LIVE UPDATES
Aktualitet

Pse qelbet Lana? Përgjigjet Bashkia e Tiranës: Derdhen ujrat e zeza

Dosja.al ka kërkuar një përgjigje lidhur me erën që vjen nga lumit dhe masat e marra nga bashkia për të rehabilituar Lanën. Në përgjigjen e marrë nga departamenti i marrëdhënieve me publikun, zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave.

11 Gusht 2022, 15:55 Nga k.m.
Pse qelbet Lana? Përgjigjet Bashkia e Tiranës: Derdhen ujrat e zeza
Pamje nga lumi i Lanës

TIRANË- Mbetjet dhe era e keqe që vjen nga bregu i lumit Lana, e bëjnë më të veçantin në Europë. Është kthyer në batutë tashmë era e keqe e lumit, madje nuk po bëhet asgjë për ta ndryshuar, as kur Tirana bëhet "Youth Capital" dhe merr vëmendje shtesë të turistëve si kryeqyteti i rinisë. Por me erë të keqe. Bashkë më pikat turistike që reklamohen në Tiranë, Lana hiqet. Madje i hoqën edhe autobusin që mbeti në mes të lumit pas aksidentit, e që më pas u vendos të qëndronte si instalacion.

S'do i afrohej dot kush për foto nga era e keqe. Aq sa shumëkush do të donte të mos e kishte shqisën e nuhatjes, sidomos në pjesën përballë PD, e tek pallati me shigjeta deri në Astir. Edhe për ekspertët e mjedisit Lumi i Lanës është kthyer në një kanal ujërash të zeza. Gjë që na konfirmohet edhe nga Bashkia e Tiranës.

Dosja.al ka kërkuar një përgjigje lidhur me erën që vjen nga lumit dhe masat e marra nga bashkia për të rehabilituar Lanën. Në përgjigjen e marrë nga departamenti i marrëdhënieve me publikun, zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave. Sipas Bashkisë, pastrami është bërë në mënyrë të vazhdueshme nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik, por në fakt duhet një disiplinim për shkarkimin e ‘mbeturinave’ në vendin e posaçëm dhe jo në Lumë.

“Referuar kërkesës suaj, ju informojmë se nga Bashkia Tiranë janë bërë ndërhyrje të shumta për rehabilitimin e lumit Lanë siç është së fundmi ndërtimi i segmentit të ri nga materniteti ‘’Koço Glozheli‘’ deri tek ish-Uzina e Autotraktorëve në Shkozë. Në prioritetin e zhvilimit të qytetit të Tiranës është dhe sistemimi i lumit Lanë në segmentin poshtë Rrugës së Kavajës (pallati me shigjeta) deri ne Kashar. Zgjerimi dhe zhvillimi i qytetit të Tiranës ndër vite ka sjellë dhe një fenomen negativ, atë të derdhjes së kanalizimeve të ujërave të zeza në lumin Lanë, si pika më e ulët e rrjedhjes së ujërave. Ky është një shqetësim për pushtetin vendor dhe banorët e qytetit të Tiranës. Disiplinimi i shkarkimeve të kanalizimeve të ujërave të zeza do të realizohet me ndërtimin e impiantit të pastrimit të këtyre ujërave, i cili është në proces investimi dhe ndërtimi. Pastrimi dhe riparimi i shtratit të lumit Lanë është kryer në mënyrë të vazhdueshme nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Publik të Bashkisë Tiranë. Përmendim këtu pastrimin dhe transportin e mbetjeve në kryqëzimin e lumit Lanë me Rrugën e Kavajës, i cili realizohet dy herë në vit. Gjithashtu realizojmë dhe riparimin e skarpatave dhe bazamentit të shtratit të lumit Lanë gjatë gjithë gjatësisë në pjesën e sistemuar, si dhe pastrimin dhe sistemimin e Lanës me mjete gërmuese sa herë që lind nevoja në segmentin e pa sistemuar. Lutemi në mirëkuptimin tuaj deri në dhënien e një zgjidhje përfundimtare!,”-përgjigjia e plotë nga Bashkia e Tiranës.

Raporti i Gjendjes në Mjedis në vitin 2020 tregoi se Uji i Lanës është në gjendje shumë të keqe pasi vlerat e ujit rezultojnë në vlera më të ulëta se normat e lejuara. Ndër burimet kryesore të ndotjes janë ujërat e zeza, detergjentet larës, ujërat industriale dhe mbetjet e ngurta.Tirana është i vetmi kryeqytet në rajon që nuk i trajton mbetjet e ujërave të zeza, ndërsa vendet e tjera përdorin impiante përpunimi. Ne ende durojmë erën që vjen nga lumi.

lumi i lanes

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!