LIVE UPDATES
Art&Argëtim

'Burri i shtëpisë'/ Regjisori shqiptar Andamion Murataj sjell në Tiranë filmin me metrazh të gjatë, historia e burrneshës dhe sakrifica për mbesën e saj

Filmi përqendrohet rreth Fran, një personazh kompleks, i cili edhe pse ka lindur grua, jeton jetën beqare të një burri në traditën e Virgjëreshave të Betuara Shqiptar

26 Mars 2023, 16:36 Nga a.l
'Burri i shtëpisë'/ Regjisori shqiptar Andamion Murataj
Andamion Murataj

TIRANË- Filmi debutues i Andamion Muratajt, i titulluar 'Man of the House', hyri zyrtarisht në prodhim më 15 shkurt. Para se të fillonte realizimin e këtij filmi, regjisori shqiptar punoi si bashkë-skenarist dhe bashkëproducent në filmin artistik 'The Forgiveness of Blood' me regji të Joshua Marston, për të cilin fitoi një 'Ari të Argjendtë' për skenarin më të mirë në Berlinale.  

Filmi përqendrohet tek një grua që quhet Fran, një personazh kompleks, e cila jeton jetën beqare të një burri në traditën e Virgjëreshave të Betuara Shqiptare. Për t'u bërë nënë për mbesën e saj të re, Fran duhet të bëjë zgjedhjen e vështirë ose të vazhdojë të ruajë statusin e "burrërisë" së saj, ose të heqë dorë nga të gjitha dhe të rilidhet me ndjenjat femërore të nënës që ajo ka shtypur gjatë kësaj kohe. 

"Qëllimi im është të vë në lëvizje një film që tregon historinë tronditëse të një personazhi autentik, i cili duhet të përballet me identitetin e saj gjinor dhe të pësojë ndryshime të jashtëzakonshme të kundërta në një shoqëri shqiptare që ndryshon me shpejtësi”, tha Murataj për Cineuropa.

Filmi do të xhirohet në Tiranë. Ky është projekti i parë i metrazhit të gjatë i realizuar në bashkëpunim me Zyrën e Filmit Tirana të sapofinancuar dhe Agjencinë e Industrive Kreative të Bashkisë së Tiranës.  Pas mbështetjes së Qendrës Kombëtare Shqiptare të Kinematografisë, grupi i produksionit Lissus Media ka arritur të sigurojë bashkëpunimin më të gjerë ndërkombëtar deri më sot për një film shqiptar. Palomar e Italisë, Ellly Films e Austrisë, Akran e Greqisë së bashku me një grup kompanish të tjera ballkanike si Peglanje Snova e Kroacisë, Thumbs Up e Kosovës dhe Manufactura e Maqedonisë së Veriut. Filmi po merr mbështetje edhe nga Eurimages dhe do të jetë një nga produksionet e para shqiptare të certifikuara.

andamion murataj

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit