LIVE UPDATES
Aktualitet

Me vendim gjykate për paratë e 3 fëmijë, institucioni e hedh në rrugë

Madje Alia tha se pranon të varet, nëse ky ekzekutim është i ligjshëm. “Stop” bisedoi edhe me përmbaruesin gjyqësor privat, i cili u shpreh, se vendimi duhet të ekzekutohet menjëherë.

21 Shtator 2023, 22:45 Nga h.k
Me vendim gjykate për paratë e 3 fëmijë, institucioni e hedh
Investigimi

LEZHË-Lidhur me problemin e zotit Dritan Gega, ish-drejtorit të shkollës që fitoi gjyqin, por nuk i ekzekutohet vendimi, “Stop” foli me Drejtorin e DRAP Lezhë, Hasan Muça dhe punonjësin e burimeve njerëzore, Pashk Alia, të cilët e interpretojnë sipas oreksit të vet vendimin e gjykatës.

Madje Alia tha se pranon të varet, nëse ky ekzekutim është i ligjshëm. “Stop” bisedoi edhe me përmbaruesin gjyqësor privat, i cili u shpreh, se vendimi duhet të ekzekutohet menjëherë.Madje ai ka bërë dhe një kërkesë për masë administrative ndaj DRAP Lezhë, që nuk po ekzekuton vendimin e gjykatës.Përmbaruesi: Ky është vendim me ekzekutim të përkohshëm, i cili duhet të ekzekutohet menjëherë. E ka përcaktuar gjykata dhe ata nuk kanë pasur asnjëherë pretendim të tillë. Ata i janë drejtuar gjykatës, që kanë kundërshtuar vendimin me ekzekutim të përkohshëm. Ata mund të kenë lloj-lloj pretendimesh, por është Gjykata ajo, që e përcakton. Asnjëherë nuk i kanë shfaqur tek ne këto lloj pretendimi. E ke tek pjesa e dispozitivit të përcaktuar, që është me ekzekutim të përkohshëm, duhet ta ekzekutojnë menjëherë.

Gazetarja: Ju i jeni drejtuar Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë në datën 9 Shtator mos gaboj. A keni marrë ndonjë përgjigje?

Përmbaruesi: Kemi kërkuar të merret masë ndaj drejtuesit të institucionit, pasi ligji për Gjykatën Administrative, e përcakton, që gjykata, që e ka dhënë vendimin, merr masë ndaj drejtuesit të institucionit. Ai gjyqtar, që e ka dhënë vendimin për ekzekutim të përkohshëm, ai do marrë masë, nëse nuk ekzekutohet ky vendim.

Gazetarja: Nuk keni asnjë përgjigje?

Përmbaruesi: Akoma jo, nuk është marrë masë, se do na njoftonin.

Lidhur me këtë situatë avokatja Eda Grimçi thotë, se vendimi në fjalë është me ekzekutim të përkohshëm, pasi është titull ekzekutiv dhe duhet të ekzekutohet menjëherë.

“Nuk e kuptoj pse është krijuar ky keqkuptim për mos ekzekutimin e këtij vendimi. Gjykata ka qenë mjaft e qartë në dispozitivin, pra në interpretimin dhe vlerësimin që i ka bërë kërkesës së paditësit për vendimin me ekzekutim të përkohshëm. Neni 317 është ai nen ku përcakton dhe normon kërkimin për ekzekutim të përkohshëm. Konsiderohet si një vendim i ndërmjetëm nga gjykata dhe vendimet e ndërmjetme që jepen nga gjykata janë ekzekutueshme menjëherë dhe pavarësisht se janë të ankimueshme, ankimi i vendimeve nuk pezullon zbatimin dhe ekzekutimin e menjëhershëm të këtyre vendimeve”, tha avokatja./ Marrë nga Tv Klan

lezhe gjyqtar shkalla shator

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve