LIVE UPDATES
Aktualitet

Traveling Lifestyle: Vendi më i mirë për të vizituar është Shqipëria, ka klimë mesdhetare dhe çmime të ulta

Ky vend pak i njohur ballkanik ishte i ndaluar për turistët deri në fillim të viteve 1990 për shkak të një regjimi komunist që u rrëzua përfundimisht ndërsa lëvizjet pro-demokracisë u përhapën në të gjithë Evropën.

29 Janar 2023, 07:46 Nga I.A
Traveling Lifestyle: Vendi më i mirë për të
Sarande

SHBA- Meqenëse punëtorët e largët nga Shtetet e Bashkuara janë derdhur në vend në numër rekord, Shqipëria po bëhet shpejt e njohur si qendra kryesore nomade dixhitale e kontinentit për vitin 2023. Travelinglifestyle shkruan se nga të gjitha vendet evropiane që ofrojnë viza afatgjata, Shqipëria është një nga më të mirat. Ky vend pak i njohur ballkanik ishte i ndaluar për turistët deri në fillim të viteve 1990 për shkak të një regjimi komunist që u rrëzua përfundimisht ndërsa lëvizjet pro-demokracisë u përhapën në të gjithë Evropën.

Tridhjetë vjet pas demokratizimit shumëçka ka ndryshuar që nga dekada e parë postkomuniste, kur mashtrimet joserioze piramidale dhe kaosi i gjerë ishin në rendin e ditës. Edhe pse jo aq i avancuar sa disa nga fqinjët e tij më të afërt, si Kroacia apo Greqia, vendi është në një rrugë të jashtëzakonshme rimëkëmbjeje që shumë anëtarë të elitës evropiane mund ta imagjinojnë vetëm.

Ndryshe nga Bashkimi Europian, i cili pati një rënie mesatare të qirave afatshkurtra dhe afatgjata për turistët prej 5.6 për qind gjatë kësaj kohe, Shqipëria pa afër 3.6 milionë qëndrime të përfunduara në 2022, një rritje prej 22.8 për qind nga viti 2021. Vitin e kaluar, Shqipëria pati rritjen më të madhe të qëndrimeve në të gjithë kontinentin, e ndjekur nga Serbia (21.3%). Danimarka (12.3%), Islanda (5%) dhe Norvegjia (2.5%), pesë hyrjet e tjera kryesore, të gjitha patën rritje më pak se mbresëlënëse. Në total, 7.1 milionë vizitorë të huaj vizituan në vitin 2022, një rritje prej 17% krahasuar me vitin e mëparshëm rekord të 2019-ës.

Pse Shqipëria është kaq e njohur papritur?

Pavarësisht se është e rrethuar nga të gjitha anët nga vende turistike të njohura dhe të shtrenjta, është çuditërisht e përballueshme. Ajo ka të njëjtën vijë bregdetare të Adriatikut si Kroacia, Mali i Zi dhe Greqia Perëndimore, përballet me Italinë në gadishullin tjetër dhe gëzon të njëjtën klimë mesdhetare.

Kostot e konsumatorit në Tiranë, Shqipëri, janë si më poshtë në krahasim me kryeqytetet kryesore në rajonin e Ballkanit:

5.2% më e ulët se Beogradi, Serbi
6.7% më e ulët se Bukuresht, Rumani
11.7% më e ulët se Sofja, Bullgari
21.7% më e ulët se Zagrebi, Kroaci
26.1% më e ulët se Ljubljana, Slloveni
32.6% më e ulët se Athina, Greqi

Burokracia Zero Kufitare

Përveç çmimeve të arsyeshme, Shqipëria është gjithashtu e aksesueshme për turizmin dhe biznesin si zakonisht, pasi ka eliminuar të gjitha kërkesat e hyrjes në Covid dhe duke ofruar qëndrime njëvjeçare pa probleme, me kusht që të jeni shtetas i Shteteve të Bashkuara. E lexuat mirë: Amerikanët kanë mundësinë të jetojnë në Shqipëri deri në një vit pa vizë, një përfitim që nuk është i disponueshëm për kanadezët apo edhe evropianët.

Nuk duhet të jetë befasi që shumica e nomadëve zgjedhin Shqipërinë si destinacionin e tyre kryesor të fantazisë për një "punë" të zgjatur, duke pasur parasysh kërkesat liberale të hyrjes në vend dhe rrugën e drejtpërdrejtë drejt qëndrimit të përhershëm.

traveling lifestyle

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq