LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Brad Pitt bën debutimin e tij si skulptor në ekspozitën e Finlandës

Brad Pitt ka bërë debutimin e tij si skulptor, në Muzeun e Artit Sara Hildén në Tampere, Finlandë. Veprat artistike të aktorit të A-List shfaqen së bashku me ato të muzikantit Nick Cave dhe artistit Thomas Houseago për ekspozitën "Ne", e hapur deri më 15 janar 2023.

20 Shtator 2022, 07:07 Nga s.s
Brad Pitt bën debutimin e tij si skulptor në ekspozitën e
Brad Pitt

SHBA- Brad Pitt ka bërë debutimin e tij si skulptor, në Muzeun e Artit Sara Hildén në Tampere, Finlandë. Veprat artistike të aktorit të A-List shfaqen së bashku me ato të muzikantit Nick Cave dhe artistit Thomas Houseago për ekspozitën "Ne", e hapur deri më 15 janar 2023. Ndër nëntë veprat e Pitt në shfaqje janë një strukturë në formë shtëpie e bërë me silikon, e cila duket si e qëlluar me plumba, është skulptura e tij e parë ndonjëherë, nga viti 2017, "House A Go Go": një shtëpi prej 45 cm e bërë nga lëvorja e pemëve.

Pjesët më të mëdha përfshijnë një kuti bronzi me madhësi arkivoli që përshkruan duart, këmbët dhe fytyrat që përpiqen të depërtojnë strukturën në kënde të ndryshme, dhe skulpturën e varur në mur me suva "Duke të synuar ty, të pashë, por ishte shumë vonë këtë herë", nga 2020, i cili përshkruan një përleshje me armë midis tetë figurave. Ylli i "Bullet Train" thuhet se filloi të bënte art qeramik, pas divorcit të tij nga aktorja Angelina Jolie, në vitin 2017, raporton CNN.

Në një deklaratë të dërguar me email për Gazetën Art, Pitt rrëfeu për rikthimin e tij në botën artistike: "Për mua ka të bëjë me reflektimin e vetvetes... Ai lindi nga pronësia mbi atë që unë e quaj një "inventar radikal i vetvetes". Dhe duke u bërë vërtet brutalisht i sinqertë. me mua dhe duke marrë parasysh ata që mund të kem lënduar dhe momentet që sapo kam gabuar".

Kantautori australian Nick Cave po bën gjithashtu debutimin e tij artistik, ku "The Devil: A Life" është vepra e parë e madhe vizuale e tij. Ai përfshin 17 pjesë individuale që variojnë nga 6 deri në 46,5 cm të larta, secila e punuar me dorë, e pikturuar dhe e lustruar nga ai në Angli, midis viteve 2020 dhe 2022. 

Të dy skulptorët e rinj i krijuan këto vepra në dialog me Houseago-n shumë më me përvojë. Artisti britanik e ka praktikuar këtë gjë për gati tre dekada dhe ka treguar punë në Bienalen e Whitney në 2010.

Në Tampere, Houseago, i cili njihet më mirë si skulptor, tregon një sërë pikturash, një medium me të cilin filloi të eksperimentonte vitet e fundit. Veprat vijnë nga seria e tij në shkallë të gjerë "Visions" që u bë jashtë dhe u frymëzua nga simbolistët evropianë duke përfshirë Edvard Munch të Norvegjisë. Ai tregon gjithashtu skulptura të reja të bëra nga druri i kuq dhe suva që ai i bëri në përgjigje të veprave në koleksionin e fondacionit Sara Hildén, si skulptura e Alberto Giacometti-t "Gruaja në një karrocë" nga vitet 1943 deri në 1962.

Duke folur për vendimin e tij për të organizuar një shfaqje të përbashkët mes tij, Cave dhe Pitt, Houseago tha në deklaratën për shtyp: "Unë nuk jam një. Unë jam një NE!"

brad pitt skulptor finlande

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh