LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja makabre e Shefki Kurtit, Policia: Hedhja e trupit në lumin e cekët mesazh paralajmërimi

Hetuesit e Risit, Departamenti i Hetimeve Shkencore të Armës së Parmës janë angazhuar në inspektimin e shtëpisë së Badia Polesine ku banonte Kurti, 71 vjeç, trupi i të cilit u copëtua dhe u nda në qese të ndryshme plehrash të cilat më pas do të hidheshin në lumin Adigetto.

8 Gusht 2022, 13:35 Nga d.a.
Vrasja makabre e Shefki Kurtit, Policia: Hedhja e trupit në lumin e
Shefki Kurti

ITALI- Specialistët e mjekësisë ligjore kanë mbërritur në banesën e 72-vjeçarit shqiptar Shefki Kurti  të vrarë disa ditë më parë, direkt nga Parma dhe menjëherë iu vunë punës, së bashku me zëvendësprokuroren e Republikës Maria Giulia Rizzo dhe majorin Giovanni Truglio, komandant i kompanisë Rovigo Carabinieri.

Sipas mediave vendase, hetuesit e Risit, Departamenti i Hetimeve Shkencore të Armës së Parmës janë angazhuar në inspektimin e shtëpisë së Badia Polesine ku banonte Kurti, 71 vjeç, trupi i të cilit u copëtua dhe u nda në qese të ndryshme plehrash të cilat më pas do të hidheshin në lumin Adigetto.

Kurti, në fakt, pas vitesh të gjata të kaluara në Salvaterra, ishte zhvendosur në një shtëpi në via Gherardini, rrugë e njohur për pijetoren e njohur "Il Degheio Irlanda", me pamje nga bregu.

Magjistrati shoqëroi ekspertët e RIS, të cilët po kërkojnë çdo gjurmë të mundshme që mund të ndihmojë në zbardhjen e ngjarjes pasi aktualisht nuk është përcaktuar se ku është vrarë i moshuari, kur saktësisht dhe për çfarë arsye. Megjithatë, në mendjet e hetuesve ekziston një dyshim i fortë se zgjedhja për të hedhur pjesët e trupit në Adigetto, në nivelet më të ulëta historike për sa i përket rrjedhës së ujit, synonte të lejonte gjetjen e tyre. Në thelb, kushdo që e vrau 72-vjeçarin donte që trupi të identifikohej dhe donte të jepte një paralajmërim të tmerrshëm dhe makabër. Kujt dhe pse, të paktën tani për tani, askush nuk e di. Tashmë, priten informacione të rëndësishme nga inspektimi i RIS, për të kuptuar se në cilën pistë do të duhet të marrë hetimi. 

Më 28 korrik, pranë një blloku të Adigetto in via Casaria në Villanova del Ghebbo (Rovigo), stafi i Konsorciumit të Rikuperimit vuri re këmbën e majtë në një qoshe. Pasditen e së njëjtës ditë nën urën e Adigetto në via San Lazzaro në Lendinara, u gjet trungu, koka dhe pak më pas edhe krahët, të mbyllura në katër thasë të zinj. Më 31 korrik zbulimi i këmbës së djathtë. Mjeku ligjor do të duhet të sqarojë se sa kohë ka qenë trupi në ujë.

shefki kurti policia italiane giovanni truglio maria giulia rizzo

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin