LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ashton Kutcher luftoi me sëmundjen e 'vaskulitit'. Ja çfarë është dhe si e ndikoi shëndetin e tij

Komplikimet nga vaskuliti i morën jetën aktorit dhe regjisorit Harold Ramis në vitin 2014.

9 Gusht 2022, 10:10 Nga k.m.
Ashton Kutcher luftoi me sëmundjen e 'vaskulitit'. Ja
Ashton Kutcher

SHBA- Aktori Ashton Kutcher zbuloi se kishte luftuar me një sëmundje serioze autoimune që ndikoi në dëgjimin, shikimin dhe aftësinë e tij për të ecur për më shumë se një vit. Komplikimet nga vaskuliti i morën jetën aktorit dhe regjisorit Harold Ramis në vitin 2014.

"Ashtu si dy vjet më parë, unë pata këtë formë të çuditshme, super të rrallë të vaskulitit. Më prishi vizionin, dëgjimin tim, si gjithë ekuilibrin tim. M'u desh një vit që t'i rindërtoja të gjitha,"-tha Kutcher në një intervistë.

Vaskuliti ndodh kur sistemi imunitar i trupit sulmon venat, arteriet dhe kapilarët e vegjël. Inflamacioni që rezulton ngushton ato enë gjaku dhe kufizon rrjedhën e gjakut ose madje ndërpret rrjedhën e gjakut tërësisht, duke shkaktuar ndoshta dëmtim të organeve ose duke krijuar aneurizma (një fryrje në murin e një ene gjaku)

Në varësi të llojit dhe ashpërsisë specifike të gjendjes dhe të cilat organe janë në shënjestër, simptomat e vaskulitit ndryshojnë dhe mund të jenë të lehta, të moderuara ose kërcënuese për jetën. Simptomat e zakonshme përfshijnë humbjen e oreksit, humbje peshe, lodhje, skuqje, dhimbje, dhimbje dhe temperaturë.

Vaskuliti mund të ndodhë vetëm ose së bashku me sëmundje të tjera reumatike, si artriti reumatoid, lupusi ose skleroderma. Të kesh një infeksion të hepatitit B ose C mund të jetë gjithashtu një shkaktar, siç mund të jenë kanceret e gjakut si leucemia dhe limfoma. Trajtimi ka për qëllim reduktimin e inflamacionit. Për rastet e lehta, ilaçet e dhimbjes pa recetë mund të ndihmojnë. Për rastet më të rënda, mjekët mund të japin me recetë steroide, antitrupa monoklonale dhe imunomodulues ose medikamente imunosupresive.

ashton kutcher

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim