LIVE UPDATES
Aktualitet

Propaganda e Rusisë kundër Kosovës: E përmend xhihadin, Kurtin e quan nazist si Xhafer Deva

Në fakt, kësaj radhe në krye të propagandës kundër Kosovës u vendos zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë. Maria Zakharova, një nga figurat e vjetra të MPJ-së ruse, e shkroi një artikull, ku përmbledhi të gjithë akuzat ndaj kryeministrit Albin Kurti.

13 Janar 2023, 20:48 Nga DOSJA
Propaganda e Rusisë kundër Kosovës: E përmend xhihadin,
Xhafer Deva, Vladimir Putin, Maria Zakharova dhe Albin Kurti

RUSI- Federata Ruse nuk ka ndonjë qëndrim pozitiv për Republikën e Kosovës. Në vazhdimësi, kudo që ka mundësi, ajo cenon subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës, shpesh duke bërë propagandë të egër. Edhe këtë javë, Rusia ka vazhduar propagandën e saj, duke e ndërlidhur historinë e Xhafer Devës, ish-lider shqiptar që bashkëpunoi me nazizmin, me xhihadin dhe kryeministrin Albin Kurti.

Në fakt, kësaj radhe në krye të propagandës kundër Kosovës u vendos zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë. Maria Zakharova, një nga figurat e vjetra të MPJ-së ruse, e shkroi një artikull, ku përmbledhi të gjithë akuzat ndaj kryeministrit Albin Kurti.

Por, ajo fillimisht e përmendi Xhafer Devën, liderin mitrovicas që bashkëpunoi me nazizmin gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në fakt, ajo foli për vendimin për restaurimin e shtëpisë së Devës.

“Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Xhafer Deva, shqiptar dhe nazist, shërbeu si një shtyllë e besueshme fillimisht për fashistët italianë dhe më vonë për nazistët gjermanë në pjesën shqiptare të Jugosllavisë. Një kriminel famëkeq lufte, një ithtar i ekspeditave ndëshkuese dhe një xhelat i pamëshirshëm, ai dërgoi hebrenjtë, sllavët dhe romët në kampet gjermane të përqendrimit dhe organizoi Divizionin SS Skënderbeu. Ai ishte gjithashtu bashkëpunëtor i përfaqësuesit special të Heinrich Himmler, SS.” – shkroi ajo fillimisht.

Në një mënyrë të çuditshme, Zakharova përmend edhe islamin, më konkretisht ajo e quan Devën një “radikal islamist” që shpalli një xhihad kundër jo myslimanëve.

“Ky njeri ndërtoi një karrierë të përgjakshme gjatë pushtimit. Për më tepër, ai ishte një islamist radikal që deklaroi jo thjesht gjenocid, por një xhihad të drejtpërdrejtë kundër jomuslimanëve në Jugosllavinë e pushtuar. Ai ishte mishërimi lokal i së keqes në formën e saj absolute.” – shkroi ajo, duke përmendur se pas Luftës së Dytë Botërore Deva jetoi i qetë në ShBA, ku kishte vendosur kontakte me inteligjencën amerikane e CIA-n.

Zakharova, që ka vite që ushtron funksionin e zëdhënëses së Kremlinit, shkroi edhe për çështjen e restaurimi të shtëpisë së Devës në Mitrovicë, një nismë e Ministrisë së Kulturë së Kosovës, e për të cilën gjë kishte reaguar me ashpërsi edhe ambasadori gjerman në Kosovë.

“Autoritetet aktuale në Kosovë, një territor separatist, vendosën të përjetësojnë kujtimin e Xhafer Devës në sfondin e një përshkallëzimi midis Prishtinës dhe Beogradit. Prishtina është e gatshme të shpenzojë 300 mijë euro për të restauruar një ndërtesë të vogël trekatëshe ku ky bashkëpunëtor nazist dhe kriminel lufte ka jetuar gjatë okupimit. Kjo po ndodh pavarësisht protestave të shprehura nga shoqatat hebraike, madje edhe nga ambasadori gjerman. Megjithatë, Prishtinës s’mund të mos i interesonte më pak, dhe patronët e saj – Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe BE – kanë heshtur. Nuk është se janë në siklet; ata në fakt janë shumë të lumtur.” – shkroi Zakharova në opinionin e saj të botuar në faqen zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë.

Në fund, ajo nuk harron të përmend edhe kryeministrin Albin Kurti, të cilin e cilëson nazist, ndonëse kryeministri kosovar është i majtë dhe deklarohet socialdemokrat.

“Në fund të fundit, të gjithë ata Kurti, Zelensky dhe të tjerët që pëlqejnë të këndojnë Lavdi Ukrainës, vetëm pretendojnë se kundërshtojnë etiketimin si neonazistë. Unë mendoj se së shpejti do të thonë: Po, ne jemi nazistë, por çfarë mund të bëni nëse BE-ja na sponsorizon, ndërsa Shtetet e Bashkuara na furnizojnë me armë?” – përundon Zakhrova.

Kujtojmë që presidenti i Rusisë Vladimir Putin e ka përmendur në disa here Kosovën, duke thënë se rasti i saj është bërë precedent për republikat e vetëshpallura ruse në Ukrainë, Donjetsk e Luhansk.

Sic shkruante Nacionale kohë më parë, Putin kishte deklaruar se Kosova nuk kishte nevojë që ta pyeste një shtet tjetër për ta shpallur pavarësinë, pasi që ishte në të drejtën e saj për ta bërë këtë gjë.

Putin vazdimisht thekson se perëndimi në rastin e Kosovës ka vënë një precedent, përmes të cilit edhe dy republikat ruse në Ukrainë marrin legjitimitetin e njëjtë sikurse shteti kosovar.

Marrë nga Nacionale

xhafer deva maria zakharova vladimir putin albin kurti

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni