LIVE UPDATES
Aktualitet

Nuk i dhanë leje lindjeje, burri nga Shkodra futet 'në luftë' me institucionet, Administrativja 'lan duart'

Pikërisht me këmbënguljen se ishte diskriminuar për shkak të lejes prindërore që fitoi si baba i ri, ai mësohet se iu drejtua Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi.

11 Qershor 2022, 19:48 Nga F.M
Nuk i dhanë leje lindjeje, burri nga Shkodra futet 'në
Foto Ilustruese

TIRANË- Një punonjës pranë zyrës së regjistrimit të pasurive në Shkodër ka paditur institucionin ku punon pasi e diskriminuan dhe i hapën vështirësi për lejen e lindjes. Beteja e shkodranit bëhet jo vetëm në emër të tij, por edhe të bashkëshortes dhe të fëmijës së vogël që i janë bashkangjitur padisë civile.

I emëruar si specialist në pozicionin e hartografit, shkresat që u vunë në dispozicion për Gazetasi.al tregojnë se si shtetasi A.. nisi marrëdhënien e punës sipas një kontrate individuale në tetor 2013 dhe më pas me afat të pacaktuar. Por në vitin 2017 burri lirohet nga puna për arsye të pashpjeguara që më pas futën në luftë institucionet në Tiranë.

Pikërisht me këmbënguljen se ishte diskriminuar për shkak të lejes prindërore që fitoi si baba i ri, ai mësohet se iu drejtua Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi.

“Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, në përfundim të shqyrtimit të ankesës, me vendimin Nr.56, datë 13.02.2018, ka konstatuar diskriminim të drejtpërdrejt të A., nga ana e punëdhënësit, Zyra Qendore e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme Tiranë, për shkak të “përgjegjësisë prindërore” dhe për shkak të “gjinisë”.” 

Gjykata Administrative e këtij qyteti 'lau duart', thonë burimet e Gazetasi.al në Shkodër me argumentin se kërkimet e burrit ishin të natyrës civile dhe se nuk ndodhej përpara mosmarrëveshjes administrative. Por edhe civilja nga ana e saj insistoi se nuk ishte ajo përgjegjëse për të gjykuar një çështje të tillë. Në këtë mënyrë dy gjykata në Shkodër nisën luftën se cila prej tyre do ta shqyrtonte mbi kazusin e moskompetencës.

“Në rastin kur paditësi shpërblimin e dëmit jashtëkontraktor për shkak se organi publik me të cilin nuk ka qenë në marrëdhënie kontraktore/pune, e ka diskriminuar në kuadër të ushtrimit të veprimtarisë publike, kompetente është gjithnjë gjykata administrative, konform nenit 7/b dhe 17/f të Ligjit nr.49/2012’ thotë gjykata civile nga ana e saj.

Gjykata e Lartë që në këtë rast merr rolin e arbitrit kujton se “Konflikti gjyqësor ka lindur për shkak se mes palës paditëse dhe palës së paditur është krijuar raporti i punësimit, gjatë të cilit janë shfaqur sjelljet e pretenduara nga pala paditëse si diskriminuese të cilat pretendohet se kanë sjell për pasojë ndërprerjen e marrëdhënies së  punës në mënyrë jonatyrale. Në këto kushte pretendimet e parashtruara nga pala paditëse rrjedhin nga neni 9 i Kodit të Punës dhe ligji nr. 10221, datë 04.02.2012 “Për Mbrojtjen nga Diskriminimi”.

Dhe duke theksuar se sa kohë paditësi u hoq nga puna pasi u bë baba dhe ishte me leje lindjeje, por sidoqoftë marrëdhënia e punës së tij me institucionin në fjalë rregullohet nga Kodi i Punës, këtë çështje duhet ta gjykojë gjykata civile.

Marrë nga Gazetasi

shkoder gjykata administrative

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN