LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja Bashkë, protestë para Kuvendit: Të miratohet 'minimumi jetik'

•Aktivistët e 'Levizjes Bashkë' kanë protestuar sot para Kuvendit, teksa paralelisht po zhvillohej seanca plenare. •Ata kërkojnë që të miratohet me çdo kush minimumi jetik, teksa akuzuan qeverinë se po përfitojnë në kurriz të pensionistëve e qytetarëve me ekonomi të ulët. •Sipas tyre 'minimumi jetik' është një urgjencë jetike për pensionistët e shtresat në nevojë të cilët paguhen 100 herë më pak madje se anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. •Aktivistët kanë akuzuar qeverinë se po abuzojnë duke grabitur prona e para publike, ndërsa kanë lënë në hije pensionistët të cilët duhet të përballojnë jetesën me vetëm 80 mijë lekë të vjetra në muaj. •Në fjalën e tij, drejtuesi i lëvizjes Arlind Qorri tha se është fatkeqësi të jesh pensionist në Shqipëri, pasi shteti i ka harruar këta individë. •Sipas tij në vendet e pëpraruara, dita e pensionit është një ditë ku qytetarët gëzojnë frytet e punës që kanë kryer përgjatë dekadave, ndërkohë që në Shqipëri dita e pensionit është një ditë e mallkuar.

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

'Është ditë e mallkuar'/ Protesta për minimumin jetik/ Qorri: Mjerë në Shqipëri po dole në pension

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja
Arlind Qori në protestë

TIRANË- Anëtarët e Lëvizjes Bashkë kanë protestuar mëngjesin e sotëm në ambientet e jashtme të Kuvendit, ku kërkojnë nga ligjvënësit miratimin e minimumit jetik.

Në fjalën e tij, drejtuesi i lëvizjes Arlind Qorri tha se është fatkeqësi të jesh pensionist në Shqipëri,pasi shteti i ka harruar këta individë.

Sipas tij në vendet e pëpraruara, dita e pensionit është një ditë ku qytetarët gëzojnë frytet e punës që kanë kryer përgjatë dekadave, ndërkohë që në Shqipëri dita e pensionit është një ditë e mallkuar.

Ai shtoi se miratimi i minimunit jetik është një domosdoshmëri për qytetarët dhe pensionistët që të marrin mbështetjen e duhur. 

“Ne jemi akoma në kushtet ku të varfërit i jepet e njëjta përgjigje nga shteti i tij, i cili i thotë zoti të dhashtë dhe nëse nuk i thotë zoti të dhashtë, i thotë të dhëntë fëmija. Shteti nuk ka asnjë lloj detyrimi. Ti mund të kesh punuar për 40 vite në të bardhë dhe në të zezë dhe shteti nuk ka asnjë lloj detyrimi ndaj tyre. Rrofshin kalamajtë që ikin nga sytë këmbët në Gjermani e Amerikë, mbrapa diellit dhe që punojnë nga dy punojnë nga dy ose tre punë jo vetëm për të mbajtur veten, por për të mbajtur dhe bashkëfamiljarët e tyre. Mjerë në Shqipëri po dole në pension. Në vend e përparaua pensioni është një ditë që qytetari mezi e pret pasi ka punuar disa dekada dhe thotë që do ruaj nivelin e mirëqenies dhe nuk do shkoj në punë. Në Shqipëri dita e pensionit është e mallkuar, për atë shumicë që merr 80 mijë lekë”, tha Qorri. 

2 MUAJ ME PARE

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Pankartat 'pikante' nga protesta e 'Lëvizjes Bashkë' para Kuvendit

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja
Protesta e Lëvizjes Bashkë

TIRANË-  Mëngjesin e kësaj të enjteje, paralelisht me nisjen e seancës plenare në Kuvend, anëtarët e 'Lëvizjes Bashkë' protestuan jashtë ambienteve të Parlamentit. 

Me pankarta në duar “Një deputet paguhet sa 39 të moshuar”, “Më i lartë tensioni se pensioni”, “Si shkuan pushimet në Dubai”, “Po vidhen miliona, populli ha bukë thatë”, ata kërkojnë që të miratohet minimumi jetik. 

Ata kërkuan me çdo kusht miratimin e ligjit për 'Minimumin jetik' teksa akuzuan qeverinë se po  përfitojnë në kurriz të pensionistëve e qytetarëve me ekonomi të ulët. 

2 MUAJ ME PARE

'Opozitë je, por rrogën për vete e bëre'/ Protestë për 'minimumin jetik', qytetari me aftësi të kufizuara përplaset me Nokën

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja
Protesta e Lëvizjes Bashkë

TIRANË- Anëtarët e Lëvizjes Bashkë kanë nisur protestën mëngjesin e së enjtes para Kuvendit. Ata mbanin në duar pankarta në të cilat shkruhej 'Miratoni minimumin jetik'. 

Teksa deputeti i opozitës, Flamur Noka ka kaluar pranë duke u ballafaquar me një qytetar me aftësi të kufizuara. Ky i fundit nuk e ka njohurdhe e ngatërroi deputetin e opozitës me të Socialistes, por sidoqoftë nuk ka ngurruar t’i drejtohet.

Opozitë je, por rrogën për vete e bëre,”,  frazë të cilës Noka zgjodhi t’i përgjigjet duke kthyer shpinën. 

2 MUAJ ME PARE

Minimumi jetik/ Lëvizja Bashkë në protestë: Pensionistët që kanë punuar gjithë jetën paguhen me 80 mijë lekë! Rritet paga e Kushtetueses

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja
Lëvizja Bashkë

TIRANË- Aktivistët e 'Lëvizjes Bashkë' kanë protestuar sot para Kuvendit, teksa paralelisht po zhvillohej seanca plenare. Ata kanë akuzuar qeverinë se po abuzojnë duke grabitur prona e para publike, ndërsa kanë lënë në hije pensionistët të cilët duhet të përballojnë jetesën me vetëm 80 mijë lekë të vjetra në muaj. Ndërsa kërkojnë që të miratohet me çdo kush minimumi jetik, teksa akuzuan qeverinë se po përfitojnë në kurriz të pensionistëve e qytetarëve me ekonomi të ulët.

Po rriten pagat e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, doja tiu beja nje pyetje e dini sa është pensioni minimal në gjysmën e Shqipërisë? është 80 mijë lekë të vjetra. E dini sa duan ta bëjnë rrogën e anëtarë të GJK, 6 milionë e 700 mijë lekët të vjetra pothuajse 100 fishi ipensionit minimal. Në kërkojmë minimumin jetik që të ulimkëto difirenca të mëdhaja për shtresat shoqërore.  Nuk mundet që një pensionist që ka kontribuar punuar një jetë të tërë në republikën e shqipërisë të paguhet 100 herë më pak se një anëtar i Gjyaktës Kushtetuese. Ata proporozohen të marrin 7 milionë lekë në muaj ekuptoni ku jemi.Kërkojmë ko vetëm që të shqyrtohet  minimumi jetik por edhe të miratohet. Kërkojmë që të bëhet nderi të miratohet. 

2 MUAJ ME PARE

Lëvizaj Bashkë protestë para Kuvendit: Po grabisin toka dhe para publike! Minimumi jetik është urgjencë për ta nxjerrë popullin nga varfëria

'Një deputet paguhet sa 39 të moshuar'/ Lëvizja
Levizja Bashkë

TIRANË- Aktivistët e 'Levizjes Bashkë' kanë protestuar sot para Kuvendit, teksa paralelisht po zhvillohej seanca plenare. Sipas tyre 'minimumi jetik' është një urgjencë jetike për pensionistët e shtresat në nevojë të cilët paguhen 100 herë më pak madje se anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. 

"Në këto 30 vite këta njerëz janë bërë miliarderë, janë bërëme prona,madje edhe investitorë strategjikë. Po grabisin toka dhe para publike. Pafundësisht. Minimumi jetik, është urgjencë për ta nxjerrë popullin shqiptar nga varfëria", tha njëri prej aktivistëve. 

levizja bashke

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!