LIVE UPDATES
Aktualitet

Shtyhet seanca në KPK për Pajtime Fetahun, gjyqtarja kërkon mbarimin e statusit të magjistratit (Arsyeja)

Për kërkesën e subjektit për pezullim të procesit, Sanxhaktari vërejti se ndërprerja do të vlerësohet nga KPK, nëse është për shkak të dorëheqjes apo për arsye të moshës së pensionit.

15 Nëntor 2022, 16:08 Nga k.m.
Shtyhet seanca në KPK për Pajtime Fetahun, gjyqtarja kërkon
Pajtime Fetah

TIRANË- Një kërkesë e gjyqtares së Elbasanit, Pajtime Fetah për ndërprerjen dhe shtyrjen e seancës dëgjimore me argumentin se kishte depozituar kërkesë për heqje dorë nga statusi i magjistratit për shkak të daljes në pension, u trajtua të martën më 15 nëntor nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, KPK. Fetah nuk ishte e pranishme në seancën dëgjimore, por ajo u përfaqësua nga avokatja Regleta Panajoti. Procesi i rivlerësimit për këtë subjekt rivlerësimi po kryhet nga trupa e KPK e kryesuar nga Firdes Shuli, me relatore Valbona Sanxhaktarin dhe anëtar Olsi Komicin.

Pajtime Fetah e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1999 dhe punon prej më shumë se dy dekadash si gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Elbasan. Në nëntor 2021, ajo iu nënshtrua një procedimi disiplinor nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë për cënim të figurës së gjyqtarit dhe paanshmërisë në gjykim, ndërsa KLGJ aplikoi ndaj saj masën e uljes së pagës me 20%.

Kryesuesja Shuli shpjegoi në fillim se seanca dëgjimore po zhvillohej në vijim të kërkesës së subjektit të rivlerësimit në depozituar pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor, KLGJ, për dalje në pension. Avokatja Panajoti paraqiti kërkesë paraprake, duke kërkuar ndërperjen dhe shtyrjen e seancës me argumentin se e përfqësuara prej saj kishte dorëzuar një kërkesë për dorëheqje të parevokueshme nga statusi i magjistratit, por Shuli shpjegoi se në seancë do të trajtohej pikërisht kjo kërkesë.

Në vijim, relatorja Sanxhaktari paraqiti në mënyrë të detajuar gjithë komunikimet e ndërsjellta që Komisioni kishte pasur me Fetahun lidhur me kërkesën e saj të depozituar në KLGJ, si dhe kërkesat drejtuar trupës për ndërperje e pezullim të procesit deri në vendimarrjen e Këshillit.

Për kërkesën e subjektit për pezullim të procesit, Sanxhaktari vërejti se ndërprerja do të vlerësohet nga KPK, nëse është për shkak të dorëheqjes apo për arsye të moshës së pensionit.

Avokatja Panajoti deklaroi se Fetah ka kërkuar dorëheqjen nga statusi i magjistratit për dy arsye, për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore dhe mbushjes së moshës së pensionit. Panajoti kërkoi më shumë kohë në rast se do të trajtoheshin edhe gjetjet e hetimit, duke argumentuar se kishte pak ditë që ishte pajtuar si përfaqësuese ligjore e Fetahut dhe nuk kishte mundur të njihej me gjithë dosjen. Sipas avokates, nëse Komisioni do të çmonte se subjekti duhej të dëgjohej, Fetah do të ishte e pranishme.

Relatorja Sanxhaktari vërejti se kërkesa e Fetahut nuk kishte qenë e qartë, nëse ishte për dalje në pension për shkak të moshës, apo ishte për dorëheqje nga statusi i magjistratit. “Diku thuhej se është pension i parakohshëm, diku se është i detyrueshëm,” sqaroi relatorja lidhur me kërkesën e subjektit.

Në fund të seancës, kryesuesja Shuli e pyeti avokaten nëse Fetahu kërkonte që procesi i rivlerësimit të ndërpritej apo të vijonte. Panajoti e cilësoi si një çështje individuale dhe se nuk mund të jepte një përgjigje për këtë pyetje. Ajo kërkoi shtyrje të seancës dhe u shpreh se nëse Fetah do të ishte mirë nga gjendja shëndetësore, do të paraqitej edhe vetë për t’u dëgjuar.

Komisioni shtyu seancën dhe sqaroi se seanca e radhës do të njoftohet në faqen zyrtare online./BIRN

pajtime fetah

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore