LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Funerali i mbretëreshës Elizabeth II: Ç'veshje kishin zgjedhur "ish-zonjat e para" të Britanisë së Madhe

Nga 15 kryeministrat që mbretëresha Elisabeth II pa gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar, 7 që janë ende gjallë u mblodhën dje në Westminster Abbey me gratë e tyre në krah. Dhe, ndërsa funeralet nuk i japin vetes shumë fleksibilitet në veshje, veshjet e zgjedhura nga bashkëshortet e tyre kanë qenë objekt komentesh.

20 Shtator 2022, 14:08 Nga k.m.
Funerali i mbretëreshës Elizabeth II: Ç'veshje kishin
Pamje nga veshjet tek funerali i mbretëreshës

BRITANI E MADHE- Gjerdanët me perla u dhanë një recital në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II, siç i ka hije kodit të veshjes për raste të tilla, megjithatë, gruaja e Tony Blair, Cheri, ishte ajo që vodhi vëmendjen e mediave. Bizhuteritë që ajo mbante ishin shumë të mëdha, komenton shtypi britanik.

Nga 15 kryeministrat që mbretëresha Elisabeth II pa gjatë mbretërimit të saj 70-vjeçar, 7 që janë ende gjallë u mblodhën dje në Westminster Abbey me gratë e tyre në krah. Dhe, ndërsa funeralet nuk i japin vetes shumë fleksibilitet në veshje, veshjet e zgjedhura nga bashkëshortet e tyre kanë qenë objekt komentesh.

Ish-kryeministri i Britanisë, Boris Johnson u pa me një kostum të zi, ndërsa gruaja e tij, Carrie Symonds, mori me qira një fustan që nuk ishte i përshtatshëm për një funeral dhe sigurisht për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth. Carrie Johnson ka preferuar, siç bën zakonisht, të marrë me qira një fustan, por ai ishte mjaft i hapur në qafë, shkruan Daily Mail.

Gruaja e Johnson zgjodhi një krijim të Karen Millen me një rrip të madh rreth belit dhe një çantë të madhe nga stilistja britanike Grace Hahn, me vlerë 2050 £. Fustani i 34-vjeçares Carrie, me vlerë 255 paund, është marrë me qira për vetëm 7 paund. Objektivi u fokusua në zgjedhjet stilistike të ish-banuesve të tjerë të Downing Street si psh: minifundi i gruas së Gordon Brown dhe kryeministres aktuale konservatore të Britanisë, Liz Truss, e cila u pa pa xhaketë, një fakt që u komentua fort nga stilistët.

Gruaja e David Cameron, Samantha u pa me një fustan maxi prej mëndafshi Zahra prej 390 paundësh, flokët e saj të tërhequr mbrapa, të dekoruara me kapelën e saj përrallore. Por Cheri Blair vodhi vëmendjen teksa u shfaq me një fund që kishte shumë palosje – sikur do të shkonte në një kërcim – dhe një gjerdan me perla që ishte shumë për rastin. Ndërsa Sarah e Gordon Brown, ishte e vetmja grua në grup që kishte veshur një fund të rastësishëm mbi gju, sikur do të shkonte në punë.

mbreteresha elisabeth ii

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë