LIVE UPDATES
Aktualitet

Po blejmë më pak makina! Ndikon rritja e çmimeve, 6 mijë mjete më pak këtë vit

Ulja më e madhe e mjeteve të regjistruara vjen nga autoveturat. Kështu janë 4 mijë makina më pak për të njëjtën periudhë ose një ulje me rreth 15% në krahasim me një vit më parë. 90% e makinave që vijnë në Shqipëri janë të përdorura, me vende origjine kryesisht nga Italia dhe Gjermania, ndërsa në vendin e tretë për dy vitet e fundit qëndron Zvicra.

22 Shtator 2022, 12:52 Nga k.m.
Po blejmë më pak makina! Ndikon rritja e çmimeve, 6 mijë
Foto ilustruese

Rritja e çmimeve në Shqipëri ka ngadalësuar edhe blerjen e mjeteve motorike. Statistikat nga Drejtoria e Transportit Rrugor tregojnë se në 8 muajt e parë të vitit janë regjistruar rreth 41 mijë mjete të reja. Por, krahasuar me një vit më parë janë gati 6 mijë  mjete më pak që kanë hyrë në përdorim në vend, një shenjë e qartë se kriza e çmimeve ka dobësuar sektorin e transportit.

Ulja më e madhe e mjeteve të regjistruara vjen nga autoveturat. Kështu janë 4 mijë makina më pak për të njëjtën periudhë ose një ulje me rreth 15% në krahasim me një vit më parë. 90% e makinave që vijnë në Shqipëri janë të përdorura, me vende origjine kryesisht nga Italia dhe Gjermania, ndërsa në vendin e tretë për dy vitet e fundit qëndron Zvicra. Tirana, Durrësi dhe Fieri janë qarqet, të cilat kryesojnë në regjistrimin e mjeteve.

Në treg makinat e përdorura po përjetojnë një rritje çmimi për shkak se kompanitë automobile po hasin shumë probleme me prodhimin e modeleve të reja. Prishja e zinxhirëve të furnizimi nga Kina ka shkaktuar mungesa në treg.

Ajo që vihet re këtë vit është se shqiptarët kanë filluar të hedhin sytë nga makinat elektrike. Edhe pse vetëm 3% e totalit, këtë vit ka më shumë regjistrime për makinat elektrike në 8 muaj, se sa totali i gjithë vitit të kaluar.

Në Shqipëri deri në fund të vitit 2021 ishin aktive 740 mijë mjete, me rritje nga 2020. Nëse do të marrim numrin e popullsisë së INSTAT prej 2.7 milion banorësh, në Shqipëri është 1 mjet motorik për katër persona. Ndërsa, për autoveturat raporti është 1 për 5 persona./TopChannel

shqipëri makinat ne shqiperi

Sondazh

Poll

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'