendër rajonale e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA në Gjermani, tha për Diálogo.

Shumica e prodhimit të kokainës ndodh në Kolumbi, Bolivi dhe Peru; megjithatë, analiza e re përshkruan se si kokaina po përpunohet tani në Evropë, kryesisht në Belgjikë, Spanjë dhe Holandë, tregon EMCDDA. 

"Ky fluks në rritje në Evropë reflektohet në statistikat e EMCDDA, të cilat tregojnë një rritje të pastërtisë së kokainës së kapur dhe demonstrojnë një rritje të furnizimit në rrugë,"-tha Verrier.

Nga ana e tij, Alexis Goosdeel, drejtor i EMCDDA, tha në faqen e internetit të organizatës se Evropa po përballet me një kërcënim në rritje nga një treg më i larmishëm dhe dinamik i drogës, i nxitur nga bashkëpunimi më i ngushtë midis organizatave kriminale evropiane dhe ndërkombëtare.

Laurente Laniel, analist i lartë shkencor në EMCDDA tha për InSight Crime, një organizatë që studion krimin e organizuar në Amerikën Latine dhe Karaibe, se "baza e kokainës që përdoret në Evropë importohet në materiale transportuese, të fshehura kimikisht brenda strukturës së materialeve të tilla si plastika. , qymyr druri dhe tul kakao. Kjo e bën kokainën më të vështirë për t'u zbuluar nga forcat e rendit.”

Ndërkohë që kërkesa në tregun evropian ekziston, kontinenti shërben gjithashtu si një portë për në Lindjen e Mesme dhe Azi, ku çmimi për kilogram kokainë është shumë më i lartë se në Shtetet e Bashkuara, Carolina Sampó, koordinatore e Qendrës së Argjentinës për Studime mbi Transnacionale. Krimi i Organizuar, tha Diálogo. Si i tillë, Sampó i përshkroi operacionet e paligjshme të narkotikëve midis Amerikës Latine dhe Evropës si "bashkëpunim".

“Shpërndarja në Evropë trajtohet nga organizata të tilla si mafia shqiptare apo italiane. Megjithatë, kartelet kolumbiane dhe meksikane kanë ndikimet e tyre specifike […]. Kolumbianët marrin pjesë në këtë shkëmbim sepse prodhimi më i madh i kokainës është në vendin e tyre. Meksikanët kanë shumë përvojë në trafikimin nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara, Afrikë dhe Evropë”, tha Sampó.

Si shembull i atij bashkëpunimi, narkotrafikantët holandezë sigurojnë që laboratorët të krijohen me të gjitha pajisjet dhe kimikatet e nevojshme dhe të kujdesen për asgjësimin e mbetjeve, ndërsa meksikanët ofrojnë "kuzhinierët" që kanë ekspertizën e nevojshme për të prodhuar metamfetaminën kristal me cilësi të lartë. 

“Kjo rezulton në nivele rekord të disponueshmërisë së drogës, rritje të dhunës, korrupsionit dhe rritjes së problemeve shëndetësore. Ne duhet […] të investojmë në veprime më të koordinuara jo vetëm në Evropë, por edhe me partnerët tanë ndërkombëtarë në vendet prodhuese dhe transitore,”-tha Goosdeel./Marrë nga dialogo-americas.com

trafiku i droges shqiperi

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata