LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndërtim i paligjshëm/ Si u devijuan punimet në magazinën në Lushnje, veprimi që i mori jetën 2 personave

E premtja e 1 Marsit për babë e bir ishte dita e parë e punës, por për ironi të fatit dhe për mos respektimin e lejes së ndërtimit ishte dhe dita që u mori jetën. 

4 Mars 2024, 13:17 Nga Izmir Akulli
Ndërtim i paligjshëm/ Si u devijuan punimet në magazinën
Bujar Çela

Tragjedia që tronditi Lushnjen disa ditë më parë la pas 2 të vdekur dhe 6 të plagosur, përfshi këtu dhe pronarin magazinës që shpërtheu, deputetin socialist Bujar Çela. Shpërthimi ndodhi në momentin kur punëtori i vinçit Ronald Hoxha dhe djali i tij, po në vinç, aksidentalisht prekën telat e tensionit të lartë, veprim që iu mori dhe jetën.

E premtja e 1 Marsit për babë e bir ishte dita e parë e punës, por për ironi të fatit dhe për mos respektimin e lejes së ndërtimit ishte dhe dita që u mori jetën. Sot policia dhe grupi hetimor në Lushnje ka zbuluar se në Prokurorinë e Fierit është bërë referimi për tre vepra penale, ndërtim i paligjshëm pasi objekti ka devijuar nga leja, shkatërrim prone nga pakujdesia dhe shkelje të rregullave të mbrojtjes në punë.

Por le të mbetemi pak te ndërtimi i paligjshëm, pasi objekti ka devijuar nga leja që i është dhënë nga Bashkia Lushnje. Duke qenë se objekti në ndërtim ishte i deputetit socialist Bujar Çela, me të njohurit e duhur dhe me postin politik që kishte, për të ishte e thjesht që të kërkonte më shumë seç kishte marrë leje, për të ngritur magazinën e tij. Por ky veprim i kushtoi jetën 2 punonjësve që ai kishte marrë në punë si dhe shkatërroi shumë banesa dhe ndërtime aty rrotull nga shpërthimi i fuqishëm. 

Deri më tani policia nuk ka njoftuar për asnjë person të marrë nën hetim për ngjarjen dhe askush nuk ka marrë fajin për 2 jetët e humbura, por e kanë lënë topin në fushën e vinçierit, që preku telat e tensionit të lartë. Por nëse do të respektoheshin rregullat dhe leja e dhënë, a do të ndodhte shpërthimi? Këtë përgjigje duhet që ta japin autoritetet përkatëse, pas hetimeve të plota për ngjarjen. 

Shpesh ndodh që policia të reagoj për ndërtimet e paligjshme, kur këto bëhen nga qytetarë të thjesht dhe kur ndërtohen kotece pulash. Por asnjëherë nuk ka asnjë reagim, kur ndërtimet pa leje bëhet nga biznesmen të fuqishëm dhe kur bëhen nga deputetë. Ky shpërthim tregon të gjitha shkeljet që ndodhin në Shqipëri në sektorin e ndërtimin dhe deri më tani nuk ka asnjë shkaktar për ngjarjen e rëndë që shkatërroi disa banesa e mori dy jetë njerëzish, që punojnë për të mbajtur familjen.

shperthim ne lushnje bujar çela

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni