LIVE UPDATES
Art&Argëtim

"Aborti më shpëtoi jetën", këngëtarja Halsey kundër vendimit për ligjin Roe vs Wade

Krijuesja e hitit "Closer" tha se aborti i shpëtoi jetën dhe i dha rrugë djalit të saj që të kishte një jetë të tijën. Ajo u shpreh se çdo person meriton të drejtën për të zgjedhur kur, nëse dhe si do ta ketë këtë përvojë të rrezikshme dhe që të ndryshon jetën. 

4 Korrik 2022, 18:11 Nga d.a.
"Aborti më shpëtoi jetën", këngëtarja Halsey
Halsey

SHBA- Këngëtarja Halsey tha se aborti i “shpëtoi” jetën përpara se të mbetej shtatzënë me djalin e saj Ender. Këngëtarja e "Without Me", e cila përdor përemrat "ajo/ata", shkroi një letër të hapur në Vogue më 1 korrik, mes vendimit të fundit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar ligjin Roe vs Wade.

“Shumë njerëz më kanë pyetur nëse, që nga momenti kur kam sjellë në jetë një fëmijë pas vitesh përpjekjesh për ta bërë këtë, unë e kam rishikuar qëndrimin tim ndaj abortit. Përgjigja është me vendosmëri jo. Në fakt, kurrë nuk jam ndjerë më fort për këtë.” shkroi Halsey, 27 vjeç, në artikullin e botuar të premten.

Sipas mediave vendase, krijuesja e hitit "Closer" tha se aborti i shpëtoi jetën dhe i dha rrugë djalit të saj që të kishte një jetë të tijën. Ajo u shpreh se çdo person meriton të drejtën për të zgjedhur kur, nëse dhe si do ta ketë këtë përvojë të rrezikshme dhe që të ndryshon jetën. 

"Unë do të mbaj djalin tim në njërin krah dhe do të luftoj me gjithë fuqinë time me tjetrin.”-shtoi ajo.

Halsey, e cila lindi fëmijën e tyre të parë me Alev Aydin në korrik 2021, zbuloi gjithashtu se ajo kishte abortuar tre herë para ditëlindjes së saj të 24-të.

Më dukej një ironi mizore që mund të mbetesha shtatzënë me lehtësi, por u përpoqa të mbaja një shtatzëni,” shkruan ata.

Këngëtarja shtoi se ajo qau gjatë procedurës sepse ishte e dëshpëruar për t'i dhënë fund shtatzënisë që po kërcënonte jetën e saj. Artikulli vjen vetëm disa ditë pasi Halsey performoi në Arizona dhe u tha fansave se duhet të largohen nga koncerti nëse mbështesin vendimin e Gjykatës së Lartë për të drejtat e abortit.

halsey ligji per abortin ne shba roe vs wade

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind