LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat britanike: 60% e emigrantëve ilegalë janë nga Shqipëria! Trafikantët e drogës rrezik për sigurinë

Sipas raporteve zyrtare më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit ndërkohë vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore.

18 Gusht 2022, 21:43 Nga e.k
Mediat britanike: 60% e emigrantëve ilegalë janë nga
Emigrantët me gomone në brigjet e Britanisë

TIRANË- Numri i shqiptarëve që kalojnë në mënyrë ilegale Kanalin anglez është rritur ndjeshëm vitet e fundit duke u kthyer në një problem serioz në Mbretërinë e Bashkuar. 

Në një artikull të gjatë prestigjozja britanike "The Mail" shkruan se numri i shqiptarëve që kalojnë në mënyrë ilegale kanalin e La Manshit është rritur në mënyrë të frikshme. Sipas burime të gazetës besohet se 60% e personave që futen me gomone drejt brigjeve britanike janë shqiptar, shifer kjo shumë herë më e lartë se ajo e vitit 2021.

Sipas gazetës trafikantët përdorin figura të pastra, të rinj që nuk janë dënuar kurrë dhe pa precedentë për të kaluar që më pas t'i kthejnë në trafikantë droge që t'u paguajnë borxhet. Sipas "The Mail" kryesisht të rinjtë që mbërrijnë janë nga veriu i Shqipërisë, që është më i varfër dhe më i prapambetur.

Sipas raporteve zyrtare më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit ndërkohë vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore. Dhe pse Shqipëria nuk është një vend në luftë por përkundrazi një vend që aspiron të futet në BE dhe anëtar i NATO-s numri i azilkërkuesve dhe personave që zgjedhin mënyrën ilegale për të mbërritur në Angli është i lartë duke ngritur pikpyetje të shumta në autoritet britanike.

 ARTIKULLI I PLOTË

Më shumë se 5,000 shqiptarë kanë arritur në Britani përmes Kanalit Anglez deri më tani. Numri i emigrantëve shqiptarë me varka të vogla po rritet 'në mënyrë eksponenciale' dhe ata përbëjnë më shumë se 60 për qind të emigrantëve që hyjnë me varka në Britani.

Në fillim të kësaj jave, Mail raportoi se më shumë se 4,000 shqiptarë kishin mbërritur që nga fillimi i vitit, dhe Mail on Sunday zbuloi në fillim të këtij muaji se si gjatë një periudhe gjashtë javore në fillim të verës ata përbënin katër në dhjetë mbërritje. Por dominimi shqiptar i Kanalit po rritet nga dita në ditë.

Shifrat janë në rritje edhe pse nuk ka asnjë konflikt për më shumë se 25 vjet në Shqipëri, një aleate e NATO-s që aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Gjithsej 606 emigrantë mbërritën dje nga Franca veriore, sipas shifrave zyrtare të publikuara mëngjesin e sotëm nga Ministria e Mbrojtjes. Insajderët zbuluan se 'më shumë se gjysma' ishin shqiptarë. Në bordin e disa varkave, shifra është deri në gjashtë në dhjetë.

Një gomone që mban emigrantë drejtohet drejt shkëmbinjve të bardhë në Dover në fillim të këtij muaji Gjithashtu ka pasur një rritje të konsiderueshme në numrin e shqiptarëve që mbërrijnë nga rrugë të tjera, si 'klandestinët' të fshehur në pjesën e pasme të kamionëve.

“The Mail” zbulon sot se krerët e krimit shqiptarë po dërgojnë “figura të pastra” pa precedentë kriminalë në MB me varka të vogla për t'u përfshirë në bandat e organizuara.

Kontrollet e të dhënave kriminale të mbërritjeve në Kanall nuk po arrijnë të zbulojnë lidhjet midis të ardhurve dhe grupeve të krimit të organizuar, thanë burimet.

Zyrtarët kanë frikë se emigrantët pa dënime të mëparshme po tërhiqen në krime të rënda si bandat e drogës, në mënyrë që të shlyejnë borxhet që u kanë trafikantëve, duke paraqitur një rrezik të konsiderueshëm për publikun britanik.

'Cleanskins' është një term i përdorur fillimisht nga shërbimet e sigurisë në Irlandën e Veriut për të përshkruar rekrutimin e terroristëve pa precedentë penalë nga IRA dhe paraushtarakët besnikë.

Më shumë se gjysma e të arrestuarve në qendrat e paraburgimit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar janë tani shtetas shqiptarë, zbuluan burime të brendshme.Përqendrimi i qindra shqiptarëve në qendra ka çuar në 'sjellje sfiduese', me frikësim të stafit dhe të arrestuarve të tjerë. Përqindja e shqiptarëve të dëbuar nga Britania e Madhe nga Ministria e Brendshme ka rënë në vetëm pak vite për shkak të zgjerimit masiv të abuzimit të sistemit të azilit dhe ligjeve moderne të skllavërisë.

Katër vjet më parë, Home Office ishte në gjendje të largonte 70 për qind të emigrantëve shqiptarë që mbërritën në MB, por kjo shifër ka rënë në vetëm 20 për qind. Burimet thanë se shtetasit nga vendi ballkanik mbërrijnë plotësisht të informuar se si të përdorin ligjet e Mbretërisë së Bashkuar për azilin dhe ligjet moderne të "skllavërisë" në avantazhin e tyre.

Sipas masave të prezantuara në vitin 2015 nga Theresa May, kur ajo ishte ministre e Brendshme, legjislacioni modern ishfrytëzimit u lejon shtetasve të huaj të bllokojnë përpjekjet për t'i dërguar në shtëpi duke pretenduar se janë shfrytëzuar. Në fillim të këtij muaji doli sesi trafikantët e njerëzve kanë nisur një 'shitje verore' që synon kryesisht shqiptarët që kërkojnë të arrijnë në Britani.

Bandat kanë ulur çmimet deri në 1500 £ për kokë dhe joshin të rinjtë në Shqipëri, veçanërisht nga veriu më i varfër, me tregime se si mund të 'pasurohen shpejt' në Londër.

Trafikantët e qenieve njerëzore madje kanë hedhur video në aplikacionin e internetit TikTok me premtimin:

'Francezët nuk do t'ju ndalojnë. Përkundrazi, ata do t'ju shoqërojnë të sigurt derisa të arrini në kufirin ujor të Mbretërisë së Bashkuar.'

Në përgjithësi, më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit.

Vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore.

Shifra për të gjithë vitin 2021 ishte 28,526, që do të thotë se një rekord i ri ka të ngjarë të vendoset deri në fund të këtij viti.

mbreteri e bashkuar

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare