LIVE UPDATES
Aktualitet

Pakt kriminal mes klaneve shqiptare e marokene për trafikim droge në Milano, policia shkatërron grupet kriminale, arreston 15 persona

Operacioni u koordinua nga Prokuroria Publike e Milanos dhe ka të bëjë me dy grupe kriminale të përbëra nga shqiptarë dhe marokenë. Akuza ndaj tyre është për posedim dhe trafikim të lëndëve narkotike.

15 Nëntor 2022, 15:42 Nga I.A
Pakt kriminal mes klaneve shqiptare e marokene për trafikim droge në
Foto nga operacioni i policisë

ITALI- Agjentët e Policisë së Shtetit arrestuan dhe mbyllën ditën e djeshme në qelitë e San Vittores 15 anëtarë të dy organizatave që po vërshonin me një lumë droge Milanin dhe bashkitë e tij të brendshme. Operacioni u koordinua nga Prokuroria Publike e Milanos dhe ka të bëjë me dy grupe kriminale të përbëra nga shqiptarë dhe marokenë. Akuza ndaj tyre është për posedim dhe trafikim të lëndëve narkotike.

Hetimi nga ekipi celular, i drejtuar nga Marco Calì, filloi në shkurt 2021 dhe arriti të zbulojë bashkimin mes dy bandave me një strukturë nga lart-poshtë. Në fakt, në klanin shqiptar kishte nga ata që kishin kontakte në Turqi dhe Shqipëri për blerjen e heroinës, kishte nga ata që iu përkushtuan kontakteve me furnitorët dhe klientët. Të tjerët bënin kontabilitetin, duke paguar anëtarët e grupit çdo muaj. Pati edhe nga ata që u kujdesën për logjistikën, duke rikuperuar makinat e domosdoshme për transportin e drogës. Së fundi, banda kishte edhe rreth dhjetë punëtorë në prerje, të cilët përpunonin heroinën në një laborator në Viale Umbria.

Pasi dozat ishin gati, ishte detyra e marokenëve që ta shisnin atë në zonat pyjore të Milanos, duke përfshirë pyllin e drogës në Rogoredo, si dhe në komunat e brendshme të kryeqytetit Lombard. Gjatë hetimeve u sekuestruan 25 kilogramë heroinë, 33 kilogramë hashash, 134 gramë kokainë dhe 200 mijë euro cash. Të dy bandat kishin krijuar si një sipërmarrje të përbashkët. Secilit iu caktua një detyrë. Objektivi i përbashkët i të dy klaneve është trafikimi me shumicë i drogës për tu rishitur me pakicë në sheshet e ndryshme milaneze të trafikut të drogës. E tyre ishte një ortakëri e cila, përbënte një marrëdhënie që shkonte përtej kuptimit negociues të caktimit të vetëm në favor, në vend të një lidhjeje që lehtësonte kryerjen e të gjithë veprimtarisë kriminale.

Së fundmi, hetimet e policisë bënë të mundur akuzimin e dy prej të dyshuarve shqiptarë për shfrytëzim dhe ndihmë në prostitucion. Të dy, në fakt, rezultuan se ishin pronarët e shumë lokacioneve, në zonën Lambrate të Milanos dhe në rrugën Provinciale 40 në Carpiano, të cilat ua dhanë me qira shumë prostitutave, duke paguar një "pagesë" mujore për profesion i vetëm i cili shkonte nga 500 deri në një mijë euro.

policia italiane operacion ne milano shkaterrohet grupi shqiptar me itali

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN