LIVE UPDATES
Aktualitet

"S'kemi infrastrukturë"/ Banorët e Zall Herrit bllokojnë rrugën: Qeveria na bën presion me ndihmën ekonomike

Njëri prej tyre është shprehur se nuk do të largohen nga rruga derisa shteti t’i japë zgjidhje çështjes dhe të rregullojë rrugën pasi tani që fillojnë shirat nuk kalohet prej baltës.

22 Shtator 2023, 10:14 Nga r.ll
"S'kemi infrastrukturë"/ Banorët e Zall Herrit
Protesta

TIRANË- Banorët e fshatrave të njësisë administrative Zall Herr ndodhen sërish ditën e sotme në protestë. Ato kanë bllokuar rrugën ku kalojnë mjetet e tonazhit të rëndë që punojnë në guroret që janë në zonë.

Njëri prej tyre është shprehur se nuk do të largohen nga rruga derisa shteti t’i japë zgjidhje çështjes dhe të rregullojë rrugën pasi tani që fillojnë shirat nuk kalohet prej baltës.

"Do rrimë ktu sa të marrë masa qeveria. Të ikin në Amerikë dinë kto, vetëm këtu te ne nuk vijnë të na japin përgjigje. Kemi çuar kërkesa në bashki dhe në polici meqë janë pjesë e shtetit dhe janë të parët që përplasen me banorët. Problemi është rruga pasi pas shiut nuk kalohet prej baltës. Fëmijët në shkollë i kemi çuar. Transporti për fëmijët është vënë qëkur filloi protesta. Janë gati 200 fëmijë që shkojnë në shkollë, janë gati 400 familje që kalojnë nga kjo rrugë.", tha banori.

Një tjetër është shprehur se qeveria iu bën presion banorëve me heqjen e ndihmës ekonomike nëse dalin të protestojnë dhe gjithashtu kanë treguar se po paguajnë për ujin që ose nuk vjen fare ose është i pisët.

"Nuk e besoj qeverinë, iu bëj thirrje banorëve mos të hanë presionet por të dalin vetë në protestë, mos të presin nga shteti. Është e pafalshme që zall herri të furnizojë Tiranën me ujë të pijshëm dhe vetë mos të ketë ujë. Banoret të dalin në protestë mos të rrini në shtëpi. Asnje nuk ka ardhur të na takojë. Meqë kanë marrë votat, tvijnë të shtrojnë rrugën, të rregullojnë rrugën. Ujë nuk kemi por e paguajmë. Vjen ujë i pisët. Krerët e shtetit janë pasuaruar dhe nuk pyesin për banorët. Jemi një nivel me kryqytetin. Miliona dalin nga Zall Herri shkojne në Tiranë. Po prishin shkollat dhe banesat. Theksoj se tpaktën meqë harxhohen million euro për guroret të shtrojnë rrugën. Iu bëjnë presion njërëzve me ndihmën ekonomiukë, iu bëjnë presion më 30 mij lek të vjetra që mos të dalin në protestë. Iu bëjnë prësion. Kështu është ka vite, në verë pluhur, në dimër baltë.", u shpreh një nga banorët.

banoret e zall herrit ne proteste

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren