LIVE UPDATES
Aktualitet

Shpërndanin drogë dhe gjatë karantinës, shkatërrohet banda italo-shqiptare në Romë

Por, mëngjesin e sotëm, efektivët e policisë, pas një hetimi të hollësishëm, identifikuan shpërndarësit e drogës, gjithsej 8, dhe i arrestuan (4 në burg, 4 në arrest shtëpie). Të gjithë, përfshirë italianë dhe shqiptarë, dyshohen rëndë për pozita të ndryshme të trafikut të lëndëve narkotike si kokainë, hashash dhe marihuanë.

22 Shtator 2022, 11:11 Nga d.a.
Shpërndanin drogë dhe gjatë karantinës, shkatërrohet
droga e kapur

ITALI- Ata shisnin drogë, përfshirë hashash, kokainë, marihuanë edhe gjatë karantinës kur e gjithë Italia kishte ulur grilat dhe njerëzit ishin në shtëpi. Bëhet fjalë për një bandë italo-shqiptare, e cila vijonte e qetë "punën" e shpërndarjes gjatë karantinës ndonjëherë edhe duke u shtirur si delivery restorantesh.

Por sipas mediave italiane, ata nuk kanë dorëzuar ushqime në shtëpi, kanë fshehur lëndën narkotike në çantat e shpinës duke i shpërndarë në destinacionet e caktuara. Por, mëngjesin e sotëm, efektivët e policisë, pas një hetimi të hollësishëm, identifikuan shpërndarësit e drogës, gjithsej 8, dhe i arrestuan (4 në burg, 4 në arrest shtëpie). Të gjithë, përfshirë italianë dhe shqiptarë, dyshohen rëndë për pozita të ndryshme të trafikut të lëndëve narkotike si kokainë, hashash dhe marihuanë.

Hetimet nisën me monitorimin e vazhdueshëm të shesheve tregtare të kryeqytetit, veçanërisht në zonat Alessandrino - Togliatti. Dhe agjentët mundën të verifikonin se disa furnizoheshin nga një grup shtetasish shqiptarë, të cilët vepronin në zonën e Montespaccato-s. Disa shtytës në fakt, kishin pretenduar se ishin delivery, ata kishin pajisur skuterët dhe kështu kishin anashkaluar kufizimet në udhëtim. 

Grupi kriminal shqiptar ishte i strukturuar mirë, sipas rregullave të organizatës klasike kriminale që synonte trafikun e drogës. Dhe kështu mundi të importonte sasi të mëdha droge, për t'u rishitur në sasi më të vogla, deri në shitje me pakicë në rrugë.

Në një ndarje në karrocën e një makine, agjentët gjetën dy mbështjellës të punuar me shirit parcelash kafe, brenda të cilave kishte kokainë. Në dy raste të veçanta, gjatë hetimeve, është sekuestruar totale kg 3.5 lëndë narkotike e llojit kokainë. Por janë kryer edhe disa sekuestrime të sasive të vogla të drogës si marihuanë dhe kokainë.

Si të mos mjaftonte kjo, u përgjua një paketë postare, drejtuar një të arrestuari, me veshje personale, mes të cilave edhe një rrobabanjo, në qepje kishin fshehur copa hashash. Tani është zbuluar banda italo-shqiptare. Dhe planet e tyre u prishën sepse katër janë në burg, të tjerët në arrest shtëpie. 

policia italiane shkatërrohet banda italo-shqiptare

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë