LIVE UPDATES
Aktualitet

Marshim kundër emigrimit, komunitetet fetare në Elbasan: Një popull që nuk ka vizion vdes, ose shuhet

Në vijim Mitropoliti i Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit kërkoi reflektim dhe ndërtimin e një vizioni për t`i bërë shqiptarët të qëndrojnë në tokën e tyre.

15 Janar 2023, 16:28 Nga a.l
Marshim kundër emigrimit, komunitetet fetare në Elbasan: Një
Marshim në Elbasan

ELBASAN-  Një marshim për emigrimin. Në Elbasan, përfaqësues të komuniteteve fetare në marshimin e paqes të këtij viti u ndalën në fenomenin e largimeve masive nga Shqipëria. Klerikët thanë se shqiptarët po ikin përtej kufijve nga nevoja e mungesa sigurisë për të ardhmen.

Askush nuk largohet me dëshirë nga vendi i tij. Vetëm nevoja e bën njeriun që të lërë pas të dashurit, kujtimet dhe gjithccka që ai është rritur. U mungon siguria, e për këtë arsye ne duhet të gjejmë forcë brenda vetes tonë dhe të besojmë se vendi ynë mund të bëhet”, theksoi imzot Andoni.

Në vijim Mitropoliti i Elbasanit, Shpatit dhe Librazhdit kërkoi reflektim dhe ndërtimin e një vizioni për t`i bërë shqiptarët të qëndrojnë në tokën e tyre.

Marshimi i sotëm është një përpjekje për të reflektuar të gjithë së bashku, duke filluar nga ne drejtuesit fetarë, nga ju si besimtarë dhe sigurisht nga gjithë shoqëria. Në shkrimet e shenjta thuhet se një popull që nuk ka vizion vdes, ose shuhet. Për këtë arsye lutja jonë që të ndërtojmë një vizion për Shqipërinë e ardhshme”, tha ai.

Koordinatori i  Qendrës së Bashkëpunimit Ndërfetar theksoi nevojën e hartimit të një strategjie kombëtare.

Të ketë një strategji kombëtare në mënyrë që emigrimi të jetë një lloj i difuzimit të kulturave dhe jo të jetë si braktisje e vendit”, tha ai.

Shqiptarët kanë emigruar ndër shekuj por vitet e fundit numrit i atyre që lënë vendin është rritur ndjeshëm e kjo për shkak të vështirësive ekonomike që hasin në Shqipëri, mungesën e shpresës, sigurisë e politikave sociale të qeverive.

Marrë nga Oranews

marshim ne elbasan

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve