LIVE UPDATES
Aktualitet

"Edhe këtë duan t'a zaptojnë/ Banorët në protestë kundër traut te Parku i Divjakës: Jemi taksapagues, na lini të punojmë

Banori bën thirrje ndaj Bashkisë dhe autoriteteve që të anulojnë vendosjen e traut dhe të heqin tarifën pasi ata janë taksapagues dhe kanë të drejtë të punojnë lirshëm, pa detyrime shtesë. 

15 Nëntor 2022, 13:52 Nga a.l
"Edhe këtë duan t'a zaptojnë/ Banorët në
Parku i Divjakës

DIVJAKË- Banorët kanë dalë sot sërish në protestë për Parkun e Divjakës, aty ku po bëheshin punime për vendosjen e traut elektronik, për të cilën është vendosur një tarifë. Ata shprehen të shqetësuar se kjo taksë shtesë do të ndikojë te bizneset e vogla në atë zonë pasi sipas tyre vizitorët ditorë do të rrallohen pas vendosjes së taksës. Ata shprehen se te parku nuk është bërë asnjë investim. Sakaq një tjetër ka bërë thirrje ndaj Bashkisë dhe autoriteteve që të anulojnë vendosjen e traut dhe të heqin tarifën pasi ata janë taksapagues dhe kanë të drejtë të punojnë lirshëm, pa detyrime shtesë. 

"Shqipërinë na i kanë zaptuar këta. Edhe ky vend që ka ngelur duan ta zaptojnë dhe këtë edhe pastaj të ngrejmë duart dhe të ikim, t'u alejmë këtyre", tha një banor.

"Është turp për kombin tonë, për komitetin e Divjakës që të bëhet kjo këtu", tha një banor. 

"Kjo ka për të ndikuar shumë në ardhjen e turistëve ditorë, që Divjaka zakonisht ka", tha një banor. 

"Si mund të paguash për këtë, Divjaka është e jona është e të gjithëve", tha një banor.

"Përveçse zona nuk është zhvilluar merren shumë taksa, shtojnë dhe një taksë tjetër pa investuar asgjë", tha një banor.

"Kjo shkon në dëmin tonë se në do kalojmë disa herë këtu, na lini të marim dhe të punojmë lirshëm se ne jemi taksapgues, ne punojmë me forcat tona. Kështu që pylli i Divjakës është pylli i qytetarëve të Divjakës", tha një tjetër banor. 

Dencimi është bërë nga deputetja e PD-së Ilda Dhora ndërsa këtë vendim më herët e ka kundërshtuar dhe deputeti i zonës Erion Braçe./Dosja.al

trau te parku i divjakes

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN