LIVE UPDATES
Bota

Ambicia e fundit e Elon Musk mund të jetë kërkesa më e rrezikshme njerëzore

26 Maj 2021, 13:57 Nga DOSJA
Ambicia e fundit e Elon Musk mund të jetë kërkesa më e

SHBA– Elon Musk, themelues i Space Exploration Technologies Corp dëshiron të dërgojë njerëzit në hapësirë ​​këtë dekadë.

Në një intervistë, ai tha se ishte i bindur se një mision i ekuipazhit mund të ndodhte në 2026.Megjithatë, shumë shkencëtarë paralajmërojnë për shumë pyetje pa përgjigje me të cilat përballen udhëtimet në hapësirë ​​të thellë.Musk gjithashtu ka pranuar rreziqet, duke thënë “është sajë e vështirë atje”.

Më shumë se gjysmë shekulli pasi Neil Armstrong bëri hapin gjigand të njerëzimit në hënë, një garë tjetër hapësinore po nxehet.Këtë herë, kufiri i ri premtues për tokësorët është Marsi, planeti ngjitur.Një mori misionesh robotike në planetin e kuq, duke përfshirë Rover Perseverance të NASA-s këtë vit dhe Zhurong të Kinës këtë muaj, kanë çuar në pyetjen e pashmangshme:

Misionet pa pilot gjatë dekadave kanë rrezatuar një mori informacioni, përfshirë praninë e akullit të ujit në Mars, duke nxitur pritjet që një ulje njerëzore të jetë e mundur.Por sa shpejt? Dhe, a jemi gati?NASA dëshiron të dërgojë astronautë në Mars, ndoshta në një moment në vitet 2030. Emiratet e Bashkuara Arabe – e cila tani ka një anije kozmike që rrotullohet rreth planetit – po promovon një plan 100-vjeçar për të krijuar një koloni atje.

Ndërsa Kina ka thënë që dërgimi i njerëzve në Mars është qëllimi i saj afatgjatë, ata që dëshirojnë të shijojnë jetën e Marsit mund të vizitojnë një vend simulimi në shkretëtirën Gobi për tani.Më ambiciozi prej tyre është miliarderi Elon Musk.

Themeluesi i Space Exploration Technologies Corp dëshiron të dërgojë njerëz këtë dekadë, duke thënë në një intervistë vitin e kaluar se ai ishte i bindur se një mision i ekuipazhit mund të ndodhte në 2026. Shumë shkencëtarë, megjithatë, paralajmërojnë për shumë pyetje pa përgjigje me të cilat përballen udhëtimet në hapësirë ​​të thellë .Musk gjithashtu ka pranuar rreziqet, duke thënë “atje është e vështirë”.

“Sinqerisht, një bandë njerëzish ndoshta do të vdesin në fillim,” tha në një intervistë me themeluesin e Fondacionit X Prize Peter Diamandis.

Këtu janë disa nga sfidat më të mëdha, nga rrezatimi kozmik i mbijetuar dhe stuhitë e pluhurit deri te prodhimi i oksigjenit dhe ujit.Astronautët e Apollonit mund të fluturonin për në Hënë në vetëm disa ditë, por një udhëtim në Mars do të zgjaste nga gjashtë deri në nëntë muaj.

Me distancën midis Marsit dhe Tokës që varion midis 35 milion milje dhe 249 milion milje për shkak të orbitave të tyre eliptike, ekziston vetëm një dritare e vogël në dispozicion kur të dy janë të vendosur në mënyrë ideale për udhëtimet në hapësirë.Kjo e bën logjistikën shumë më të ndërlikuar.

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk elon musk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra