LIVE UPDATES
Aktualitet

“Dua të bëhem pastiçiere"/ Historia e veçantë e 20-vjeçares shqiptare që doli nga koma

Antigona tregoi vullnet të madh dhe sot arriti të diplomohet me 85 pikë nga 100 maksimale dhe tani ëndërron të bëhet pastiçiere. Makthi i nxënëses së regjistruar në vitin e fundit të gjimnazit nisi më 28 Prillin e kaluar kur gjatë një mësimi të edukimit fizik, një atak në zemër e kishte bërë atë të rrëzohej mbi një shok klase. Ndërhyrja ka qenë e menjëhershme e mësuesve dhe portierëve, të cilët kishin bërë thirrje për ndihmë. 

22 Shtator 2022, 13:22 Nga d.a.
“Dua të bëhem pastiçiere"/ Historia e
Antigona

ITALI- Nga një koma që dukej sikur nuk mund të kishte një fund të lumtur, tre muaj më vonë Antigona, një studente 20-vjeçare shqiptare e Institutit Buontalenti Hospitality në Firence i mahniti të gjithë, madje edhe mjekët që e cilësuan gjendjen e saj si të pashpresë. 

Sipas Repubblica, Antigona tregoi vullnet të madh dhe sot arriti të diplomohet me 85 pikë nga 100 maksimale dhe tani ëndërron të bëhet pastiçiere. Makthi i nxënëses së regjistruar në vitin e fundit të gjimnazit nisi më 28 Prillin e kaluar kur gjatë një mësimi të edukimit fizik, një atak në zemër e kishte bërë atë të rrëzohej mbi një shok klase. Ndërhyrja ka qenë e menjëhershme e mësuesve dhe portierëve, të cilët kishin bërë thirrje për ndihmë. 

Në pritje të mbërritjes së urgjencës, për t'i dhënë 20-vjeçarex ndihmën e parë, ishte ndërhyrja e zëvendësdrejtorit të institutit, profesor Francesco Trapani, i cili kishte praktikuar masazhin kardiak dhe frymëmarrjen gojë më gojë deri në mbërritjen e urgjencës.

"Nuk e shpëtova unë, e shpëtoi fakti që këtu organizohen kurse për të mësuar si të menaxhohen këto situata”, ka komentuar më pas mësuesja. 

Frika për situatën kritike të Antigonës është rikthyer gjatë udhëtimit për në spital, ku e reja kishte pësuar një atak të dytë në zemër. Menjëherë pas mbërritjes, ajo ka hyrë në koma të thellë, të cilën mjekët e kishin cilësuar si të pakthyeshme. Përpjekja për të mos e lënë vetëm Antigonën ishte dashuria e familjarëve, shokëve të shkollës dhe mësuesve.

“Të gjithë brohorisnim për të, por mjekët thanë se situata ishte e dëshpëruar”, thotë Maria Francesca Cellai, drejtoreshë e institutit.

Por Antigona nuk u dorëzua dhe kështu më 1 gusht, pas tre muajsh, ajo arriti me habinë e të gjithëve të kapërcejë errësirën e komës, edhe pse fatkeqësisht jo në kohën e duhur për të marrë provimet përfundimtare në korrik. Por për të ndihmuar studenten, kryetari i komisionit të provimeve të shkollës së mesme, profesor Sergio Berardi, ka lëvizur, siç e kërkon legjislacioni ministror, ​​ka ngritur një seancë të jashtëzakonshme për të. Dhe ja ku, me gëzim të madh, qëllimin e pjekurisë e pushtoi edhe Antigona, e cila tani nuk mendon të ndalet. Pas përfundimit të rehabilitimit, në fakt, studentja e re i vuri vetes synimin që të bëhej kuzhiniere apo pastiçeri, edhe falë një burse studimi që i ishte dhënë nga Spi-Cgil.

studentja shqiptare ne itali francesco trapani maria francesca cellai

Sondazh

Poll

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'