LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Marrëdhëniet SHBA - Shqipëri, e tashmja dhe e ardhmja në vlerësimet e studiuesve

Ndërsa ish gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi, foli për Faik Konicën, ambasadorin e parë të Shqipërisë në SHBA, Faik Konica, për të cilin ka botuar një libër, ku e quan atë një shembull për diasporën e sotme shqiptare, që të marrë pjesë në jetën e Shqipërisë.

27 Shtator 2022, 19:55 Nga I.A
VIDEO/ Marrëdhëniet SHBA - Shqipëri, e tashmja dhe e ardhmja
Foto ilustruese

TIRANË- Në Tiranë, Instituti për Studime Ndërkombëtare bashkoi sot diplomatë, historianë dhe ligjvënës në një konferencë mbi 100 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes SHBA-ve dhe Shqipërisë.

Ata shqyrtuan periudha të ndryshme historike në marrëdhëniet shqiptaro - amerikane, duke theksuar se të dy palët besojnë tek liria dhe vlerat e demokracisë, ndaj bashkëpunimi i ngushtë mes dy vendeve është dhe do të vazhdojë në të ardhmen.

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, theksoi se SHBA u bënë garantë të pavarësisë dhe shtetformimit për Shqipërinë dhe për Kosovën. Ajo tha se me mbështetjen e SHBA, Shqipëria përmbysi regjimin komunist, po ndërton demokracinë dhe po kryejnë reformat integruese euro-atlantike.

“SHBA janë pasqyra ku kombet që aspirojnë për liri, demokraci të qëndrueshme, paqe e siguri dhe qeveri ta pakorruptuara shohin veten. Partneriteti me SHBA, mbështetur në deklaratën e përbashkët mbi partneritetin strategjik, nënshkruar më 20 prill 2015, është gur themeli i politikës së jashtme të Shqipërisë” - thotë zonja Nikolla.

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, tha se SHBA gjithnjë e kanë mbështetur popullin shqiptar, duke nisur nga Konferenca e Paqes me presidentin Wilson e deri sot.

“Mendoj se e ardhmja e Shqipërisë do të përcaktohet tani. Ka çaste në histori kur popujt dhe drejtuesit e tyre kanë përpara vendime të mëdha: Kush duan ata që të jenë? Kush duan ata të shkojnë? Janë çaste si 1919, 1920, 1946, 1991, 1997. SHBA e kanë bërë të qartë me fjalët e sekretarit Bejker: Liria jep rezultate. Ju jeni me ne, ne jemi me ju. Shqipëria i ka marrë vendimet e saj: ajo dëshiron të integrohet në BE. Ajo dëshiron të mbetet një aleate e afërt e SHBA-ve. Ajo po ecën me reforma të rëndësishme që përmirësojnë drejtësinë dhe reduktojnë korrupsionin. SHBA janë të përqëndruar tek e ardhmja e Shqipërisë dhe forcimi i marrëdhënieve me të” , thotë ambasadorja Kim.

Ndërsa ish gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi, foli për Faik Konicën, ambasadorin e parë të Shqipërisë në SHBA, Faik Konica, për të cilin ka botuar një libër, ku e quan atë një shembull për diasporën e sotme shqiptare, që të marrë pjesë në jetën e Shqipërisë.

“Vendosa të flas këtu për Faik Konicën, si një personalitet, që duhet vlerësuar në 100 vjetorin e marrëdhënieve shqiptaro - amerikane. Faik Konica punoi shumë si një urë midis dy shteteve dhe dy popujve. Ai u përfshi tërësisht në edukimin e diasporës shqiptare dhe shqipytarëve në Shqipëri me idetë dhe kulturën amerikane. Konica i bënte presion edhe qeveritarëve amerikanë dhe shqiptarë, që të luftonin me forcë korrupsionin dhe krimin e organizuar, dhe ishte për gjykata të forta dhe të pavarura. Këto janë tema aktuale edhe sot. Konica është një shembull i shkëlqyer se si diaspora duhet të marrë pjesë në jetën e Shqipërisë. Në diasporën e sotme është vështirë të gjesh një figurë si ai, një figurë që të gjithë duhet të përpiqen t’i ngjajnë me vepra. Nuk e kuptoj pse diaspora sot nuk i afrohet Shqipërisë as për dituri, as për investime as për votime” , thotë zoti Ikonomi.

Diplomati i parë amerikan në Shqipëri pas rrëzimit të diktaturës, Christ Hill, aktualisht ambasador i SHBA-ve në Serbi, kujtoi përmes një video mesazhi, se si ambasada amerikane në Shqipëri nisi veprimtarinë në dy dhoma të Hotel Dajtit, në pranverën e 1991, ndërkohë që po përgatiteshin zgjedhjet e para shumëpartiake në pranverën e vitit 1991. Miratimi i përhershëm u bë në shtator 1991 dhe ambasada u vendos plotësisht në selinë e saj në mars 1992.

“Ditë të vështira, kohë të vështira, por kishim kënaqësinë e madhe që Shqipëria po bëhej aleatja jonë, dhe themelorja në vitin 1991 ishte besimi i madh që shqiptarët dhe amerikanët kishin tek njëri tjetri për këtë rifillim të marrëdhënieve mes dy vendeve. Në ditët e para isha vetëm unë, dhe disa punonjës të parë e të rinj si Kristina Budina, Andi Dervishi, shofer Petriti, që na duhej ta mbanim ambasadën të hapur. Kishim një zyrtar për politikën dhe një për menaxhimin. Më pas u kthyem tek ndërtesa e ambasadës tonë, e cila gjatë viteve të regjimit komunist mbahej nga diplomatët italianë dhe puna u normalizua dhe vazhdoi”, kujtoi ambasadori Hill.

SHBA dhe Shqipëria kanë ndërtuar një partneritet të gjerë në NATO, OKB dhe bashkëpunojnë kundër terrorizmit, dhunuesve të demokracisë dhe agresorëve të vendeve sovrane, pohuan studiuesit.

“Anëtarësimi në NATO e ka lidhur Shqipërinë në të tashmen dhe në të ardhmen me Perëndimin. Pavarësisht nga ulje-ngritjet, apo nga hapat mbrapa, anëtarësimi në NATO ka përcaktuar për Shqipërinë një rrugë pa asnjë dilemë” , thotë Albert Rakipi, drejtues i Institutit për Studime Ndërkombëtare.

Studiuesit theksuan me shqetësim se diaspora shqiptare në SHBA nuk përfshihet në jetën e Shqipërisë, edhe pse është e shkolluar, e pasuruar dhe e angazhuar të përfshihet në mbarëvajtjen e punëve në atdhe.

“Ne përsëritim vazhdimisht mbi rolin e diasporës shqiptare historikisht, por asnjëherë nuk e kemi studiuar plotësisht, fuqinë dhe kapacitetet e saj dhe për ta vendosur në qendër të vëmendjes. Mes tyre ka profesionisë shumë të sukseshëm, ka biznesmenë e investitorë të shumtë, kanë kryer studime në shumë fusha, por ndërsa duhen programe të kthimit të tyre në atdhe, ata mbahen vetëm për të sjellë remitancat e mbijetesës këtu dhe madje ende nuk as nuk mund të votojnë për zjedhjet në Shqipëri, ndonëse kjo është premtuar shpesh nga politika” , thotë historiani Elidor Mëhilli.

Studiuesit pohuan se këtë vit festohet 100 vjetori i nisjes së marrëdhënieve shqiptaro-amerikane, dhe jo 100 vjet marrëdhënieve diplomatike, sepse për 45 vjet të dy vendet nuk kishin asnjë marrëdhënie mes tyre, për shkak të vetizolimit të Shqipërisë komuniste.

Kjo mbetet një fushë e gjerë studimesh, pohuan ata, se si ndodhi, që pas një propagande aq të madhe anti-amerikane përsëri shqiptarët e përqafuan aleancën me SHBA si straegjike dhe besimplote.

Marrë nga VOA

marredheniet shqiperi-shba

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare