LIVE UPDATES
Bota

Arrestimi i ‘doktorit’ të Cosa Nostra, hetimet zbulojnë përfshirjen e politikanëve në afera

16 Shkurt 2022, 11:59 Nga DOSJA
Arrestimi i ‘doktorit’ të Cosa Nostra, hetimet zbulojnë

ITALI Mediat italiane kanë zbardhur detaje të tjera në lidhje me arrestimin e Giuseppe Guttadauro të njohur si ‘doktori’ i klanit mafioz Cosa Nostra. Guttadauro e ka marrë pseudonimin ‘doktori’ pasi ka qenë kirurg në spitalin Civic të Palermos.

Në vitin 1984 ai u arrestua për herë të parë si pjesëmarrës në një klan mafioz. Guttadauro u arrestua në nëntor 2002 gjatë operacionit antimafia të quajtur “Akull”. Me këtë rast, karabinierët, gjatë përgjimeve mjedisore brenda shtëpisë së Guttadauro, kanë regjistruar biseda mes këtij të fundit dhe ish-këshilltarit shëndetësor të Palermos.

Për këtë gjë Guttadauro u dënua me 13 vjet e 4 muaj burg. Më 3 mars 2012, ‘doktori’ doli nga burgu për sjellje të mirë. Megjithatë, ai nuk donte të tërhiqej. Hetimet që çuan në arrestimin e tij të dielën e kaluar hodhën dritë mbi lëvizjet dhe aktivitetet e Giuseppe Guttadauro. Sipas hetuesve, ai ka mbajtur kontakte me Cosa Nostra-n edhe nëpërmjet djalit të tij, i cili “ndërmjetësonte” bashkëbisedimet me të dyshuarit e tjerë aktivë në Palermo.

Përgjimi ka nxjerrë në pah edhe kritikat e ashpra të “doktorit” të brezave të rinj të mafiozëve. Guttadauro, sipas rrëfimit të hetuesve, i kërkoi djalit të tij nevojën për të “evoluar”, duke iu qëndruar parimeve të Cosa Nostra-s. Guttadauro kishte planifikuar një trafik droge jashtë vendit, të financuar nga disa bashkëpunëtorë palermitanë, nëpërmjet një shtetasi shqiptar, për të marrë hashash dhe gjithashtu për të siguruar një kanal për sjelljen e kokainës nga Amerika e Jugut.

Rol kishte edhe një stjuardesë e këshilltari i Partisë Demokratike në Bashkinë. Ky i fundit duhej të transportonte 300 mijë euro drejt Brazilit kur dërgesa e drogës nga Amerika e Jugut mbërriti në Holandë. Guttadauro, sipas asaj që zbulojnë karabinierët, nuk do të hezitonte të urdhëronte dhunimin e personave që ai besonte se po pengonin që gjërat të shkonin sipas planeve të tij me aferën që përfshin edhe ish-ministrin Mario Baçini, këshilltar opozitar në komunën e Fiumicino.

(F.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota arrestohet giuseppe guttadauro giuseppe guttadauro arrestohet giuseppe guttadauro giuseppe guttadauro

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren