LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbyllen hetimet/ Pikëpyetjet që la pas historia e Lear Kurtit

Rezultati i ekspertizës së mjekësisë ligjore rrëzoi versionin e familjarëve të Kurtit që fajësuan dhunën policore për vdekjen e tij.

29 Nëntor 2023, 07:38 Nga I.A
Mbyllen hetimet/ Pikëpyetjet që la pas historia e Lear Kurtit
Lear Kurti

TIRANË- Prokuroria i vuri kapak historisë së Lear Kurtit, të riut që humbi jetën në rrethana të dyshimta, mbrëmjen e 19 tetorit të kaluar në Tiranë. Sipas prokurorëve vdekja e Kurtit erdhi nga një sasi kokaine e mbështjellë në një qese, që mendohet se ai e gëlltiti ndërsa vraponte për t’i shpëtuar policisë. Rezultati i ekspertizës së mjekësisë ligjore rrëzoi versionin e familjarëve të Kurtit që fajësuan dhunën policore për vdekjen e tij.

Ajo që ndodhi atë natë është pak a shumë kjo: Kurti po kalonte në një rrugë dytësore të zonës së Don Boskos me emrin Riza Cuka, kur u përball rreth orës 23:07 me një patrullë të uniformave blu. Sipas dëshmive të këtyre të fundit ai refuzoi kërkesën për të ndaluar dhe për t’u identifikuar dhe u largua me vrap. Pas këtij veprimi, forcat blu iu vunë në ndjekje për rreth 300 metra, derisa arritën ta ndalonin në rrugën “Don Bosko”, duke kryer më pas edhe shoqërimin e tij në ambientet e Komisariatit të Policisë Nr. 3 në Tiranë.

Por familjarët dhe një shok i Learit, dëshmitar okular akuzuan policinë për dhunë. Policët këmbëngulën se humbja e jetës nuk ndodhi për shkak të veprimeve të tyre, por për arsye të tjera. Gjithsesi vdekja e Lear Kurtit u shoqërua me dyshime të forta për shkak të të dhënave kontradiktore që e shoqëruan atë. Informacionet tregonin se historia u tentua të manipulohej dhe policia ngulmoi për versionin e vdekjes nga qesja me kokainë edhe pse disa të dhëna ishin dashakeqe dhe të rreme.

1. Gënjeshtra për vendin ku ndërroi jetë Kurti

Agjencia e Mbikqyrjes Policore e drejtuar nga Ardi Veliu tentoi ta manipulojë vdekjen e Lear Kurtit, kur nxorri në media deklaratën që shprehej se ai ndërroi jetë në spital dhe jo në komisariat.

“Për shkak se situata shëndetësore e tij është rënduar, ky shtetas është dërguar me mjetet e Policisë në Spitalin e Traumës, ku edhe ka ndërruar jetë” u tha në njoftimin e parë të Agjencisë së Mbikqyrjes Policore.

Por në media nisi të qarkullojnë një version tjetër, i dokumentuar nga mjekët e Spitalit të Traumës. Sipas tyre Lear Kurti ndërroi jetë në komisariat, jo në spital. Atëherë policia e modifikoi qëndrimin duke thënë se “shtetasi është shoqëruar në ambientet e Komisariatit të Policisë Nr. 3 ku ka shfaqur probleme shëndetësore, gjë e cila ka diktuar dërgimin në Spitalin e Traumës, ku është konstatuar humbja e jetës”.

6 mjekët e turnit të natës në Spitalin e Traumës i thanë prokurorëve se policët e sollën Lear Kurtin të pajetë. Mjekët thanë se u përpoqën ta rikthejnë në jetë 32-vjeçarin, por nuk ia arritën, pasi ishte tepër vonë. Të njëjtën gjë, bluzat e bardha e kishin shënuar edhe në kartelat mjekësore të spitalit dhe ishte ky dokument që nxorri bllof versionin e Agjensisë së Mbikqyrjes Policore.

2) Dëshmia e shokut të Lear Kurtit për dhunën policore

Sipas dëshmisë së shokut të Lear Kurtit, ai ndërroi jetë në ambjentet e komisariatit, por për të shmangur hetimet policët nuk e shënuan hyrjen e tij në regjistra dhe nuk e pritën ambulancën, megjithëse e kishin telefonuar për ndihmë. I gjithë versioni i policisë pas kësaj gënjeshtre u vu në dyshim.

Pamjet e kamerave të sigurisë zbuluan se Lear Kurti humbi ndjenjat që në momentin e parë kur u ndalua nga policët. Në filmime trupi i tij duket krejtësisht i këputur me krahët që i lëvizin pa fuqi, ndërsa policët, në vend se t’i ofronin ndihmën e pare e “shkundin” fizikisht për ta përmendur. Shoku i Kurtit, Zyhdi Spahiu tha se pasi u përmend viktima është rrahur nga policët, që donin ta dërgonin në komisariatin Nr.3.

“Pashë që ishin 3-4 patrulla. Dhe pashë që po rrihej Leari barbarisht brenda makinës” tha ai në 22 Tetor për emisionin “Piranjat”.

“Unë isha me Learin atë natë. E kam takuar dy orë para ngjarjes dhe e lash tek ish-Filanto. Unë do të ikja për punët e mia dhe ai do ikte në punët e tij. Pastaj do të shkoja ta merrja prapë, se Leari ka ndenjur gjithmonë me mua. Dhe në momentin që po kaloja aty përball me spitalin në Laprakë, pashë që ishin 3-4 patrulla po rrihej Leari barbarisht brenda makinës. Tha: O noku lajmëro dikë se po na mbysin. Aty ka pasur kamera por nuk e di kush mund t’i ketë. Filmimet janë aty 100% e sigurt. Çfarë po bëni se është me sëmundje toke u thash. Edhe më thanë “kush je ti”. “Shoku i vet” u thash unë. Një nga policët tha “pse e lini të flasë ky? Ça ju dhimbset? “Shoqërojeni dhe këtë” tregoi ai në dëshminë e tij.

“Dëgjova, fjalët “shpejt, shpejt se iku”. E kanë shoqëruar vetë në spital. Leari ka mbaruar brenda në Komisariat. Në spital ka shkuar i vdekur” tha Spahiu pas vdekjes së shokut të tij.

Ndërkohë policët e mohojnë dhunën dhe nuk pranojnë se Kurti humbi ndjenjat në momentin që u kap, siç duket nga pamjet filmike.

“Rreth orës 23:07 bashkë me dy kolegët ishim në patrullim me makinë në rrugën “Riza Çuka” dhe në një moment konstatuam një të ri, i cili po ecte dhe kreu disa veprime të dyshimta. Në bazë të kësaj i kërkova verifikim. I kërkova mjet identifikimi, por ai nuk kishte. Më pas e pyeta nëse kishte sende të kundërligjshme me vete dhe më pas sa dola nga automjeti, i riu u largua me vrap. Pasi e ndoqa pas 2 minutash arrita ta ndaloj përballë një marketi. Pasi e ndalova, si unë ashtu edhe i riu u rrëzuam përtokë dhe në këtë moment u afruan edhe dy kolegët e mi. E ngritëm në këmbë të riun dhe kërkuam ndihmën e patrullave.

E ulëm në trotuar dhe pamë që i riu kishte vështirësi në frymëmarrje. Menjëherë kontaktova me drejtorinë vendore dhe kërkova një autoambulancë dhe që i riu të ndjehej më mirë e futëm në makinë, jo në makinën që kisha në shërbim, por në makinën tjetër. Filloi të ndihej më mirë dhe i thamë të qetësohej, ndërkohë që aty erdhën patrullat me kod 20 dhe 22. Në këtë moment kolegu tjetër i vendosi prangat dhe më pas u kthyem për të kontrolluar rrugën nëse kishte hedhur apo jo sende të kundërligjshme, por nuk gjetëm, kurse patrulla tjetër e dërgoi të riun në komisariat.”, thuhet në një nga dëshmitë.

Më pas vijon dëshmia e efektivit tjetër që thotë: “I riu fërkonte gjoksin dhe ulte kokën poshtë. Kur arritëm në komisariat i riu u kap te sedilja e makinës dhe nuk donte që të dilte, më pas e nxorëm nga makina me vështirësi dhe sapo doli prej aty filloi të dridhej, të shtrëngonte dhëmbët dhe bënte lëvizje të pakontrolluara. Menjëherë tentuam t’i jepnim ndihmë duke u munduar t’i hapnim gojën dhe i mbajtëm kokën mbrapa që të mos godiste pllakat, pasi po bënte lëvizje të pakontrolluara, i vendosëm një shkop hekuri në dorë pasi menduam për shenja epilepsie. Kolegët e mi njoftuan autoambulancën dhe duke parë gjendjen e tij, e futëm në automjet policie dhe e dërguam në spitalin e traumës pasi ambulanca po vonohej”.

3) Kriminalizimi i Lear Kurtit

Ka një traditë të kriminalizimit të viktimave të policisë në media, sa herë duhet të fshihet një padrejtësi. Rasti më flagrant ishte ai i Klodian Rashës, pranë trupit të të cilit u hodh një pistoletë me qëllim për të kriminalizuar të riun që humbi jetën.

Në rastin e Lear Kurtit, ky u përshkrua nga “burime të policisë” në media si mik me persona të përfolur për lidhje me grupin e Shullazit. “Lear Kurti rezulton me 3 precedentë penale, vjedhje dhe droge. Ai njihet si shok i grupit të Pajtim Serjanit” raportua gazetarët, megjithëse ky përshkrim nuk kishte asnjë lidhje me ngjarjen konkrete.

Informacionet kompromentuese për viktimën nuk janë të rastësishme. Ato shpërndahen qëllimisht në media për ta kriminalizuar një person, në mënyrë që të ketë sa më pak reagim në opinionin publik. Gjithsesi tani që prokuroria e ka mbyllur dosjen e Lear Kurtit, mund të thuhet se ka një version zyrtar për shkakun e vdekjes së të riut, por ende nuk ka një përgjigje se përse duhej të gënjente policia për ngjarjen.

Marrë nga Lapsi.al

lear kurti

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet