LIVE UPDATES
Aktualitet

"Lena ishte masakruar", efektivi jep detaje nga atentati në Vlorë: Killerat në treg s'i pengon as blindi

E njëjta gjë, nga vrasës profesionistë u përsërit edhe në episodin e 24 korrikut, një krim i klasifikuar si mafioz dhe me vrasës të paguar.

20 Gusht 2022, 13:45 Nga DOSJA
"Lena ishte masakruar", efektivi jep detaje nga atentati në
Makina e Shpati Lenës e Hakim Xhezos

VLORË- Nuredin Dumani ka zbuluar vetëm 1% të vrasjeve me pagesë që ndodhin në Shqipëri. Të gjitha vrasjet e kësaj vere të ndodhura në vend dhe që janë të pazbardhura dyshohet se janë kryer nga vrasës me pagesë, gjurmët e të cilëve kanë avulluar si me magji.

Dhe teksa policia tregon se është në krye të detyrës duke shpërndarë njoftime për arrestime të zakonshme, vrasja e Briland Martinaj, Diklent Vataj dhe Besmir Hoxhaj  ka dyshime të forta se u zbatua nga vrasës profesionistë, të egër dhe që qëllojnë me vendosmëri në udhëtim e sipër- thotë një nga kriminalistët e policisë së shtetit.

E njëjta gjë, nga vrasës profesionistë u përsërit edhe në episodin e 24 korrikut, një krim i klasifikuar si mafioz dhe me vrasës të paguar.

Një skenë preçise krimi u përshkrua nga policia për Gazetasi.al vendngjarja ku u vra Klisman Preçi dhe u plagos Ylli Brahimi. Një burim shumë i sigurt pohon për gazetën se objektiv ka qenë i mbijetuari Brahimi që po udhëtonte me makinë të blinduar dhe që sidoqoftë nuk e parandaloi dot rënien në grackën e vrasësve që sakaq po e prisnin me armë kallashnikov.

Ka qenë ora rreth 21:20 minuta kur persona të panjohur kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasve Ylli Ibrahimi dhe Klisman Preçi.
Ka qenë ora rreth 21:20 minuta kur persona të panjohur kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasve Ylli Ibrahimi dhe Klisman Preçi.

Për krimin e ndodhur në zonën e Milotit policia nuk heq dorë nga bindja se të dyja krimet e sipërpërmendura kanë lidhje me njëra tjetrën dhe se vrasësit me pagesë që sigurohen lehtësisht dhe që variojnë nga moshat 24 vjeç deri në 40 qëllojnë brutalisht mbi objektivin duke lënë pas viktima, gëzhoja, makina të djegura dhe sidomos një policie që për të mbytur frikën e pasigurisë së krimeve në vende publike, reagon duke publikuar aksione periferike.

Vrasësit me pagesë u rikthyen sipas burimeve të Gazetasi.al në qytetin e Vlorës, aty ku me informatorë e bashkëpuntorë ndoqën dy shënjestrat e radhës dhe që u qëlluan në ecje e sipër. Grupi i hetimit i tha gazetës se sekuestroi në vendngjarje 20 copë gëzhoja.

Dy të vrarët Geno Lena dhe Hakim Xhezo, vëllai i një të burgosuri për një tjetër vrasje në Vlorë gjatë u përshkruan nga policia si të bërë shoshë nga plumbat. ‘një skenë që gjatë kqyrjes së kufomave do të mbetet e paharruar”  i tha një oficer policie Gazetasi.al ku dhe shpjegoi se në trupin e Geno Lenës ai ishte masakruar komplet në kokë e po ashtu edhe ne qafë  dhe në krahun e djathtë.

Edhe i ndjeri Hakim Xhezo i moshës 33 vjeç që gjendej në makinë me të kishte të njëjtat plagë precise të qitura direkt e në kokë- thotë i njëjti burim policor që shton se kjo saktësi i bind hetuesit se bëhet fjalë për qitës profesionistë dhe me pagesë.

“Kanë qëlluar në ecje e sipër paralel, as që kanë ndaluar dhe as që kanë bërë ndonjë gabim të mundshëm që do na ndihmonte në zbardhjen e krimit”, shton policia e Vlorës për Gazetasi.al. Burimet i thonë gazetës se mjeti i vrasësve   u vodh në datën 29 qershor të këtij viti në aksin rrugor Durrës- Tiranë.

‘Automjeti që përdorën vrasësit u denoncua në policinë e Vorës nga pronari i saj shtetasi D. V”,  theksojnë burimet e sigurta të Gazetasi.al që  përshkruajnë se gjatë kqyrjes së mjetit të djegur tip BMV  u gjetën tre armë krejtësisht në flakë.

Policia duke nxjerrë viktimat nga makina pas atentatit në Vlorë. Gazeta "Si", 18 gusht 2022
Policia duke nxjerrë viktimat nga makina pas atentatit në Vlorë. Gazeta "Si", 18 gusht 2022

“Të tria armët janë automatik model 56 , kalibri 7.62 mm me numra 954..., po ashtu u gjet një targë automjeti e vjedhur dhe një krehër automatiku model 56 i boshatisur” shtojnë ekspertët.

“Në brendësi të mjetit të vrasësve u gjetën gëzhoja dhe krehër arme me kapacitet 30 fishekë”. Por pikërisht ky krim hapi luftën midis policisë dhe prokurorisë. Duke tentuar të justifikohet se njëri nga viktimat kishte qenë i arrestuar për armë mbajtje dhe se prokuroria e kishte liruar dhe konkretisht shtetasi Geno Lena, jo zyrtarisht prokuroria reagon ashpër për Gazetasi.al.

‘Ky informacion i shpërndarë me keqdashje është i pavërtetë. Viktima nuk është arrestuar dhe as ishte referuar për armë mbajtje, por për përkrahje të personit në kërkim- deklaron njëri nga prokurorët e qytetit bregdetar. Në atë kohë Geno Lena i njohur me emrin tjetër (që e ndryshoi ) si Shpati Lena u arrestua së bashku me Eduart Xhezon mbasi ky i fundit qëlloi për vdekje shtetasin Arben Beqiraj, i njohur së fundmi si biznesmen.

Ndonëse vrasja u motivua për shkak të zhurmës që shkaktonte kali, autoritetet nuk arritën asnjëherë që të vërtetojnë edhe pista të tjera të mundshme që u përfolën në qytet duke marrë shkas nga profili i secilit”. Grupi i hetimit i thotë Gazetasi.al se pista kryesore është ky krim i 2019, dhe paraprakisht ata shprehen se janë të bindur se edhe në këtë çështje janë pajtuar vrasës me pagesë.

Marrë nga Gazetasi

shpati lena hakim xhezo vrasje e dyfishte ne vlore

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari