LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat turke: Riviera shqiptare, një thesar pa viza

Në këtë artikull do të shkojmë pak në jug drejt plazheve blu. Nga Tirana, ju mund të filloni itinerarin e jugut duke marrë autobusin ndërqytetës ose duke marrë me qira një makinë. Nëse dëshironi të vizitoni shumicën e gjireve, sigurisht, do të jetë më praktike të merrni me qira një makinë.

11 Gusht 2022, 16:05 Nga DOSJA
Mediat turke: Riviera shqiptare, një thesar pa viza
Zverneci

TURQI- Edhe pse Greqia dhe Italia vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit, fqinji i saj, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme dhe pamje të mrekullueshme. Nëse duam të kuptojmë arsyen, mund të shohim historinë, para vitit 1992, para rënies së regjimit komunist, në izolimin më të rreptë që Evropa ka parë në kohën e Enver Hoxhës, kur një vend i tërë mbylli të gjithë kufijtë. Por në këtë artikull do të flasim për gjeografinë, jo për historinë. Sepse edhe me malet e saj të lë pa frymë, plazhet dhe peizazhet e mrekullueshme, Shqipëria me siguri meriton më shumë famë. Thamë që kemi Greqinë dhe Italinë, por për ata që do të udhëtojnë me pasaportë turke kanë një avantazh më të madh sepse atje shkohet pa viza. Shqipëria ka një bregdet në Adriatik dhe një në Jon. Për të arritur në këto brigje, rekomandohet që fillimisht të vini në kryeqytetin e Tiranës. Ju mund të merrni një fluturim 1.5 orësh direkt për në Tiranë me Turkish Airlines, Pegasus dhe Albanian Air.

Tirana nuk ka vijë bregdetare, por të kalosh kohë në këtë qytet me sheshet, ndërtesat historike dhe muzetë e tij do të jetë një eksperiencë e këndshme. Durrësi, 30 km nga Tirana, është një qytet port historik në detin Adriatik. Shumica e njerëzve që jetojnë në kryeqytetin e Tiranës preferojnë këtë vend për një pushim fundjave. Por në këtë artikull do të shkojmë pak në jug drejt plazheve blu. Nga Tirana, ju mund të filloni itinerarin e jugut duke marrë autobusin ndërqytetës ose duke marrë me qira një makinë. Nëse dëshironi të vizitoni shumicën e gjireve, sigurisht, do të jetë më praktike të merrni me qira një makinë.

Nëse keni në plan të udhëtoni në Shqipëri, ju japim një paralajmërim miqësor se kur mund të vini: Nëse dëshironi të shijoni detin, periudha nga mesi i majit deri në fillim të korrikut është ideale dhe dy javët e para të shtatorit mund te preferohen pasi do jete i qete dhe me ekonomik. Duke qenë se gushti është periudha e pushimeve publike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, pothuajse të gjithë i përdorin pushimet në këtë periudhë. Në korrik dhe gusht plazhet dhe qytetet janë më të mbushura me njerëz, hotelet janë më të vështira për t'u gjetur dhe më të shtrenjta sepse është sezoni.

Nëse jeni gati, le t'i hedhim një sy gjireve dhe qyteteve më të bukura të Rivierës Shqiptare...

Vlora, 160 km në jug të Tiranës, është një qytet port i rëndësishëm. Vlora, e cila ka rëndësi historike si qyteti ku nisi lufta për pavarësinë e Shqipërisë, është një qytet i preferuar në verë dhe dimër. Shtëpitë me qira të përballueshme janë shumë të preferuara këtu, dhe është e mundur të notosh në plazhet publike. Vlora, e cila ka një shëtitore të gjatë dhe të gjerë, është një vend veror mjaft i gjallë, sidomos në orët e mbrëmjes.

Radhima, 10 km nga Vlora. Është një nga resortet e njohura të pushimeve që ndodhet në distancë, ku mund të qëndroni në hotele afër detit dhe të kaloni kohë në plazhet e përditshme. Që këtu e tutje, deti do të bëhet gjithnjë e më i bukur.

Himara është një qytet i vogël dhe modest ku kultura greke ndihet ndoshta më intensivisht. Është shumë e zakonshme të pini uzo në tavernat greke në mbrëmje, madje mund të shihni shenja në greqisht. Himara ka një plazh publik të vogël, por të qetë, zakonisht e preferojnë familjet dhe megjithëse është i vogël, nuk është i mbipopulluar. Një nga avantazhet më të mëdha të qëndrimit në bujtina në Himarë janë gjiret aty pranë, Livadhja dhe Jala janë dy prej tyre. Megjithatë, disa prej tyre mund të arrihen vetëm nga deti.

Orikumi fillon kur mbaron Radhima. Ky vend është gjithashtu shumë popullor me plazhet e tij. Ashtu si në pjesën tjetër të Shqipërisë, produktet e peshkut janë të shijshme dhe jo shumë të shtrenjta. Sigurisht që ju rekomandojmë të hani peshk në një vend të tillë. Gjithashtu preferohen shumë makaronat me ushqim deti. Por le t'ju kujtojmë se kur dëshironi një makarona me fruta deti, shoqërohen me midhje të mëdha dhe karkaleca deti.

Dhërmiu, i cili tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e gjithë Europës me detin e tij të mrekullueshëm, duke zhvilluar me ambiente akomodimi dhe ambiente ushqimore e pijesh. Ai është një nga vendet më të bukura të pushimeve në Shqipëri. Mos u shqetësoni pasi ka një vijë bregdetare shumë të gjatë dhe të gjerë dhe shumë biznese në plazh, ka vend të mjaftueshëm për të gjithë.

Ndërsa zbrisni nga mali, do të shihni nga lart plazhin e Palasës me rërën e bardhë dhe ngjyrën e mrekullueshme të ujit. Këtu ka prona luksoze, shumë pak hotele dhe pak plazhe. Ju mund të zgjidhni një nga plazhet dhe të kaloni ditën në Palase dhe më pas të vazhdoni rrugën tuaj. Palasa është shtëpia e disa prej atraksioneve kryesore të Rivierës Shqiptare, kështu që çmimet janë shumë mbi mesataren shqiptare. Makinat sportive dhe luksoze në parkingun ku do të parkoni makinën tuaj do t'ju japin një ide në momentin e hyrjes. Plazhet mund të jenë shumë të mbushura me njerëz, veçanërisht gjatë fundjavave, kështu që ju rekomandojmë të bëni një rezervim paraprakisht.

Në jug të Himarës, ndodhet Kalaja e Porto Palermos e Ali Pashë Tepelenës. Gjiri ia vlen të vizitohet me atmosferën e tij unike dhe detin e qetë mes rrënojave të kështjellës së qetë. 

Me ujërat e tij të kristalta të rrethuara nga kanioni, Gjipeja ka një pamje kartolinë. Të shkosh në Gjirin e Gjipesë, i cili konsiderohet si një nga gjiret më të bukur të rivierës shqiptare, është pak e vështirë. Nëse do të shkoni me makinë, duhet të ecni në një rrugë 45 minuta pas parkimit. Ose me anije nga Himara dhe Dhërmiu.

Karaburuni i pabanuar është gadishulli më i madh i vendit. Ishulli i Sazanit, përballë Karaburunit, meriton vëmendje të veçantë me shpellat e tij të mëdha dhe jetën e pasur nënujore. Karaburuni dhe Sazani janë gjithashtu pika më perëndimore e Shqipërisë. Ka një det shumë të bukur, mund ta arrini me shëtitje me varkë nga Vlora.

Nëse ju tregojnë një foto, njerëzit do të thonë: "Kjo është Shqipëria, jo Maldivet"! Është Ksamili, në skajin më jugor të Shqipërisë, Ksamili përballet edhe me ishullin grek të Korfuzit. Është pjesë e Parkut Kombëtar të Butrintit. Ksamili ka një atmosferë fantastike.

Saranda është një tjetër nga qytetet bregdetare më të njohura të vendit me plazhet e tij ku do të shihni shumë nuanca të blusë, bollëkun e alternativave për të ngrënë dhe pirë dhe afërsinë e tij me gjiret përreth. Sidoqoftë, ia vlen të kujtoni se do të shihni një qytet të ndërtuar, jo një fshat të lezetshëm. Saranda është gjithashtu një pikë tërheqëse për turistët pasi ndodhet pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, i cili njihet si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Nëse vini këtu, ju rekomandojmë të shihni burimin e ujit të mrekullueshëm natyror të quajtur Syri i Kalter, domethënë "syrin blu" për shkak të thellësisë dhe ngjyrës unike të ujit.

Marrë dhe përshtatur nga Haber Turk

riviera shqiptare haber turk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra