LIVE UPDATES
Aktualitet

Sëmundjet e zemrës në moshë të re, kardiologu tregon arsyen pse janë shtuar: Stresi dhe jeta sedentare

Stresi dhe jeta sedentare janë dy faktorë që sot janë të përhapura masivisht në moshat e reja.

22 Shtator 2022, 14:22 Nga k.m.
Sëmundjet e zemrës në moshë të re, kardiologu tregon
Foto ilustruese

TIRANË- Sëmundjet kardiovaskulare po shtohen gjithmonë e më shumë tek moshat e reja, të cilat nuk përfaqësojnë elementin moshë si faktor risku.

Kardiologu Taulant Gishto thotë për Gazetasi se sëmundjet kardiovaskulare po hasen ndjeshëm në individët nën 45 vjeç për meshkujt dhe nën 55 vjeç për femrat. Kardiologu thotë se një ndër faktorët kryesorë të gjetjes së sëmundjeve kardio-vaskulare gjithmonë e më shumë është dhe sensibilizimi më i gjerë i popullatës në moshat e reja.

“Sot kemi më shumë të rinj që vijnë për një kontroll rutine kardiologjik i cili shërben si pikënisje e një sërë diagnozash të heshtura të cilat më parë nuk kanë qenë të evidentuara”, thotë Gishto.

Stresi dhe jeta sedentare janë dy faktorë që sot janë të përhapura masivisht në moshat e reja. Gishto thotë se të rinjtë janë nën efektin më të madh të stresit për shkak të orëve të tejzgjatura në punë, një jetë e cila po shkon drejt organizimit virtual ku socializimi psikologjik me shoqërinë më të afërt po bëhet gjithmonë dhe më i rrallë.

Ndërkohë kardiologu shpjegon se jeta sedentare është mungesa e aktivitetit fizik të nevojshëm për të djegur kaloritë e marra nga ushqimet të cilat sot janë shumë më shumë hiperklorike se më përpara.

Sipas PubMed, një e treta e popullsisë globale të moshës 15 vjeç e lart angazhohet në aktivitete të pamjaftueshme fizike, gjë që ndikon në shëndetin e tyre. Stili i jetesës sedentare po përhapet në mbarë botën për shkak të mungesës së hapësirave të disponueshme për stërvitje, rritjes së “sjelljeve të ulura” profesionale si puna në zyrë dhe rritjes së përdorimit të pajisjeve teknologjike për të ecur. Për rrjedhojë, problemet shëndetësore të lidhura me jetën sedentare janë në rritje.

Kardiologu Gishto thotë se jeta sedentare dhe mungesa e aktivitetit fizik po çojnë dhimbshëm drejt obezitetit i cili është një faktor risku kardio-vaskular që nuk duhet nënvlerësuar.

Obeziteti favorizon dislipideminë, hipertensionin dhe tolerancën e dëmtuar të glukozës, faktorë këta që rrisin më tej riskun për sëmundje kardiake.

“Një individ obez paraqet një tolerancë të dëmtuar të glukozës e cila nga ana e saj favorizon diabetin duke çuar në dëmtim të endotelit të enëve të gjakut ku infarkti akut i miokardit është komplikacion madhor jetë kërcënues që kjo moshë mund të përballet”, thotë kardiologu.

Apeli që ai i bën kësaj moshe është të mundohen të kenë një jetë me sa më shumë aktivitet fizik, të ushqehen sa më shëndetshëm dhe të mundohen mos të stresohen.

“Të qëndruarit larg ushqimeve hiperkalorike si edhe fast food-eve është një fillim i mbarë duke shtuar edhe konsulta rutinë tek kardiologu”, përfundon Gishto./GazetaSi

semundjet e zemres taulant gishto tirane

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet